Διδακτορική έρευνα (PhD) στην Αγγλία με θέμα τον Τσιτσάνη

Ό,τι γίνεται στην επικαιρότητα και μας κεντρίζει το ενδιαφέρον..
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Pilidis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Απρ 2010 09:38 pm
Τοποθεσία: London
Επικοινωνία:

Διδακτορική έρευνα (PhD) στην Αγγλία με θέμα τον Τσιτσάνη

#1 Δημοσίευση από Pilidis »

Σκέφτηκα να ενημερώσω όσο περισσότερο κόσμο μπορώ (σχετικούς και άσχετους με το αντικείμενο) για κάτι το οποίο ενδιαφέρει (ή τουλάχιστον θα πρέπει να ενδιαφέρει) τους πάντες. Η πρώτη (παγκοσμίως) διδακτορική έρευνα με θέμα τον Βασίλη Τσιτσάνη είναι γεγονός. Ο αγαπητός κ. Νίκος Ορδουλίδης είναι ο εν λόγω υποψήφιος διδάκτορας του University of Leeds της Αγγλίας. Η διατριβή ήδη βρίσκεται στον δεύτερό της χρόνο (εάν δεν κάνω λάθος) και πρόκειται για κάτι το πρωτόγνωρο. Δυστυχώς βέβαια εκπονείται σε ξένο πανεπιστημιακό ίδρυμα που αυτό σημαίνει πως θα είναι στην Αγγλική. Κάτι το στενάχωρο αλλά που δεν μειώνει την αξία της.

Υπάρχει ένα site του κ. Ορδουλίδη (το οποίο παραθέτω στο τέλος) όπου απ' ότι γνωρίζω υπάρχει ένας χώρος αποκλειστικά για την έρευνα. Επισκεφτείτε λοιπόν και περιμένω σχόλια και εντυπώσεις. Τυγχάνει να γνωρίζω και προσωπικώς τον Νίκο εξαιτίας του γεγονότος ότι έχει μελοποιήσει στίχους μου οπότε και συνιστώ ανεπιφύλακτα να ρίξετε μια σοβαρή ματιά γενικά στο έργο του.

Ας ελπίσουμε πως θα είναι η απαρχή για περισσότερες ακαδημαϊκού τύπου έρευνες (επιτέλους) κυρίως στη χώρα μας αλλά και παγκοσμίως. Όπως και να 'χει, η κατάσταση αυτή μας τιμάει πιστεύω, το ότι δηλαδή ο ξένος ακαδημαϊκός κόσμος (και όχι μόνο) ενδιαφέρεται για το ρεμπέτικό μας.

http://www.ordoulidis.gr

http://www.ordoulidis.gr/?page_id=48&lang=EL

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#2 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Μια ερώτηση: το λινκ με οδήγησε σε ελληνικό pdf. Πρόκειται μόνο για περίληψη και το κυρίως κείμενο είναι στα αγγλικά;

(Ενδιαφέρουσα και αξιέπαινη η συγκέντρωση όλης της δισκογραφίας του Τσιτσάνη μαζεμένη)

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα :)

Pilidis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Απρ 2010 09:38 pm
Τοποθεσία: London
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από Pilidis »

Από όσα γνωρίζω, το pdf είναι το λεγόμενο proposal της έρευνας, το τι περίπου θα κάνει. Και αυτό είναι στην Αγγλική αλλά φαντάζομαι είναι μετεφρασμένο και στα Ελληνικά στο site. Το κείμενο της έρευνας (το τελικό) θα είναι σαφώς στα Αγγλικά αφού πρόκειται για Αγγλικό πανεπιστήμιο.

Σε κάτι που θέλω να σταθώ τώρα είναι πως με βάση αυτά που με πληροφόρησαν διάφοροι γνωστοί και φίλοι αλλά και ο Νίκος, αυτό που κάνει ξεχωριστή την έρευνα είναι το ότι βασίζεται καθαρά σε Μουσικολογικό επίπεδο. Δεν θα είναι δηλαδή ούτε ιστορική, ούτε εθνογραφική. Θα πραγματοποιηθεί μουσικολογική ανάλυση του έργου του Τσιτσάνη το οποίο και προφανώς θα οδηγήσει σε πορίσματα και συμπεράσματα. Ο κορμός ΟΜΩΣ της διατριβής σύμφωνα με τις πληροφορίες θα είναι μια λεπτομερής και ολοκληρωμένη (συγκριτικά με ότι έχει εκδοθεί μέχρι στιγμής από διάφορους μη ακαδημαϊκούς μελετητές) βάση δεδομένων όπου θα είναι συγκεντρωμένο όλο το έργο του συνθέτη. Θα υπάρχουν καρτέλες για το κάθε τραγούδι με τα πλέον αναλυτικά χαρακτηριστικά περί αυτού, π.χ. (δεν είμαι μουσικός οπότε μερικά πράγματα μπορεί να μην τα περιγράφω όπως ίσως πρέπει) ο ρυθμός του τραγουδιού, στιχουργός, τονικότητα, δρόμος/μακάμι, χρονική διάρκεια, αριθμός μήτρας και καταλόγου και άλλα πολλά και διάφορα τα οποία και γω ανυπομονώ να δω.

Φαντάζομαι Στέλλα πως για οποιαδήποτε διευκρίνηση δεν θα αρνηθεί ο ίδιος να την παρέχει (πρέπει να υπάρχει τρόπος επικοινωνίας μέσω του site). Αν όχι όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω email.

Φιλικά,
Αλέξανδρος

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#4 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Εύγε του, λοιπόν! Περιμένουμε να δούμε το αποτέλεσμα. Ένα ευχαριστώ και σε σένα που μας έδωσες αυτή την πληροφορία, Αλέξανδρε!

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα :)

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από Alcibiadis »

θα πω τι μου "κακοφάνηκε"..

Γράφει στην αρχή ο Νίκος Ορδουλίδης:
" οι ρίζες της μουσικής του Τσιτσάνη βρίσκονται στο ρεμπέτικο είδος. Αλλάζοντας τις ρίζες αυτές δημιούργησε, διαμόρφωσε και καθιέρωσε το ελληνικό λαικό είδος μουσικής."


Νομίζω ότι ο Τσιτσάνης στο σύνολό του δεν "άλλαξε ρίζες", για τον απλό λόγο ότι και να ήθελε, δεν θα μπορούσε να τις αλλάξει. Και το λέω με την έννοια ότι παρθενογεννημένη μουσική δεν είναι δυνατόν να υπάρξει.

Σε ό τι αφορά το "ρεμπέτικο είδος" αυτό είναι ένα μεγάλο ζήτημα που συνεχίζει να απασχολεί τους μουσικολόγους και ερευνητές , για τον λόγο ότι είναι αδύνατον επιστημονικά να οριστεί, τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

Συμφωνώ ότι διαμόρφωσε την ελληνική λαική μουσική. Σε καμμία περίπτωση όμως δεν ευσταθεί να λέμε, ότι την δημιούργησε ή ότι την καθιέρωσε. Η λαική μας μουσική, απ' την παραδοσιακή της μορφή, μέχρι και τον Τσιτσάνη, είναι εκ των πραγμάτων καθιερωμένη. Aν δεχτώ (προκειμένου να καταλαβαινόματε) τον όρο "ρεμπέτικο είδος", για μένα ο Τσιτσάνης , περισσότερο εξέλιξε το ρεμπέτικο τραγούδι και το πήγε στην κορυφή, παρά το ότι δημιούργησε κάτι εντελώς διαφορετικό και με... καινούργιες ρίζες.

Τέλος, αναφερόμενος ο Νίκος Ορδουλίδης στις έννοιες "ρεμπέτικο είδος" και "ελληνικό λαικό είδος", αφήνει να αιωρείται η "ελληνικότητα" ή όχι του ρεμπέτικου.
Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια, αλλά μια τέτοια αίσθηση μου δημιουργείται...


υγ. Παρ' ότι "Τσιτσανικός" μέχρι το μεδούλι, πιστεύω πως ο Μάρκος αποτέλεσε τη "ρίζα" του Τσιτσάνη, απο την οποία ποτέ δεν "απαλλάχτηκε", ούτε και επεδίωξε....

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#6 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Οντως ενδιαφερουσα και αξιεπαινη προσπαθεια, ειδικα αναζογιζομενοι το μεγεθος και το βαθος του εργου του Τσιτσανη. Αναμενουμε την τελικη διατριβη, εστω και στα Αγγλικα.

Συμφωνω με τον Αλκη στο πρωτο μερος του ποστ του, "αλλαξε" δεν ειναι η καταλληλη λεξη, και γενικα "αλλαζω τις ριζες μου" δε νομιζω οτι ευσταθει ιδιαιτερα ως εννοια. Ισως επρεπε να χρησιμοποιησει το ρημα "εξελλιξε", ή τη φραση "πηγε ενα βημα μπροστα" ή κατι παρομοιο, εν πασει περιπτωσει.

Στο δευτερο που αναφερει, δεν εχω την ιδια αισθηση, οτι αφηνει δηλδαδη αιωρουμενη την ελληνικοτητα του ρεμπετικου. Για μενα δεν προκυπτει κατι τετοιο.
Αλλα ας περιμενουμε καλυτερα να δουμε το αλοκληρωμενο εργο, εχω πολυ περιεργεια! :)

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Alcibiadis »

ΑΓΓΕΛΙΚΗ έγραψε: Αλλα ας περιμενουμε καλυτερα να δουμε το αλοκληρωμενο εργο, εχω πολυ περιεργεια! :)

εσύ ξέρεις Αγγλικά, εγώ που δεν ξέρω ;;; :P

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ειδήσεις”