Τικ τακ τικιτάκ κάνει η καρδιά μου



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
sarant
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Δεκ 2004 09:28 am

Τικ τακ τικιτάκ κάνει η καρδιά μου

#1 Δημοσίευση από sarant »

Ίσως έπρεπε να το βάλω στους στίχους, δεν ξέρω...

Απ' όσο ξέρω το τραγούδι είναι του Μάρκου και φαίνεται πως δισκογραφήθηκε αργά, περί το 1960. Προφανώς όμως, θα το είχε γράψει στα νιάτα του. Μέχρις εδώ, καλά.

Η ερώτηση είναι αν υπάρχει παλιότερο τραγούδι με τους ίδιους στίχους, ίσως δημοτικό ή παλιό αστικό. Το λέω αυτό, επειδή σε ελληνικό διήγημα τυπωμένο το 1920 βρήκα ένα δίστιχο (που το τραγουδούν στο διήγημα κάτι εργάτες που σχολάνε απ' τη δουλειά):
Τικ-τακ κάνει η καρδιά μου
Σαν σε βλέπω να διαβαίνεις…

Ο Μάρκος συχνά έπαιρνε δημοτικά μοτίβα, αλλά τούτο εδώ το ξέρει κανείς;

Βαγγελης Καραλαριωτης
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 28 Οκτ 2004 01:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα πλεον

#2 Δημοσίευση από Βαγγελης Καραλαριωτης »

ειναι παλιο τραγουδι της Πολης, αν θυμαμαι σωστα αρχες του προηγουμενου αιωνα. για εκτελεση του '60 που αναφερεις δεν την εχω υποψη μου.

Άβαταρ μέλους
pigeonaras
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 03:17 pm
Τοποθεσία: Σαλλλόνικα

#3 Δημοσίευση από pigeonaras »

Η πρωτη ηχογραφηση ειναι το 1910 με τον τιτλο "Τικ Τακ" οπου και το ερμηνευει ο Γ. Ψαμαθιανος.
Βέβαια υπαρχει και νεοτερη εκτελεση με τν ΜΑΡΚΟ το 1968.

♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫
Τελευταία επεξεργασία από pigeonaras σε 26 Σεπ 2009 11:03 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τικ τακ τικιτάκ κάνει η καρδιά μου

#4 Δημοσίευση από Χασκίλ »

sarant έγραψε:Ίσως έπρεπε να το βάλω στους στίχους, δεν ξέρω...

Απ' όσο ξέρω το τραγούδι είναι του Μάρκου και φαίνεται πως δισκογραφήθηκε αργά, περί το 1960. Προφανώς όμως, θα το είχε γράψει στα νιάτα του. Μέχρις εδώ, καλά.
Δε νομίζω, Νίκο, να άκουσα ποτέ την πληροφορία ότι το συγκεκριμένο τραγούδι είναι του Μάρκου. Υπάρχει η πιο παλιά του εκτέλεση με τον Τέτο Δημητριάδη, από Αμερική το 1922. Τείνω να συμφωνήσω με το Βαγγέλη ως προς το παλιό τραγούδι της Πόλης.

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα:)

sarant
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Δεκ 2004 09:28 am

Ταιριάζει τότε

#5 Δημοσίευση από sarant »

Ωραία, ταιριάζει να είναι της Πόλης, ο συγγραφέας που λέω σπούδαζε στην Πόλη περί το 1916. Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#6 Δημοσίευση από Χασκίλ »

pigeonaras έγραψε:Η πρωτη ηχογραφηση ειναι το 1910 με τον τιτλο "Τικ Τακ" οπου και το ερμηνευει ο Γ. Ψαμαθιανος.
Βέβαι υπαρχει και νεοτερη εκτελεση με τν ΜΑΡΚΟ το 1968.

♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫ ♫♫♫
Σωστός!

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα 8)

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από AGIS »

Υπάρχουν στη σελίδα μια ηχογράφηση του Τέτου Δημητριάδη, τικ τικ τικι τικι τακ, 1922, και μια (διπλή - η μια "πιο καθαρή" ) του Ψαμαθιανού, τικ τακ, 1910.
Όμως αν τις ακούσει κανείς προσεκτικά, νομίζω φαίνεται ολόιδια η ηχογράφηση του Δημητριάδη με αυτή του Ψαμαθιανού. Φαίνεται τόσο ολόιδια σε βαθμό που προσωπικά βγάζω το συμπέρασμα ότι είναι η ίδια ηχογράφηση.
Μπορεί να τις ακούσει και κανένα άλλο αυτί, ίσως πιο εξασκημένο, για να διασταυρωθεί αυτή μου η εντύπωση;

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”