rebetadika-tabernes me kales orxistres ktl

Στέκια για πεννιές - πηρουνιές - κρασί και καλή παρέα
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
pbay
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005 05:23 pm

rebetadika-tabernes me kales orxistres ktl

#1 Δημοσίευση από pbay »

Kalhmera paidia! Loipon skeftika ena pithanon thema to opoio mexri stigmhs den kalyptetai sto site. Mia anatalagh apopsewn gia kala magazakia-stekia pou mporei na akousei kaneis kalo rebetiko. Egw hmoun foithtria gia 6 xronia sthn patra. Ekei tote ypirxe ena magazi ( O Skentzos poly pithanon na yparxei akoma ) To opoio ekeino ton kairo eixe MIA APISTEYTH ORXHSTROULA. Ekei sthn ousia galouxithika me to rebetiko to opoio to latrepsa kai to latreyw. Ta teleytaia 4 xronia eimai Athina. Edw den gnwrizw kai poly ta katatopia .. psaxnomai bebaia alla den mporw na brw oti exw anakalypsei kati poly kalo mexri strgmhs. Gi ayto Opoios exei kamia kalh protash gia kana magazaki-taberna me kalh orxistra ( OXI TOU STYL ARMONIO, AKORNTEON, HL KITHARA KAI STO TSAKIR KEFI PAIZOME TA KABOURAKIA) as to pei edw. Isws tha mporouse na anoixrtei ki ena ksexwristo
thread me tetiou eidous sizitiseis gia kala stekia se diafores poleis.

yorgakis
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005 11:28 am

Xmmm

#2 Δημοσίευση από yorgakis »

Υπήρχε στο Περιστέρι ένα τέλειο μαγαζάκι το "ρόπτρον". Εκεί έπαιζαν δύο νεαρά παιδιά ένα μπουζούκι και μια κιθάρα, χωρίς μικρόφωνα κλπ. Είχαν τρομοερό ρεπερτόριο κι έπαιζαν μόνο ρεμπέτικα κι όχι μόνο τα "εμπορικά" (πίνω και μεθώ, φραγκοσυριανή κλπ). Επίσης ήταν φθηνό και λιτό όχι σαν κάτι "ρεμπετάδικα" με λευκά τραπεζομάντηλα και κρυστάλλινα ποτήρια...

Αυτό βέβαια πριν 4-5 χρόνια γιατί μετά το μαγαζί έκλεισε κι άνοιξε ένα άλλο το οποίο δεν ξέρω αν ακολουθεί την ίδια παράδοση. Η οδός ήταν Χρυσοστόμου Σμύρνης στο Περιστέρι αν ενδιαφέρεται κανείς να ψάξει.

Επίσης καλή μουσική ρεμπέτικη έχει και στην "Ρεμπέτικη Ιστορία" στην Ιπποκράτους ή σε κάποια παράλληλη.
Ακόμα καμιά φορά παίζουν ρεμπέτικα και στο Γκάζι στο "Οινομαγειρίο" ένα υπόγειο κουτούκι λιτό κι ωραίο με πολίτικη κουζίνα. Αλλά εκεί νομίζω είναι του στυλ "αν θέλει κανείς παίρνει τα όργανα και παίζει".
Πέρυσι ρεμπέτικα είχε και στην "Γη" κοντά στον σταθμό του ΟΣΕ τις Κυριακές. Για φέτος και πάλι δεν ξέρω.

Τέλος και στην Στουρνάρη απέναντι από το Πολυτεχνείο σε ένα ημιυπόγειο μαγαζί είχε κάποτε ωραία μουσική αλλά δεν ξέρω για τώρα. Βέβαια αν και ωραίο ήταν ακριβό.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

dream
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2004 11:14 pm

#3 Δημοσίευση από dream »

Ναι ρε παιδιά για πείτε κανά καλό στέκι να πάμε να ακούσομε κανα μπουζουκάκι μερακλίδικο

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#4 Δημοσίευση από mpletsas »

Παιδιά αν βρισκόμουν στην Αθήνα θα γούσταρα να πάω μία να ακούσω τον Σπύρο που ανεβάζει τόσα και τόσα τραγούδια στην σελίδα, για να τον γνωρίσω κιόλας (όπως πρότεινε και στο chat o Γιώργος). Έχουνε ανεβάσει κιόλας κάτι live τους κάποιοι φίλοι του στη σελίδα.

Αλλά για τους φίλους από Κεντρική Ελλάδα έχω μία ιδιαίτερη πρόταση:
«Σκάλα του Μιλάνου» στον Βόλο (Ιωλκού με Αναλήψεως, διαγωνίως της Νομαρχίας).

Οι Μιλάνοι είναι από τους τελευταίους τον Μοϊκανών, πολύ αξιόλογοι ρεμπέτες που τραγουδάνε στην ταβέρνα τα δικά τους κυρίως τραγούδια αλλά και πολλά αλλωνών. Πανελληνίως δεν είναι γνωστοί γιατί παρέμειναν πάντοτε στον Βόλο. Είναι και πολύ απλοί άνθρωποι άλλωστε και σοβαροί.

Η «Σκάλα του Μιλάνου» (λογοπαίγνιο που είχε προκαλέσει τις έντονες αντιδράσεις του Ιταλού προξένου της πόλεως :D :D ) είναι προπολεμικό μαγαζί (το είχε ανοίξει ο πατέρας τους σε άλλη τοποθεσία αρχικά) και από εκεί έχουν περάσει και τα μεγαλύτερα ονόματα. Έχω πολύ καιρό να πάω όμως γιατί όποτε βρίσκομαι στον Βόλο δεν έχω καθόλου παρέα πλέον (που να γουστάρει έστω). Ο maxx όμως είχε ανέβει τον Νοέμβριο με τον φίλο της σελίδας Θάνο και τους άκουσε και θα είχαν πολλά να πουν στην κουβέντα μας...

Έχω ανεβάσει ένα τραγούδι, «Μάγκας απ' το Βόλο», το μόνο δυστυχώς που έχω από αυτούς:
1final_download.php?file_name=Nikos%20k ... 20Volo.mp3
Ένα cd που βγάλανε στα γεράματα εξαντλήθηκε λέει...

ΥΓ Έχω και κάποια πρόσφατα νέα (που πέρασαν στα ψιλά της ειδησεογραφίας) για τους Μιλάνους, που μου τα είπαν οι συγγενείς μου στον Βόλο, αν ενδιαφέρουν την συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
yiannakis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Φεβ 2005 04:23 am

#5 Δημοσίευση από yiannakis »

Δεν μας λέτε και μας που τραγουδάει ο Σπύρος;

Άβαταρ μέλους
spyrospatras
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Αύγ 2004 01:28 pm
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι - ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από spyrospatras »

Καλησπέρα παίδες.
Καταρχήν θα ήθελα να σας πω ότι αισθάνομαι λίγο περίεργα διαβάζοντας τα παραπάνω (forum και chat). Δεν θέλω να θεωρήσει κανένας ότι γίνεται διαφήμιση. Πόσο μάλλον που πριν από λίγο καιρό κάποιο φιλαράκι μου ανέβασε τραγούδια τραγουδισμένα από μένα που του είχα δώσει από το μαγαζί και ομολογώ πως αισθάνθηκα άσχημα στο ενδεχόμενο παρεξηγήσεως. Θα χαρώ βέβαια πολύ να ρθείτε στο μαγαζί και να ακούσετε τη δουλειά που κάνουμε εκεί. Όμως πρέπει να σας ενημερώσω πρώτα ότι το μαγαζί δεν υποστηρίζει μόνο το ρεμπέτικο , αλλά η μουσική που ακούγεται περιλαμβάνει λίγο απ' όλα. Έντεχνο στην αρχή (Μάλαμα - Κανά - Παπάζογλου - Καλημέρη κλπ) , ελαφρολαικό μετά , Ζαμπέτα , Πουλόπουλο , Νταλάρα , Μπιθικώτση και σιγά σιγά κατευθύνεται προς Καζαντζίδη - Διονυσίου - Ρεπάνη - Άκη Πάνου κλπ. Ρεμπέτικα φυσικά και ακούγονται και μάλιστα με μεγάλη αυστηρότητα ως προς τις αυθεντικές τους εκτελέσεις (πίπτει ράβδος σε κάθε ατασθαλία ! ) αλλά μετά τις 3:15 περίπου. Ξέρω πως γιά τους φανατικούς του απόλυτου ρεμπέτικου δεν είναι παράδεισος χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν θα γουστάρουν.
Ξαναλέω πως θα χαρώ ιδιαίτερα να δω στο μαγαζί ανθρώπους οι οποίοι αγαπούν το ρεμπέτικο αλλά και τη μουσική γενικότερα.
Όσο γιά τα τραγούδια που ανεβάζω θα πρέπει να πω πως δεν θέλω να θεωρείται υποχρέωση από μέρους κανενός και να ρθει στο μαγαζί επειδή ανεβάζω τα τραγούδια που ζητούνται. Αγαπώ το ρεμπέτικο , τη μουσική γενικώς και το τραγούδι και προσπαθώ όσο μπορώ να μεταδίδω κάθε σχετική γνώση (με κάθε τρόπο) και στους άλλους χωρίς αντάλλαγμα.
Τυχαίνει να είναι η δουλειά μου κι έτσι έχω ένα σεβαστό αρχείο μουσικής λόγω ενασχόλησης το οποίο και μετά χαράς θα μοιραστώ μαζί σας μιάς και τα τραγούδια κατά τη γνώμη μου από τη στιγμή που θα δημιουργηθούν πρέπει να είναι κτήμα όλων.
Γιά όσους θέλουν να ρθουν , πρόκειται γιά το μαγαζί ΚΑΒΟΥΡΑΣ στην πλατεία Εξαρχείων. Δεν χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες. Όποιος βρεθεί στην πλατεία και ρωτήσει θα του πουν. Είμαστε ανοιχτά κάθε μέρα εκτός Κυριακής και συνιστώ καθημερινές μιάς και τότε υπάρχει μεγαλύτερη ευχέρεια γιά να παίξουμε ρεμπέτικο.Αν βρεθεί κανείς στο μαγαζί ας πει ένα γειά.
Τέλος θα ήθελα να συγχαρώ τα παιδιά που επιμελούνται και γενικώς ευθύνονται γιά το site. Είναι κάτι που ήθελα να κάνω εδώ και χρόνια και τελικά έμεινε απραγματοποίητο όνειρο το οποίο όμως το πραγματοποιήσανε αυτά τα παιδιά.Συνεχίστε έτσι και ότι χρειαστείτε είμαι κι εγώ εδώ (είμαι και προγραμματιστής επίσης !).

Πάντα στη διάθεσή σας

Σπύρος

Υ.Γ.
Ότι μπορώ να κάνω από τραγούδια είμαι πάντα στη διάθεσή σας.
Admin ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση το post μου. Απλώς απαντώ στα παιδιά τα οποία με χαροποίησαν ιδιαίτερα με το ενδιαφέρον τους

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από max »

egw den exw provlima , (oute nomizw kai o filos apo tas agglias)

an exeis kai kammia idea gia th veltiwsh tou site euprosdekth

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ταβέρνες - Στέκια - Οινομαγειρεία”