ΑΝΑΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΠΡ. ΤΣΑΟΥΣΑΚΗ



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#22 Δημοσίευση από sakispap »

Τσαουσακης έγραψε:φίλε Σάκη σε παρακαλώ κάνε τον κόπο να μου στείλεις την πληρη λίστα που έχεις φτιάξει με τον Κωστάκη για να την συμπληρώσω.
Συγκριτικά με την λίστα στο Λαικό Τραγούδι έχω βρει ήδη 9 ελλείψεις τραγουδιών απο τα οποία τα 3 είναι του Τατασόπουλου.
Και το αναφέρω για να σας διευκολύνω για το τραγούδι "γιατι πονας και βασανίζεσαι".Οπως θα ξέρετε ο Πρόδρομος έκανε συμβόλαιο με δισκογραφικές εταιρίες για να πληρώνεται με τα τραγούδια που θα έκανε α φωνή ή με τους δίσκους στους οποίους θα συμμετείχε σαν α,β,γ,δ φωνή.Επίσης μέχρι το 1953 ο Πρόδρομος είχε σαν <<μανατζερ>> τον Τσιτσάνη ο οποίος άρχισε απο το 1951 να έχει ψιλοκοντρίτσα με τον Καρδάρα. Το τραγούδι ¨πηρα το δρόμο τον κακό"χτυπήθηκε και με Τατασόπουλο και με Τσαουσάκη.Ο Καλδάρας δανειζόταν τον Προδρομο για φωνοληψίες απο τον Τσιτσάνη ο οπόιος είχε αντιρήσεις να λέει ο Τσαουσάκης πολλά τραγούδια άλλων συνθετών γιατι δεν θα μπορούσε να λέει δικά του λόγω δικαιωμάτων για δίσκους. πολλά τραγούδια ούτως ή άλλως λεγόταν και δοκιμαζόταν με διαφορετικούς ερμηνευτές και όποιες μήτρες δίσκων έκαναν στους συνθέτες και στους διευθυντές των εταιριών γινόταν παραγωγή δίσκων. Ετσι και με το συγκεκριμένο κομμάτι δεν βγήκε με τον Τσαουσάκη αλλά με τον Τατασόπουλο.Στο αρχείο με τις φωνοληψίες που έχουν γίνει στην Ελλάδα ΄φαίνονται και οι δύο εκτελέσεις αλλά αναφέρονται στις μήτρες των δίσκων και όχι στους δίσκους παραγωγής.
Φίλε Γιώργο,

Ευχαρίστως να σου στείλω τη λίστα μου για τον Τσαουσάκη, δώσε μου όμως διεύθυνση e-mail (παλιά είχα μια, αλλά την έχασα).

Άβαταρ μέλους
hondrosk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2004 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#23 Δημοσίευση από hondrosk »

Κατι άλλο που παρατήρησα φίλοι Σάκη , Γιώργο και Γιώργο στο τραγούδι (που λείπει..) "ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ" με αριθμό σειράς DG 7085 ,1953 του Χρυσίνη , υπάρχει θεωρητικά από τον άλλη πλευρά το "ΘΑ' ΑΝΑΣΤΕΝΑΞΟΥΝΕ ΚΑΡΔΙΕΣ" του Χρυσίνη πάλι με τον Καζαντζίδη+την Γρύλλη.
Είναι σωστό αυτό Καζαντζίδης και Τσαουσάκης στο ίδιο δίσκο?
Το λέω γιατί δεν υπάρχει σε άλλο δίσκο παρόμοια περίπτωση.
Μήπως υπάρχει καποιο λάθος και δεν τραγουδάει ο Τσαουσάκης όπως στο προηγούμενο τραγούδι που λέγαμε?

Τσαουσακης
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 18 Οκτ 2005 10:12 am

#24 Δημοσίευση από Τσαουσακης »

όπως σου είπα και πριν το οπου κι αν είσαι μην ξεχνάς δεν το ξέρω,αλλά ξέρων ένα πράγμα, ο Πρόδρομος δεν έχει ποτέ τραγουδήσει ποτε μαζι με τον Καζαντζίδη και είμαι κάθετος σ΄αυτό.Αν ισχύει αυτό που λες για την αάλλη πλευρά του δίσκου αρκεί οΣάκης και άλλοι που έχουν πλήρη δισκογραφία του Στε΄λιου να μας διαφωτίσουν.
Καλά όμως τρομερό πάλκο θα ήταν αυτό με Τσαουσάκη και Στέλιο να μην σου πώ και Στράτο............Πωπω μαγεία
Θα πάρω μια πετρα να σπάω το κεφάλι μου γιατι μονο αυτό τα φταίει για το μαύρο χάλι μου

sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#25 Δημοσίευση από sakispap »

hondrosk έγραψε:Κατι άλλο που παρατήρησα φίλοι Σάκη , Γιώργο και Γιώργο στο τραγούδι (που λείπει..) "ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ" με αριθμό σειράς DG 7085 ,1953 του Χρυσίνη , υπάρχει θεωρητικά από τον άλλη πλευρά το "ΘΑ' ΑΝΑΣΤΕΝΑΞΟΥΝΕ ΚΑΡΔΙΕΣ" του Χρυσίνη πάλι με τον Καζαντζίδη+την Γρύλλη.
Είναι σωστό αυτό Καζαντζίδης και Τσαουσάκης στο ίδιο δίσκο?
Το λέω γιατί δεν υπάρχει σε άλλο δίσκο παρόμοια περίπτωση.
Μήπως υπάρχει καποιο λάθος και δεν τραγουδάει ο Τσαουσάκης όπως στο προηγούμενο τραγούδι που λέγαμε?
Δυστυχώς δεν έχω τον συγκεκριμένο "χαβαλέ" (μια και ψάχνω το ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ).
Από το πρόσφατο βιβλίο "ΕΚ ΠΕΡΑΤΩΝ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ ΓΡΑΜΜΟΦΩΝΟΥ" του Μανιάτη, σελ. 124, φαίνεται ότι τα δύο αυτά τραγούδια (με τα στοιχεία που δίνεις Κώστα), κυκλοφόρησαν στον ίδιο δίσκο γραμμοφώνου, με τον ίδιο αριθμό σειράς (κυκλοφορίας) δίσκου DG 7085, και με αριθμούς μήτρας το μεν ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ τον CG 3082, το δε ΘΑ ΑΝΑΣΤΕΝΑΞΟΥΝΕ ΚΑΡΔΙΕΣ τον CG 3075 (που σημαίνει ότι προηγήθηκε του πρώτου στη γραμμοφώνηση).
Τώρα, αν έχουμε και εδώ καμιά περίπτωση σαν την άλλη (με Τατασόπουλο αντί Τσαουσάκη), φοβάμαι πως θα παραμείνει με ερωτηματικό μέχρι να βρεθεί το τραγούδι και να τ' ακούσουμε.

Συμφωνώ και με τον φίλο Γιώργο (Τσαουσάκη) ότι δεν υπάρχει άλλη γνωστή περίπτωση Τσαουσάκης και Καζαντζίδης να μοιράζονται τον ίδιο χαβαλέ!

Ας είμαστε γεροί και κάποια μέρα θα λυθεί η απορία ακουστικά....

xenos
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006 01:31 pm

#26 Δημοσίευση από xenos »

Ο Σάκης είπε:

΄΄Ας είμαστε γεροί και κάποια μέρα θα λυθεί η απορία ακουστικά....΄΄

Αγαπητοί φίλοι,

Κώστα, (αρχίζω μ΄ εσένα ως ερωτώντα-αμφισβιτία) Σάκη, Γιώργο (΄΄Τσαουσάκη΄΄)

Ο δίσκος στον οποίο αναφέρεστε ΄΄ Θ΄ ΑΝΑΣΤΕΝΑΞΟΥΝΕ ΚΑΡΔΙΕΣ ΄΄ DG 7085, έχει στην άλλη του πλευρά το: ΄΄ΟΠΟΥ ΚΙ΄ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ΄΄ του Χρυσίνη, με τη Ρένα Στάμου, και τον ΔΗΜΗΤΡΗ ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ.

Δε θα ήταν επιπολαιότητα λοιπόν, να διαγραφεί από τον ΄΄κατάλογο του Τσαουσάκη΄΄, αυτό το συγκεκριμένο τραγούδι.
Έτσι, Σάκη, ο Κώστας, σου ΄΄βρήκε΄΄ άλλο ένα τραγούδι του Τσαουσάκη…(αυτή τη φορά δια της αφαιρέσως…)

Με την αγάπη μου

Γιώργος

zitazita
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Οκτ 2008 01:52 am
Τοποθεσία: Chania

ΨΗΛΑ ΤΗΝ ΕΧΤΙΣΕΣ ΤΗ ΒΙΛΑ

#27 Δημοσίευση από zitazita »

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ (ΨΗΛΑ ΤΗΝ ΕΧΤΙΣΕΣ ΤΗ ΒΙΛΑ) ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Άβαταρ μέλους
stravoxylo
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008 10:21 pm
Τοποθεσία: Λαρισα

#28 Δημοσίευση από stravoxylo »

Δεν ξερω αν επρεπε να το ανεβασω ( λογω χρονολογιας οπως καταλαβαινετε) αλλα αν θελουν οι διαχειριστες και κρινουν οτι ανηκει αλλου το τραγουδι,δεν με πειραζει να το ακυρωσουν. Απλως επειδη ειναι Τσαουσακης νομιζω οτι αξιζει να υπαρχει στην σελιδα... :D

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”