ΡΕΜΠΕΤΙΚΗ ΒΡΑΔΥΑ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ

Στέκια για πεννιές - πηρουνιές - κρασί και καλή παρέα
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
irodion
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Αύγ 2008 04:05 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

#15 Δημοσίευση από irodion »

Είπα να γλιτώσω το γράψιμο αλλά τελικά δεν σώζεται
Όντως πρόκειται περί φαινόμενου…
Το να έχεις μαζεμένο τέτοιο συνδυασμό μουσικών καταλήγει σε κάτι εκρηκτικό
Το πρόγραμμα … εκεί δεν παίζετε ο Κουτρουμάνος… επιλογές και κομμάτια που είχαμε να ακούσουμε καιρό παιγμένα με το σωστό τρόπο. Η δυναμικότητα και το πάθος αυτού του καλλιτέχνη ξεπερνούν κατά πολλού δεξιοτέχνες του είδους και μαζί με την θέληση του να κρατήσει το κοινό στη θέση του το καταφέρνει … μέχρι 4 όλοι μπροστά του προσκυνήσαμε … εγώ παραπροσκύνησα μπορώ να πω γιατί ούτε για δουλεία πήγα τελικά… μας κατάφερε ο Jimmy Hendrix του μπουζουκιού να μας κρατήσει χαλαρά κάνοντας μας να ξεχάσουμε κάθε υποχρέωση και να μην βαρεθούμε ούτε λεπτό εκεί μέσα
Μπαρτσώκας … ο τενόρος με το ακορντεόν …Η φωνή που απλά δεν υπάρχει σήμερα …οι φωνές σε κάποια κομμάτια ειδικά με τριφωνίες που έσκαγαν στο χώρο σαν πολυβόλα … ο κόσμος πάγωνε και σταματούσε να μιλά και γύριζαν όλοι τα κεφάλια τους κοιτώντας μην ξέροντας τι του συμβαίνει από τις μουσικές ενέσεις που έκαναν στον εγκέφαλο μας οι τρεις μουσικοί.
Για το Μηταράκη… δεν τον ήξερα να πω την αλήθεια αλλά συγκινήθηκα που γνώρισα άλλον ένα αληθινό μουσικό και ευτυχώς στο σωστό είδος. Η κιθάρα που παίζει με το μοναδικό κυματιστό τρόπο σε κάνει να νιώθεις ότι υπάρχει κόντρα μπάσο στο χώρο … μέχρι και τρομπόνι μπορώ να πω σε κάποια σημείο. Ο τύπος είναι λέμε ότι καλύτερο έχω ακούσει σε κιθάρα σε live…ούτε ένα λάθος και προσαρμοζόμενος σε ότι ακούει στο χώρο γύρω του… ένας ήρεμος μουσικός …μια ήρεμη δύναμη που πρέπει όσοι ασχολείστε με κιθάρα σαν όργανο να τον πετύχετε να τον ακούσετε (η πλάκα είναι ότι το όργανο του είναι το ακορντεόν)….
Όντως πρέπει να γίνονται τέτοιες εκδηλώσεις συχνότερα και να τις στηρίζουμε γιατί η πόλη το έχει ανάγκη !

Άβαταρ μέλους
colectorgram
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 10:29 pm

#16 Δημοσίευση από colectorgram »

O Δημος Λαμιαιων,με επιμελεια του colectorgram οργανωνει αποψε μια μουσικη παρασταση με τιτλο ''παλια ταβερνα''. Ρεμπετικα και σμυρνεικα με τους Κ.ΚΟΥΤΡΟΜΑΝΟ,Κ.ΜΠΑΡΤΣΙΩΚΑ,ΕΛΕΝΗ ΛΑΖΑΡΟΥ και Δ.ΣΑΒΒΑ στην νεα αιθουσα εκδηλωσεων του Δημου πανω απο τα ΚΕΠ. Ωρα 8.30.Συμμετεχει το ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ ΛΑΜΙΑΣ. Οσοι πιστοι......

Άβαταρ μέλους
colectorgram
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 10:29 pm

#17 Δημοσίευση από colectorgram »

τελικα η εκδηλωση ειναι αυριο ΤΕΤΑΡΤΗ !!!! απλα εγω κοιμομουν ακομα οταν το εγραφα.......

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

#18 Δημοσίευση από LIAS »

δεν το χάνω με τίποτα...

netman
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010 12:33 pm
Τοποθεσία: ΛΑΜΙΑ

#19 Δημοσίευση από netman »

κάτι πήρε σήμερα το αυτί μου για την επόμενη Τετάρτη στο καφωδειο "Ορφέας"
Αύριο θα ξέρω ... Λαμιώτες να συντονιστούμε 8)

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

#20 Δημοσίευση από LIAS »

για μάθε περισσότερα να μαζέψουμε και από τα περίχωρα τον "σωστό" κόσμο!

Άβαταρ μέλους
kwstaspan
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007 08:21 pm
Τοποθεσία: Κυπαρισσία

#21 Δημοσίευση από kwstaspan »

Τι μου θύμισες!!! Πήγαινα εκεί το 1997-1999 όπου σπόυδαζε η γυναίκα μου!! Ωραίες εποχές. Μαζεύει ακόμα φοιτητές?

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ταβέρνες - Στέκια - Οινομαγειρεία”