Ποιά ρεμπέτικα απαγορεύονται



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Βάγγος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 04 Αύγ 2005 01:49 pm

Ποιά ρεμπέτικα απαγορεύονται

#1 Δημοσίευση από Βάγγος »

Ποιά ρεμπέτικα απαγορεύονται
Υπό της Αστυνομικής διευθύνσεως Αθηνων καθωρισθησαν ως απηγορευμένα άσματα τα εξης,

1) Κανε μου το χατηρι
2) Ο Κουμπάρος
3) Η Μπέμπα
4) Το πρωι με τήν δροσούλα
5) Μάγκας βγηκε γιά σεργιάνι
6) Τής μαστούρας τό σκοπό
7) Οταν καπνίζει ο λουλάς
8) Μάγκες ςτόν Αδη
9) Δυό σφαίρες στό κεφάλι
10) Θανατος του χασικλή
11) Η Ζωιτσα
12) Κάποια μάνα αναστενάζει
13) Ως πότε πιά τέτοια ζωή
14) Αποστολος
15) Τό Δικαστήριο
16) Υπομονητικός
17) Τής χήρας τό καρπούζι
18) Πέσε πρώτη
19) Βαρβάρα
20) Μεσολογγίτης στήν Αβησσυνία
21) Εορτολόγιον
22) Ξήγα Θύμιο
23) Οι αδικοπνιγμένοι
24) Η Μάρω

Απο το βιβλίο Μύθος ρεμπέτικος Μαρκος Βαμβακαρης

Αναγνωριζω στην βαση με τα τραγουδια τα 4,5,6,7,8,12,13,19 Μηπως γνωριζει κανεις κατι για τα υπολοιπα;

sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

Re: Ποιά ρεμπέτικα απαγορεύονται

#2 Δημοσίευση από sakispap »

βαγγος έγραψε:Ποιά ρεμπέτικα απαγορεύονται
Υπό της Αστυνομικής διευθύνσεως Αθηνων καθωρισθησαν ως απηγορευμένα άσματα τα εξης,

1) Κανε μου το χατηρι
2) Ο Κουμπάρος
3) Η Μπέμπα
4) Το πρωι με τήν δροσούλα
5) Μάγκας βγηκε γιά σεργιάνι
6) Τής μαστούρας τό σκοπό
7) Οταν καπνίζει ο λουλάς
8) Μάγκες ςτόν Αδη
9) Δυό σφαίρες στό κεφάλι
10) Θανατος του χασικλή
11) Η Ζωιτσα
12) Κάποια μάνα αναστενάζει
13) Ως πότε πιά τέτοια ζωή
14) Αποστολος
15) Τό Δικαστήριο
16) Υπομονητικός
17) Τής χήρας τό καρπούζι
18) Πέσε πρώτη
19) Βαρβάρα
20) Μεσολογγίτης στήν Αβησσυνία
21) Εορτολόγιον
22) Ξήγα Θύμιο
23) Οι αδικοπνιγμένοι
24) Η Μάρω

Απο το βιβλίο Μύθος ρεμπέτικος Μαρκος Βαμβακαρης

Αναγνωριζω στην βαση με τα τραγουδια τα 4,5,6,7,8,12,13,19 Μηπως γνωριζει κανεις κατι για τα υπολοιπα;
- Το Νο.16 (Ο Υπομονετικός) είναι το ΚΑΝΕ ΛΙΓΑΚΙ ΥΠΟΜΟΝΗ (ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ) [Β. ΤΣΙΤΣΑΝΗ] (Σ. Μπέλλου – Β. Τσιτσάνης) (11/11/1948, COLUMBIA DG 6747).
Σου παραθέτω και τα σχόλιά μου από το βιβλίο μου "Το Αστικό Ελληνικό Τραγούδι στα Πέτρινα Χρόνια 1940 - 1949":
1. Το τραγούδι φαινομενικά είναι ερωτικό, όμως κρύβει μέσα του βαθειά κοινωνικά και πολιτικά μηνύματα. Η λέξη-κλειδί είναι η “χαραυγή”, δηλαδή η ελευθερία, που θα διώξει τα σκοτάδια της σκλαβιάς (δηλ. της τυραννίας, από την ξενοκρατία).
2. Ο Β. Τσιτσάνης, στην προσπάθειά του να περάσει κοινωνικο-πολιτικά θέματα στη δύσκολη εμφυλιακή περίοδο και να ξεγελάσει τη λογοκρισία, χρησιμοποιούσε –όπως και οι περισσότεροι συνθέτες– το θέμα της γυναίκας και του έρωτα.
3. Το ότι το τραγούδι έχει πολιτική σημασία φαίνεται και από την απαγόρευσή του, με επαναλαμβανόμενες αστυνομικές διαταγές, όχι μόνο μετά την κυκλοφορία του, αλλά ακόμα και μετά τη λήξη του Εμφυλίου Πολέμου! Το 1950 μπήκε στη λίστα των απαγορευμένων τραγουδιών, από την Αστυνομική Διεύθυνση Αθηνών, με τον τίτλο “Ο υπομονετικός”.
4. Να σημειωθεί πως οι τότε χωροφύλακες και αστυφύλακες έσπασαν, με ιδιαίτερη μανία, πολλές εκατοντάδες πλάκες γραμμοφώνου με το τραγούδι αυτό.
5. Ο ίδιος ο Τσιτσάνης στην αυτοβιογραφία του λέει: “Τότε, με τα τραγικά γεγονότα του εμφυλίου πολέμου ήταν πολύ δύσκολο να γράψεις εκείνο που ήθελες. Υπήρχε η λογοκρισία που δεν έδινε εύκολα άδεια για να γραμμοφωνήσεις τραγούδι. Εννοώ εκείνα που είχαν κατά τη γνώμη τους ύποπτους στίχους και έβλεπαν κάποια πολιτική σκοπιμότητα. Δεν μπορώ να ξέρω με τι σκεπτικό αποφάσιζαν, πάντως τραγούδι που θα είχε και μια λέξη γύρω από την πολιτική ή τα γεγονότα της εποχής, έπρεπε στα σίγουρα να το απορρίψουν. Τότε, το 1949, ή λίγους μήνες νωρίτερα, έγραψα μέσα στα άλλα, και ένα που του έβαλα αλληγορικά λόγια, ακριβώς από το φόβο της λογοκρισίας, αλλά η σημασία του φαίνεται καθαρά: «Μην απελπίζεσαι και δεν θ’ αργήσει, κοντά σου θα ‘ρθει μια χαραυγή, καινούργια αγάπη να σου ζητήσει, κάνε λιγάκι υπομονή…».
6. Η πρώτη στροφή του τραγουδιού παραπέμπει στην «αναμονή» του αγωνιστή, που μπορεί να βρίσκεται στο βουνό, στη φυλακή ή στην εξορία, αλλά και στην αλληγορική του εκδοχή, στην «αναμενόμενη ειρήνη». Η δεύτερη στροφή, με το «διώξε τα σύννεφα» προτείνει τη «λύση», ενώ με την τρίτη δίνει την «ελπίδα για ειρηνική ζωή».

- Τα Νο.1, 2 και 3 πρέπει να είναι τραγούδια του "ελαφρού" ρεπερτορίου.
Η Μπέμπα πρέπει να είναι τραγουδισμένη από τον Γούναρη. Τραγουδισμένη με πολλά υπονοούμενα, όπως: Μπέμπα, μπέμπα, πόσο έχεις μεγαλώσει, κλπ.
Το "Στο ζητάω για χατήρι" θα πρέπει να είναι αυτό που τραγουδήθηκε από την Ελσα Λάμπο (αν δεν με απατά η μνήμη μου).
Για τα άλλα, δεν έχω κάτι πρόχειρο στο μυαλό μου. Αν προκύψει κατι, σε ενημερώνω.

Σ.Π.

Άβαταρ μέλους
Χρηστος ο Κωος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 11 Αύγ 2005 03:02 pm
Τοποθεσία: Λευκωσία

#3 Δημοσίευση από Χρηστος ο Κωος »

To No 23 "Aδικοπνιγμενοι" πρεπει να ηταν ενα τραγουδι του Ρουκουνα - μαλλον τραγουδισμενο απ'το ιδιο - και σαν θεμα ειχε ενα τραγικο γεγονος εκεινης της εποχης :

Δυο καραβια - μαλλον επιβατηγα - τρακαρησαν εν πλω και πνιγηκαν αρκετοι επιβατες. Επηρεασμενος απ'αυτο το τραγικο περιστατικο ο Ρουκουνας το "χτυπαει" σε δισκο. Οι δυο ναυτιλιακες εταιρειες - αν οχι απο κοινου - καταφεραν με δικαστικη αποφαση το συγκεκριμενο τραγουδι να αποσυρθει απ'την κυκλοφορια.

Δεν ξερω αν υπαρχει αντιτυπο ή αν καταστραφηκε ο δισκος απ'τη μητρα του.
Αν ξερει καποιος αλλος φιλος τιποτα περισσοτερο ή θυμηθηκε κατι τωρα ας το ριξει στο forum
"...παλιοζωη, ψευτη ντουνια και παλιοκοινωνια .."

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#4 Δημοσίευση από ntouzenis »

Παιδια το τραγουδακι το εχω.
Ειναι γραμμενο απο τις εκπομπες του Σπυρου Παπαιωαννου εκει καπου στα 82-83.
Ο ιδιος γραφει μετα απο 20 χρονια την ιστορια αυτη που τοτε ειπε στο ραδιοφωνο στην εκδοση :
Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ - ημερολογιο 2006
Το λιμανι της αγωνιας
Καταπληκτικη εκδοση !!
οσοι τυχεροι προλαβετε να το βρειτε στο Δημο Πειραια.
Φιλος μου το παραγγειλε τηλεφωνικως και του το εστειλαν
2 αντιτυπα 42 ευρω (21 το ενα, με τα ταχυδρομικα)

Ειναι σε ρυθμο 4/4 αν και μοιαζει απταλικο.
Περιγραφει την ιστορια ... απεναντι στου Παρλαμά ...

sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#5 Δημοσίευση από sakispap »

ntouzenis έγραψε:Παιδια το τραγουδακι το εχω.
Ειναι γραμμενο απο τις εκπομπες του Σπυρου Παπαιωαννου εκει καπου στα 82-83.
Ο ιδιος γραφει μετα απο 20 χρονια την ιστορια αυτη που τοτε ειπε στο ραδιοφωνο στην εκδοση :
Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ - ημερολογιο 2006
Το λιμανι της αγωνιας
Καταπληκτικη εκδοση !!
οσοι τυχεροι προλαβετε να το βρειτε στο Δημο Πειραια.
Φιλος μου το παραγγειλε τηλεφωνικως και του το εστειλαν
2 αντιτυπα 42 ευρω (21 το ενα, με τα ταχυδρομικα)

Ειναι σε ρυθμο 4/4 αν και μοιαζει απταλικο.
Περιγραφει την ιστορια ... απεναντι στου Παρλαμά ...
Ανέβασέ το βρε Ντουζένη, να το ακούσουμε κι εμείς.

sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#6 Δημοσίευση από sakispap »

Χρηστος ο Κωος έγραψε:To No 23 "Aδικοπνιγμενοι" πρεπει να ηταν ενα τραγουδι του Ρουκουνα - μαλλον τραγουδισμενο απ'το ιδιο - και σαν θεμα ειχε ενα τραγικο γεγονος εκεινης της εποχης :

Δυο καραβια - μαλλον επιβατηγα - τρακαρησαν εν πλω και πνιγηκαν αρκετοι επιβατες. Επηρεασμενος απ'αυτο το τραγικο περιστατικο ο Ρουκουνας το "χτυπαει" σε δισκο. Οι δυο ναυτιλιακες εταιρειες - αν οχι απο κοινου - καταφεραν με δικαστικη αποφαση το συγκεκριμενο τραγουδι να αποσυρθει απ'την κυκλοφορια.

Δεν ξερω αν υπαρχει αντιτυπο ή αν καταστραφηκε ο δισκος απ'τη μητρα του.
Αν ξερει καποιος αλλος φιλος τιποτα περισσοτερο ή θυμηθηκε κατι τωρα ας το ριξει στο forum
Τώρα που διαβάζω την πληροφορία σου Χρήστο, θυμάμαι ότι κάπου το διάβασα κι εγώ. Δεν θυμάμαι την πηγή όμως.

Βάγγος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 04 Αύγ 2005 01:49 pm

#7 Δημοσίευση από Βάγγος »

Τό επαναφερω γιά τά υπόλοιπα
9) Δυό σφαίρες στό κεφάλι
10) Θανατος του χασικλή
11) Η Ζωιτσα
14) Αποστολος
15) Τό Δικαστήριο
17) Τής χήρας τό καρπούζιl
18 )Πέσε πρώτη
20) Μεσολογγίτης στήν Αβησσυνία
21) Εορτολόγιον
22) Ξήγα Θύμιο
24) Η Μάρω

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”