Ο ΜΑΡΚΟΣ LIVE Μοναδικο video

Σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με την παραδοσιακή μας μουσική και τις συνήθειες-ύφος-χορούς του κάθε τόπου
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#8 Δημοσίευση από udialek »

Δεν ακουγεται η φωνη του. Αφηγητής είναι

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#9 Δημοσίευση από teris67 »

Πράγματι, ο άνθρωπος ήταν φοβερός. Ήταν ΑΝΘΡΩΠΟΣ με όλη τη σημασία της λέξης, παρά τα όσα του έχει καταλογίσει εκείνος ο Μάθεσης. Ένας "χασικλής" και "γυναικάς" που όμως αγαπούσε τα πουλιά και τα λουλούδια και ξενυχτούσε μιλώντας με το φεγγάρι. Ένας "αμόρφωτος", χαμάλης και εκδορεύς, που όμως δεν τον φτάνουν ούτε οι πιο μορφωμένοι και "πολιτισμένοι" στη φαντασία και στην αληθινή μαγκιά του.
Καλύτερα που δεν ζει σήμερα (ζει όμως ευτυχώς στις καρδιές μας και στ' αυτιά μας) να δει το σημερινό χάλι, που δεν ξέρουν το Μάρκο και ξέρουν τον ... Θεοφάνους.
Γαμ. τα X-factor τους γαμ..

κώστας2111970
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2006 05:32 pm

#10 Δημοσίευση από κώστας2111970 »

το βιντεάκι δεν είναι από ταινία. Είναι ντοκυμαντέρ για τη γερμανική τηλεόραση. Στο βιβλίο "ο άγιος μάγκας" διηγείται ο Στέλιος Βαμβακάρης(σελ.129-131):

Γυρω στο ΄62 έρχεται κάποιος και μου λέει οτι τον πατέρα μου τον ψάχνει η γερμανική τηλεόραση για να τον παρουσιάσει σε ένα ντοκυμαντέρ με θέμα τις τρείς όψεις της Ελλάδας - Χατζηδάκης, Θεοδωράκης και Μάρκος Βαμβακάρης. Το λέω στον πατέρα μου και μου ζητάει να τους πω να έρθουν από το σπίτι να τους γνωρίσει πρώτα και να κανονίσουνε πόσα λεφτά θα πάρει για την εμφανισή του στο ντοκυμαντέρ. .... Έρχεται ο σκηνοθέτης με το διερμηνέα και λέει του Μάρκου: ¨Πενήντα χιλιάδες, κύριε Βαμβακάρη, είναι καλή αμοιβή;¨ Ο Μάρκος κούνησε το κεφάλι και δεν είπε τίποτα - τότε έπερνε μεροκάματο διακόσιες δραχμές.
Πάμε την άλλη μέρα στο κέντρο που θα γινότανε το γύρισμα, ανεβαίνει στην πίστα ο Μάρκος και πιάνει μια γωνιά. Του λέει ο σκηνοθέτης: ¨Γιατί δεν κάθεστε στην μέσαία καρέκλα, φον Μάρκο;¨ Και ο πατέρας μου απαντάει: ¨Ποτέ δεν κάθεται ο Μάρκος στη μέση¨.
[...]
Στο τέλος έβγαλε ο σκηνοθέτης να δώσει του Μάρκου τα πενήντα χιλιάρικα που του είχε υποσχεθεί.. ¨Ρε άνθρωπε τι μου λές τώρα;¨ του κάνει ο Μάρκος. ¨Αυτά είναι πολλά λεφτά, δεν μπορώ να σε εκμεταλευτώ. Αν τα πάρω, θα σε ρίξω. Εδω πέρα κανένας δεν πληρώνει τόσο πολύ. Δώσε μου το μεροκάματο που παίρνω στο μαγαζί και καθαρίσαμε. Και άμα θέλεις να πατσίσουμε, στείλε μου ένα καπέλο γούνινο από τη Γερμανία και θα μαστε εντάξει. Θα το φοράω το χειμώνα και δε θα κρυώνει το κεφάλι μου¨.
Ο σκηνοθέτης έπαθε την πλάκα του βλέποντας την αγνότητα του Μάρκου. [...] Το ίδιο βράδυ του λέω: ¨Ρε πατέρα ποιό ήταν το ψυχικό ερέθισμα που σε έκανε να μην πάρεις τα λεφτά; Εξηγησέ μου το εσύ, γιατί εμένα δεν φτάνει το κριτήριο μου¨. [...] Και μου λέει: ¨Δεν τρέχει τίποτα, Στελάκη μάγκα μου. Το κέφι μου έκανα. Είναι σα να πήγα στο ναό και λειτούργησα. Για ποιά λεφτά μου μιλάς; Δουλεύω ξανά στις συναυλίες και στα μαγαζιά και μ αρέσει. [...] Τελικά μας ταίσανε και μας έδωσαν και τα ναύλα για το πήγαιν΄έλα με το ταξί κι αυτό ήταν όλο. Λίγο καιρό αργότερα, του έστειλε κι ο σκηνοθέτης το καπέλο από τη Γερμανία και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#11 Δημοσίευση από teris67 »

Γειά σου Μάρκο ΑΘΑΝΑΤΕ!!!

Κι έχεις κάτι σημερινούς που ζητάνε περιουσίες για το τίποτε (βλ. "Στην υγειά μας", π.χ.).
Πού να βρίσκεται αυτό το ντοκυμανταίρ; Δεν θα 'πρεπε να έχει παρουσιαστεί στην Ελληνική τηλεόραση;

kanalarxhs
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Μαρ 2006 08:55 pm

#12 Δημοσίευση από kanalarxhs »

Δυστυχως φιλε μου Teri οσο και αν εψαξα δεν βρηκα τιποτα. Μεχρι και στην ιστοσελιδα του γερμανικου καναλιου μπηκα μηπος βρω κατι σχετικο με αυτο το ντοκυμαντερ αλλα τιποτα. Εδω η ελληνικη τηλεοραση μονο με τις αδερφες και το τι εκανε Τζουλια ασχολειται. ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ ΑΔΙΟΡΘΩΤΑ Αν βρει καποιος κατι σχετικο σε video ας αναφερει εδω την url και θα το σηκωσω εγω στο youtube αν δεν μπορει ο ιδιος.

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#13 Δημοσίευση από teris67 »

Το χειρότερο είναι ότι ισχυρίζονται πως αυτά θέλει ο κόσμος.
Προσβάλλουν και το λαό δηλαδή εκτός των άλλων.
Ας έβαζαν κανένα τέτοιο ντοκυμανταίρ, και τότε θα 'βλεπαν τηλεθέαση.
Εδώ τη συνέντευξη του Μίκη Θεοδωράκη στην εκπομπή "Στα Άκρα" την έβαλαν μετά τα μεσάνυχτα, λες και είναι ακατάλληλη για ανηλίκους!
Από την άλλη, δείχνουν μεσημεριάτικα διαφημίσεις σαν αυτή του Molto, που προάγει την αλητεία, δείχνοντας έναν έφηβο να γυρνάει από δω κι από κει, τρώγοντας συνεχώς Molto, ενώ κάποια στιγμή βγάζει τα μάτια του και με μια συνομήλική του τυχούσα που συναντάει στο δρόμο! Φαίνεται πως θα φοβήθηκαν το πρόστιμο γιατί τελευταία δεν το δείχνουν αυτό το σημείο.
Ή το άλλο, τη διαφήμιση του (καρκινογόνου) Red Bull, που δείχνει ένα παιδάκι να καταφέρνει τη μάνα του να τον αφήσει να πάει σε στριπτιζάδικο!
Αλλά έτσι φαίνεται θέλουν, γιατί τους βολεύει η αποβλάκωση και η ανηθικότητα του κόσμου.

Συγγνώμη αν βγήκα λίγο εκτός θέματος, αλλά είμαι εξοργισμένος με όλα αυτά που συμβαίνουν στην ελληνική τηλεόραση. Εδώ μέχρι και μικρά παιδιά έφερε στο ακροατήριο αυτή η πουτ... η Στεφανίδου για να δουν και να χειροκροτήσουν την ... Τζούλια!!!

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#14 Δημοσίευση από udialek »

Πέστα χρυσόστομε...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”