Θα σαλτάρω - Ζαγοραίος



Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#8 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Κάτσε, μπερδεύτηκα τώρα! Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, πρώτη -μέχρι στιγμής- εκτέλεση φαίνεται αυτή του Κατσαρού και έπειτα του Ζαγοραίου, και έπειτα του Γενίτσαρη και έπεται αυτή του Νταλάρα. Αυτό εννοείς?

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#9 Δημοσίευση από ntouzenis »

Εννοω με τον αυθεντικο στιχο της κατοχης, για σαλταδορους κλπ

Επομενως η πρωτη ειναι το 1974 σε 45αρι με τον Ευσταθιου και τη Γιωτα Σιλβα, με τιτλο "Θα σαλτάρω" (πιθανολογουμε βεβαια οτι ειναι με το στιχο τον παλιο...)

Η επομενη ειναι το 1976 σε 33αρη στην Polydor, με τον ιδιο το Γενίτσαρη και τη Βουλα Γκικα. Λογικα πρεπει να ειναι αυτη η ηχογραφηση που εχουμε εδω.
Το συμπεραινω και απο τα επομενα τραγουδια αφου θυμαμαι τα ειχα σε κασετα γυρω στο '83-'84 και την ειχα "φαει" απο το παιξιμο...

Οσο για το στιχο περι σαλταδορων, εκτος απο την ταινια "Το ξυπολητο ταγμα" που εχει κοντινα με την εποχη ενθυμηματα και το "σκηνικο" ειναι παρομοιο, επιφυλασσομαι να μεταφερω τις αναμνησεις ενος 75ρη σημερα, 7χρονων τοτε, που εκαναν εδω στα Χανια τα ιδια... και σκοπευω να τον ηχογραφησω αφου ηδη μου τα εχει διηγηθει 2-3 φορες και ειναι ακριβως οτι λεει μεσα το τραγουδι συν κι αλλα ...

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#10 Δημοσίευση από teris67 »

Πιθανόν να λέω κάτι ήδη γνωστό, συγγνώμη αν είναι έτσι: σ' ένα από τα ρεφραίν στην κατοχή λέγανε, αντί του γνωστού "Θα σαλτάρω, θα σαλτάρω, τη ρεζέρβα να τους πάρω", το "Θα σαλτάρω πριν να φέξει, τριανταδύο επί έξι." Στη σχετική ερώτησή μου, ο πατέρας μου (που το τραγουδούσε, έφηβος τότε) μού απάντησε ότι 32x6 ήταν τύπος λάστιχου.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#11 Δημοσίευση από ntouzenis »

Καθολου γνωστο... προσωπικα πρωτη φορα το ακουω.
Σιγουρα θα εχει σχεση με κατι τετοιο...

Απο που ειναι αυτη η πληροφορια ;;

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#12 Δημοσίευση από teris67 »

Ο πατέρας μου μού το είπε. Έτσι λέει το τραγουδούσαν στην κατοχή.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#13 Δημοσίευση από AGIS »

ntouzenis έγραψε:..........
Οσο για το στιχο περι σαλταδορων, εκτος απο την ταινια "Το ξυπολητο ταγμα" που εχει κοντινα με την εποχη ενθυμηματα και το "σκηνικο" ειναι παρομοιο, ...
σχετική και η αφήγηση για τα χρόνια της κατοχής από την συνέντευξη - βιογραφία του Τάκη Μπίνη στην Ιωάννα Κλειασίου...

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#14 Δημοσίευση από ntouzenis »

Εγινε teris ευχαριστω !!

Αγη ναι εχεις δικιο... μια αναγνωση πρεπει να την ξανακανω...
αν θυμαμαι καλα στη Θεσαλονικη περιγραφει

Επισης αρκετες ειναι οι αναφορες και σε αλλες ελληνικες ταινιες

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”