ΡΕΜΠΕΤΙΚΗ ΒΡΑΔΥΑ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ

Στέκια για πεννιές - πηρουνιές - κρασί και καλή παρέα
Μήνυμα
Συγγραφέας
ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#8 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Ρε λεβέντες εκεί στα πέριξ της Λαμίας είναι κάποιος μπουζουξής σε αρπαχτές και νυν κτηνοτρόφος τον πήρε το μάτι μου αλλά δεν πρόλαβα γιατί τέλειωσε το πρόγραμμα της ΤΒ , Φώτης το μικρό , ξέρει κανείς καμιά πληροφορία ;;;
Θα με υποχρεώσει
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μου
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 01:24 pm
Τοποθεσία: Σύρα

#9 Δημοσίευση από Δημήτρης Μου »

Πράγματι, υπάρχει ένας μπουζούκαρος εκεί μεριά που εκτρέφει υδροβούβαλος εδώ και χρόνια -πρώην πρωτευουσιάνος- που τώρα έχει γίνει "χαϊλάντερ" ας πούμε! Τρίχορδος σε στυλ και ύφος Στουραΐτη ας πούμε: Ο Φώτης (επώνυμο δεν αναφέρω γιατί ίσως και να μην το θέλει ο ίδιος). Δεν ξέρω πώς να στείλω προσωπικό μήνυμα, αν γίνεται αυτό... Τι θέλεις να μάθεις;

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#10 Δημοσίευση από pelagia »

Φιλε

αυτο που ενδιαφερει τον ΘΑΝΑΣΗ , με πιανει και μενα ...
απλα μαθε εαν παιζει στη Λαμια και που , να παμε να τον ακουσουμε ...
ειδικα εαν το παιξιμο του εχει το υφος του Στουραιτη ...
εαν ο ανθρωπος παιζει μονο για την παρτη του αλλαζει το θεμα ...
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Άβαταρ μέλους
irodion
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Αύγ 2008 04:05 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

#11 Δημοσίευση από irodion »

Εσύ Πελαγία άστα αυτά...τόσο καιρό παρακαλάμε να έρθεις...(κάνω μούτρα)
όσο για τον Φώτη είναι όντως παίχτης απλά λόγο της δουλειάς του είναι πολύ δύσκολο να τον πετύχεις ... 1-2 φορές τον έχω ακούσει τυχαία εδώ και 8 χρόνια ... από ότι θυμάμαι έπαιζε επαγγελματικά ...

Πίσω στο θέμα μας τώρα ... έρχεται ο Κώστας Κουτρουμάνος ... πάθος δύναμη και φοβερή έκφραση ο τύπος ... από τους λίγους που τιμούν το ρεμπέτικο σήμερα και το αναπαράγουν με το σωστό τρόπο ... το σίγουρο είναι θα τινάξει το καφωδείο στον αέρα και δεν θα κατέβει μέχρι να φύγει και ο τελευταίος πελάτης ... ο μαγαζάτορας ήθελα να πω...
μαζί του ο Κώστας Μπαρτσώκας ... κάλος μουσικός και από τις ποιο ιδιαίτερες φωνές και ίσως ότι καλύτερο σε αντρική φωνή στις μέρες μας στο ρεμπέτικο ...
το μόνο σίγουρο με δαύτους είναι ότι αύριο θα αργήσω να πάω τα μικρά σχολείο!!!!

Ευχαριστούμε Χρηστό για τις σωστές επιλογές που μας βάζεις να ακούμε χρόνια τώρα!!!
Θα είμαι και εγώ εκεί !!!

Άβαταρ μέλους
colectorgram
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 10:29 pm

#12 Δημοσίευση από colectorgram »

Και να μη ξεχναμε τον Δημητρη τον Μηταρακη που εκτος απο πολυ καλος ακορντεονιστας ειναι και φωναρα και μια απο τις καλυτερες ρεμπετοκιθαρες της εποχης μας!!!Σας περιμενουμε!!!

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#13 Δημοσίευση από pelagia »

irodion έγραψε:Εσύ Πελαγία άστα αυτά...τόσο καιρό παρακαλάμε να έρθεις...(κάνω μούτρα)
Φιλαρακι μου καλο , ελα εσυ το Σαββατο , που ξημερωνει και Κυριακουλα και δε θα `χεις
το σχολειο των παιδιων σου , ουτε καν δουλιτσα , στην πλατεια της Ναουσας , "Φλαμουρια"
λεγεται το ταβερνακι , να φαμε , να πιουμε και να τραγουδησουμε με πολλα τριχορδακια ,
κιθαρουλες , μπαγλαμαδακια και ο,τι αλλο ηθελε προκυψει απο ευλογημενα χερια που
ξερουν να παιδευουν οργανακια !!! ωρα εναρξης 20.00 και θα περιλαμβανει ρεμπετοφιλους
της Β.Ελλαδας και Θεσσαλους ( Σαλονικη , Κατερινη , Λαρισα , Κοζανη , Πτολεμαιδα κ.α.)
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

#14 Δημοσίευση από LIAS »

Απίστευτη ήταν η βραδιά εχθές.
Σολαρίσματα και τριφωνίες από ανθρώπους που ήξεραν, τι (...και γιατί) τραγουδούσαν.... Θυμήθηκα τα νιάτα μου...

Μπράβο στο καφωδείο Ορφέας και σε αυτούς που δούλεψαν για την χθεσινή σύναξη. Μακάρι να υπήρχαν πιο συχνά τέτοια «φαινόμενα» στην Λαμία.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ταβέρνες - Στέκια - Οινομαγειρεία”