Άγνωστα τραγούδια με τον Κάβουρα



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Adonis
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 13 Οκτ 2005 12:10 am

#29 Δημοσίευση από Adonis »

Για να προετοιμάσω τα μέλη της σελίδας...μετά από καιρό βρέθηκε και ανέβηκε ένα ακόμη τραγούδι με τον Κάβουρα

έτσι μας έμειναν 9 ακόμα...

1. ΒΟΤΑΝΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ - ΣΠ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ
2. ΔΕΝ ΜΕ ΛΥΠΑΣΑΙ ΑΣΠΛΑΧΝΗ - Ι. ΚΑΡΑΜΑΟΥΝΑΣ
3. ΔΕΝ Μ' ΩΦΕΛΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΙΑ - Γ.ΚΑΒΟΥΡΑΣ-ΣΤ. ΠΕΡΠΙΝΙΑΔΗΣ
4. ΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ - Γ.ΔΕΡΕΜΠΕΗΣ (β’ φωνή Σοφία Καρίβαλη)
5. ΕΝΑ ΒΡΑΔΑΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΔΩ - ΣΠ.ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ (β΄φωνή Κ. Χατζής)
6. ΜΑΥΡΟΜΑΤΑ ΞΑΝΘΟΥΛΑ - Ι.ΔΡΑΓΑΤΣΗΣ
7. ΜΙΑ ΦΤΩΧΟΥΛΑ ΑΓΑΠΗΣΑ - Ι.ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΥ
8. ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ - Ι.ΔΡΑΓΑΤΣΗΣ (β΄φωνή Δ.
Περδικοπουλος)
9. ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ - Β.ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#30 Δημοσίευση από max »

Γιατί γράφουμε "μη Σκαρβελικά" όμως , αφού αυτό που ανέβηκε σήμερα γράφει ότι είναι του Σκαρβέλη;

Άβαταρ μέλους
Adonis
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 13 Οκτ 2005 12:10 am

#31 Δημοσίευση από Adonis »

δίκαιο έχεις, θέλει διόρθωμα ο τίτλος

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#32 Δημοσίευση από Pikinos »

Διαμάντι σωστό! Μπράβο σου Αντώνη!! :D
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#33 Δημοσίευση από bill1961 »

Ωχ....
Εμπρός οι Καβουρο-Σκαρβελό-πληκτοι, στρωθείτε στη δουλειά!!!
Καινούριο άσμα να βγάλετε.
:P

tasosaigaleo
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006 04:12 am

#34 Δημοσίευση από tasosaigaleo »

Τα τραγούδια : ΔΕΝ ΜΕ ΛΥΠΑΣΑΙ ΑΣΠΛΑΧΝΗ - Ι. ΚΑΡΑΜΑΟΥΝΑΣ
και : ΜΙΑ ΦΤΩΧΟΥΛΑ ΑΓΑΠΗΣΑ - Ι.ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΥ
προυπάρχουν στη σελίδα πριν ανέβει το ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΩ.
Σύμφωνα με το γουίκι ο Κάβουρας έχει τραγουδήσει 70 τράγούδια και στη βάση έχουμε 65 μαζί με τα διπλά(Λογικά πρέπει να είναι 4,εγώ όμως βρήκα 3).
Στη λιστα με αυτά που λείπουν είχαμε 9 μείον τα 2 που υπάρχουν γίνονται 7.Βρήκα όμως στο γουικι 2 που δεν υπήρχαν στη λίστα.Επίσης σύμφωνα με το γουίκι το "ΜΑΥΡΟΜΑΤΑ ΞΑΝΘΟΥΛΑ " είναι κανονικά "ΜΑΥΡΟΜΑΤΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΘΙΑ"

Οπότε λείπουν τα :

1. ΒΟΤΑΝΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ (Δίσκος Parlophone B-21957 / 1938 Συνθ.: Σπύρος Περιστέρης, Τραγ.: Γ. Κάβουρας)
2. ΔΕΝ Μ' ΩΦΕΛΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΙΑ (Δίσκος ODEON Ελλάδος GA-7277 / 1940 Συνθ.: Γιώργος Κάβουρας, Τραγ.: Γ. Κάβουρας, Στιχ.: Στελλάκης Περπινιάδης)
3. ΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ (Δίσκος ODEON Ελλάδος GA-7160 / 1939 Συνθ.: Γιώργος Δερέμπεης, Τραγ.: Σοφία Καρίβαλη & Γ. Κάβουρας)
4. ΕΝΑ ΒΡΑΔΑΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΔΩ (Δίσκος ODEON Ελλάδος GA-7169 / 1939 Συνθ.: Κώστας Σκαρβέλης, Τραγ.: Γ. Κάβουρας & Ι. Χαντζής)
5. ΜΑΥΡΟΜΑΤΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΘΙΑ (Δίσκος Parlophone B-21940 / 1937 Συνθ.: Γ. Δραγάτσης (Ογδοντάκης), Τραγ.: Γ. Κάβουρας)
6. ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ (Δίσκος ODEON Ελλάδος GA-7071 / 1937 Συνθ.: Γ. Δραγάτσης (Ογδοντάκης), Τραγ.: Δημ. Περδικόπουλος & Γ. Κάβουρας)
7. ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ (Δίσκος ODEON Ελλάδος GA-1926 / 1936 Συνθ.: Βαγγ. Παπάζογλου, Τραγ.: Γ. Κάβουρας)
και επίσης :
8. Ο ΚΑΗΜΟΣ (Δίσκος Parlophone B-21957 / 1938 Συνθ.: Σπύρος Περιστέρης, Τραγ.: Γ. Κάβουρας, Στιχ.: Τριβουλίδης)
9. ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΙΑ - ΣΤ.ΧΡΥΣΙΝΗΣ (Δίσκος Parlophone B-21981 / 1939 Συνθ.: Στέλιος Χρυσίνης, Τραγ.: Γ. Κάβουρας & Δ. Τσακίρης)

Στο γουίκι υπάρχουν οι στίχοι από το "Ενα βραδάκι αν δέν σε δώ" άλλα στις ανάζητήσεις που έκανα δεν το βρήκα στη βάση των τραγουδιών πουθενά.Τι παίζει με αυτό?

Οσον αφορά "ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ" του Παπάζογλου στην άλλη πλευρά σύμφωνα με το Μανιάτη έχει το "Πιάσανε το Μπάτη" του Ροβερτάκη, δηλαδή το κομμάτι υπάρχει και οι συλλέκτες μας έχουν δώσει εδω και χρόνια την μία πλευρά και για την άλλη κάνουν την κορόιδα.... (Φαληρέα τι "άπαντα" Παπαζογλου μας πασάρεις χωρίς το Αίνιγμα με τον Κάβουρα?Και θες να τα αγοράσουμε κίολα?Ουτε φράγκο πια στους τυμβορύχους των ζωών μας...Ακουσ'εκεί άπαντα?Απο πού κι ως που ρε?Πόση κοροϊδία θα υποστούμε πια?)
Α ρε κουφάλες έννοια σας, και θα'ρθει και η ώρα σας._

Άβαταρ μέλους
Adonis
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 13 Οκτ 2005 12:10 am

#35 Δημοσίευση από Adonis »

Καλή "ρεμπέτικη" χρονιά σε όλους...και για πρωτοχρονιάτικο δώρο ανεβάζω ένα ακόμη Κάβουρα...και έτσι μας έμειναν τα παρακάτω:

1. ΒΟΤΑΝΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ (Δίσκος Parlophone B-21957 / 1938 Συνθ.: Σπύρος Περιστέρης, Τραγ.: Γ. Κάβουρας)
2. ΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ (Δίσκος ODEON Ελλάδος GA-7160 / 1939 Συνθ.: Γιώργος Δερέμπεης, Τραγ.: Σοφία Καρίβαλη & Γ. Κάβουρας)
3. ΕΝΑ ΒΡΑΔΑΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΔΩ (Δίσκος ODEON Ελλάδος GA-7169 / 1939 Συνθ.: Κώστας Σκαρβέλης, Τραγ.: Γ. Κάβουρας & Ι. Χαντζής)
4. ΜΑΥΡΟΜΑΤΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΘΙΑ (Δίσκος Parlophone B-21940 / 1937 Συνθ.: Γ. Δραγάτσης (Ογδοντάκης), Τραγ.: Γ. Κάβουρας)
5. ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ (Δίσκος ODEON Ελλάδος GA-7071 / 1937 Συνθ.: Γ. Δραγάτσης (Ογδοντάκης), Τραγ.: Δημ. Περδικόπουλος & Γ. Κάβουρας)
6. ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ (Δίσκος ODEON Ελλάδος GA-1926 / 1936 Συνθ.: Βαγγ. Παπάζογλου, Τραγ.: Γ. Κάβουρας)
και επίσης :
7. Ο ΚΑΗΜΟΣ (Δίσκος Parlophone B-21957 / 1938 Συνθ.: Σπύρος Περιστέρης, Τραγ.: Γ. Κάβουρας, Στιχ.: Τριβουλίδης)
8. ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΙΑ - ΣΤ.ΧΡΥΣΙΝΗΣ (Δίσκος Parlophone B-21981 / 1939 Συνθ.: Στέλιος Χρυσίνης, Τραγ.: Γ. Κάβουρας & Δ. Τσακίρης)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”