rebetadika-tabernes me kales orxistres ktl

Στέκια για πεννιές - πηρουνιές - κρασί και καλή παρέα
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
kyriaki35
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 01:39 pm
Τοποθεσία: Ταύρος

#22 Δημοσίευση από kyriaki35 »

mpletsas έγραψε:Κυριακή δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η κεντρική ιδέα. Πάντως αν δουλεύεις σε μεζεδοπωλείο όπως λες, κατά την γνώμη μου είναι χώρος πιο ταιριαστός με το είδος μουσικής που κουβεντιάζουμε παρά τα μεγάλα κέντρα, ακόμα κι αν λέγονται «ρεμπετάδικα».

Αν αυτό που θες να πεις συνοψίζεται στο: «Μην κατακρίνετε τους μουσικούς άμα παίζουν ότι να'ναι γιατί δεν είναι ευχάριστος ούτε γι'αυτούς ο συμβιβασμός πολλές φορές» έστω ότι το δέχομαι. Αν και δεν είδα να κατηγόρησε εδώ μέσα στην κουβέντα κανένας.

Ποτέ δεν θα κατηγορήσω τους μουσικούς αλλά πιθανότατα δε θα μου κάνει κέφι να ξαναπάω (λέμε τώρα) αν φθάνει αυτό το πράγμα σε βαθμό να με ξενερώνει. Και ούτε κι εμένα μετά θα είναι σωστό να με κατηγορήσει κανένας.

Πάντως δεν πιστεύω ότι ένα ταβερνάκι που παίζει καθαρά ρεμπέτικη μουσική δεν είναι βιώσιμο. Έχω και παραδείγματα. Άκου στα live της ρεμπετοσελίδας τα τραγούδια που παίξανε τα παιδιά στην Σμύρνη. Αυτά τα ίδια τα παίζουνε και στα Χανιά στις διάφορες ταβέρνες που έχουνε δουλέψει κατά καιρούς. Θυμάμαι ότι ένας από τους φίλους αυτούς ξενέρωνε επειδή επέμενε ο εστιάτορας να παίζουνε το «Πέντε χρόνια δικασμένος». Δεν συζητάμε καν για έντεχνα. Και για να σε προλάβω δεν είναι επαγγελματίες, ερασιτέχνες είναι που βγάζουν ένα μεροκάματο. Αλλά οι ταβέρνες δουλεύουνε μια χαρά και έχουνε και κόσμο. Είναι όμως μικρά καταστήματα. Τα μεγάλα κέντρα δεν νομίζω ότι ταιριάζουνε με το ύφος της μουσικής αυτής ούτως ή άλλως, ταιριάζουνε για σκυλάδικα σαν χώροι και οικονομικό μοντέλο.

Εντελώς φιλικά.
Φίλε mpletsa, δεν υπάρχει κεντρική ιδέα, το ζήτημα "που θα ακούσουμε καλή μουσική και θα περάσουμε καλά" είναι μπερδεμένο που είπε και ο Νίκος και έχει και παράπλευρες απώλειες.
Ούτε πέρνω το μέρος των μουσικών, ούτε των θαμώνων, ούτε των μαγαζατόρων. Και να θέλαμε να το αναλύσουμε το πράγμα, δεν γίνεται. Είναι πολύπλευρο και έχει η κάθε άποψη απο τη πλευρά της χίλια δίκια.
Και αλοίμονο, ουτε στιγμή δεν θεώρησα οτι κάποιος κατακρίνεται ή κατηγορείται. Τις απόψεις μου ξεδίπλωσα και τους προβληματισμούς μου όσο αφορα στο θέμα των μαγαζιών, που καλά - καλά, ούτε και εγώ δεν τις έχω ξεδιαλύνει απόλυτα.
Μακάρι πάντως και το εύχομαι να υπάρχει προσπάθεια και απο τους μαγαζάτορες καί απο τους μουσικούς, κόντρα σε όποια αντιξοότητα και σημείο των καιρών, είτε σε μεγάλα μαγαζιά, είτε σε μια σταλιά ταβερνάκια,
να ακούμε ωραίες μουσικές, και να βγαίνουνε ψυχούλες.

Με κάθε ειλικρίνεια και πάντα φιλικά ορμούμενη.
σαν καναν το καθηκον τους
ησυχοι πια οι γειτονοι
γυρισανε στο σπιτι τους
κι αφησανε στο χιονι
της γειτονιας το φροκαλο
το Τζακ Ο Χαρα κοκαλο!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ταβέρνες - Στέκια - Οινομαγειρεία”