Από ξένο τόπο



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
gargarean
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Απρ 2009 04:00 am
Τοποθεσία: Κίνα

Από ξένο τόπο

#1 Δημοσίευση από gargarean »

Γεια σας! Με μεγάλη χαρά ανακάλυψα το site και το ραδιόφωνό του. Αγαπώ πολύ τα ρεμπέτικα και τα παραδοσιακά τραγούδια και επειδή λόγω δουλειάς περνάω πολύ καιρό εκτός Ελλάδας είναι παρηγοριά στον άρρωστο!

Στο θέμα τώρα: Κάποτε στην Κωνσταντινούπολη ένας τούρκος μου έμαθε στο ούτι το "Üsküdar'a gider iken" και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ παλιό παραδοσιακό τούρκικο. Εμένα όμως κάτι μου θύμιζε και καιρό μετά μου είπε η μάνα μου ότι είναι ελληνικό και λέγεται "Από ξένο τόπο κι απ'αλαργινό". Μετά το βρήκα στο βιβλίο του Κυριάκου Καλαϊτζίδη για το ούτι με το ίδιο όνομα (από ξένο τόπο). Εδώ είδα ότι το έχει το site σαν "Ο Βαγγέλης" και την τούρκικη έκδοση (σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εκτέλεση - ευχαριστώ bill1961!). Το έχει κανείς το "Από ξένο τόπο";

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#2 Δημοσίευση από bill1961 »

Παλιά εκτέλεση του "ΑΠΟ ΞΕΝΟ ΤΟΠΟ" ?
Δυστυχώς δεν έχουμε.
Υπάρχει απ' όσο ξέρω εκτέλεση με την Κυρία Κούλα, άλλη με τον Μιχάλη Καλλέργη (φερόμενη ως σύνθεση του Ροβερτάκη!!!). Και επίσης ακόμη ένα ομότιτλο τραγούδι φερόμενο ως σύνθεση του Γ. Λαμπελέτ, σε δύο εκτελέσεις μια με το Μητσάκη Ορφανίδη και η άλλη με το Δημ. Κριωνά.
Κυκλοφορούν βέβαια πολλές νεότερες ηχογραφήσεις του τραγουδιού, πχ με το Χ. Αηδονίδη, το Χ. Τσιαμούλη (http://www.youtube.com/watch?v=CM7bBRzWd9E), τη Γλυκερία κ.ά.
Στην ίδια μελωδία στηρίζεται και το παραδοσιακό "ΕΧΑΣΑ ΜΑΝΤΙΛΙ", όπου έχουμε εκτελέσεις με το το Γ. Βιδάλη, το Λευτέρη Μενεμενλή, τη Ρόζα (φέρεται ως σύνθεση των Δραγάτση/Περιστέρη), το Μ. Καζή. (oι τρεις τελευταίες υπάρχουν στο site).



ΥΓ. Όσον αφορά την τούρκικη εκτέλεση με τη Safiye Ayla, είναι πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!! :)

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#3 Δημοσίευση από dimitrios »

Παρα πολυ ωραια συγχρονη εκτελεση, ειναι αυτη του Μαριου Παπαδεα, η οποια ειναι μονο σαντουρι και φωνη. Πολυ σπεσιαλ. Παλια εκτελεση, δηλ. προπολεμικη δε νομιζω να εχω ακουσει ποτε.
SALVATORES DEI

gargarean
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Απρ 2009 04:00 am
Τοποθεσία: Κίνα

#4 Δημοσίευση από gargarean »

Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ψάξω λιγάκι να το βρω να το ακούσω σε κάποια απο αυτές τις εκτελέσεις. Δυστυχώς οι κινέζοι (είμαι στην Κίνα) έχουν κόψει το youtube εδώ και ένα μήνα περίπου (έχει πολύ λογοκρισία στο διαδίκτυο στην Κίνα) επειδή ανεβάσανε κάτι βιντεάκια που η κινέζικη αστυνομία σάπιζε στο ξύλο Θιβετιανούς μοναχούς και δεν μπορώ να το βρώ εκεί... Αν το έχει κανείς σε παλιά εκτέλεση ας το πει να του δώσω το mail μου να μου το στείλει. Ευχαριστώ και πάλι.

papanasos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Απρ 2008 07:58 am
Τοποθεσία: Limnos Greece

#5 Δημοσίευση από papanasos »

gargarean έγραψε:Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ψάξω λιγάκι να το βρω να το ακούσω σε κάποια απο αυτές τις εκτελέσεις. Δυστυχώς οι κινέζοι (είμαι στην Κίνα) έχουν κόψει το youtube εδώ και ένα μήνα περίπου (έχει πολύ λογοκρισία στο διαδίκτυο στην Κίνα) επειδή ανεβάσανε κάτι βιντεάκια που η κινέζικη αστυνομία σάπιζε στο ξύλο Θιβετιανούς μοναχούς και δεν μπορώ να το βρώ εκεί... Αν το έχει κανείς σε παλιά εκτέλεση ας το πει να του δώσω το mail μου να μου το στείλει. Ευχαριστώ και πάλι.
Εχω μαζέψει αρκετές εκδόσεις απο όλο τον κόσμο σχεδόν. Αν θέλεις στείλε pm

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από AGIS »

στην ιδια μελωδια υπαρχει και το Εσκουτάρι με τη Βιργινία Μαγκίδου

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”