ΑΝΕΚΔΟΤΕΣ & ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ

Σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με την παραδοσιακή μας μουσική και τις συνήθειες-ύφος-χορούς του κάθε τόπου
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
bpetros999
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Δεκ 2006 06:26 pm

ΑΝΕΚΔΟΤΕΣ & ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ

#1 Δημοσίευση από bpetros999 »

Υπάρχουν σίγουρα παραδοσιακά τραγούδια τα οποία δεν έχουν ποτέ ηχογραφηθεί σε δίσκο και τα έχουμε ακούσει μόνο από παλιότερους σε τραπέζια, σε κάποιο χωριό κλπ. Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον να ανοιχτεί μία νέα κατηγορία με ηχογραφήσεις τέτοιες. Μπορώ να κάνω την αρχή με λίγες ηχογραφήσεις που διαθέτω από κασετοφωνάκι, χωρίς όργανα, μόνο φωνή.
Εργο καταγραφής παραδοσιακών τραγουδιών έχουν κάνει ο Σίμωνας Καράς, αργότερα η Δόμνα Σαμίου κ.α., οι οποίοι ηχογράφησαν κάποια από τα τραγούδια αυτά σε δίσκους.
Προτείνω να ξεκινήσουμε τη συγκέντρωση τέτοιου υλικού για να περισώσουμε ακόμα περισσότερα στοιχεία από το μουσικό πολιτισμό μας που πολλοί αλλοιώνουν κυρίως λόγω άγνοιας στα (σκυλο)πανηγύρια.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#2 Δημοσίευση από mpletsas »

Μπράβο σου που είχες αυτή τη σκέψη και σε ευχαριστούμε για τη διάθεση σου να διασώσεις αυτά τα τραγούδια, ανεβάζοντας τα εδώ.

Μια τέτοια προσπάθεια θα ήταν τεράστιας σημασίας. Επειδή όμως φοβάμαι ότι το έργο της σωστής καταγραφής και αρχειοθέτησης (κατά τα πρότυπα του Σίμωνος Καρά και τις Δόμνας Σαμίου) υπερβαίνει τις δυνατότητες αυτή της σελίδας, ας αρκεστούμε προς στο παρόν σε μικρά βήματα:

1) Ανέβασε μέσω της γνωστής φόρμας (εκεί που γράφει «Στείλτε τραγούδι»)
τα τραγούδια αυτά στη σελίδα (γράφοντας στο σχόλιο ότι πρόκειται για τις ανέκδοτες αυτές ηχογραφήσεις για να μη γίνει κανα μπέρδεμα) και από'κει θα τα παίρνουμε εμείς και θα τα περνάμε στις «ηχογραφήσεις». Το ίδιο μπορεί να κάνει και όποιος άλλος διαθέτει αντίστοιχο υλικό.

Κατά καιρούς μπορούμε να βάζουμε και ανακοινώσεις, όποτε προστίθεται κάτι εκεί.

2) Αν στην πορεία δούμε ότι αυξάνεται ο αριθμός τέτοιων ηχογραφήσεων, μπορούμε να φτιάξουμε ξεχωριστή υποσελίδα (πχ. «ανέκδοτα παραδοσιακά τραγούδια»).

3) Αν μαζευτεί μεγάλος όγκος καταγραφών, ίσως να χρειαστεί οργάνωση/ταξινόμηση, έργο το οποίο απαιτεί πολλές γνώσεις και πολύ χρόνο (που δυστυχώς λίγοι διαθέτουν). Ως τότε όμως βλέπουμε...

bpetros999
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Δεκ 2006 06:26 pm

#3 Δημοσίευση από bpetros999 »

Σωστή καταγραφή και αρχειοθέτηση σίγουρα δεν μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε. Πεποίθησή μου είναι ότι όσο περισσότερο υλικό διασώζουμε, τόσο ενισχύουμε την πιθανότητα μιας μελλοντικής εκτενέστερης μελέτης.
Με την πρώτη ευκαιρία ψηφιοποιώ και ανεβάζω το υλικό που έχω (είναι σε κασσέτες).

Άβαταρ μέλους
j1m
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 08 Μάιος 2006 07:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#4 Δημοσίευση από j1m »

Φίλε bpetros999 κοίταξε σε παρακαλώ μήπως έχεις και ηχογαφήσεις του Σίμωνα Καρά από το 1964 που είχε κάνει στο Αστρος Κυνουρίας στην Αρκαδία.Παίζει και Τραγουδάει ο παππούς μου(Ιωάννης Μουρλούκος) και τις ψάχνω με αγωνία.Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ.
Φιλικά,Δημήτρης.

Άβαταρ μέλους
mortimer
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 23 Αύγ 2006 02:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#5 Δημοσίευση από mortimer »

Είχαμε κάτι νεότερο πάνω σε αυτά;

Άβαταρ μέλους
ΠΡΟΚΟΠΗΣ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 10 Σεπ 2005 04:31 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΑΣΟΣ - ΛΕΣΒΟΥ

ανέκδοτα παραδοσιακά τραγούδια

#6 Δημοσίευση από ΠΡΟΚΟΠΗΣ »

Πριν από ένα μήνα περίπου ολοκλήρωσα τη μελέτη μου για την παραδοσιακή μουσική της Αγιάσου και της Λέσβου γενικότερα. Στο αρχείο μου βρίσκονται καταγεγραμμένα πάνω από 400 ανέκδοτα τραγούδια καθώς και ιστορικά, πολιτισμικά και κοινωνιολογικά στοιχεία της περιοχής. Δεν θα 'χα καμμιά αντίρρηση να τα περάσω στην ιστοσελίδα μαζί με τρεις εκδόσεις μουσικών CD που έχω ήδη κάνει ως Γραμματέας του Αναγνωστηρίου της Αγιάσου. Θέμα πνευματικών δικαιωμάτων δεν τίθεται, είναι αυτονόητο. Οι συντονιστές αν ενδιαφέρονται ας μου δώσουν μια ταχυδρομική διεύθυνση να τους στείλω τις εκδόσεις κι αυτοί ας επιλέξουν τι θα ανεβεί, αν θα ανεβεί. Ευχαριστώ Προκόπης Μαϊστρέλλης

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#7 Δημοσίευση από ntouzenis »

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ !!!
Σε σενα Προκοπη και σε ολους τους συντελεστες !!!
Μια κινηση αθορυβη, που θα πρεπει να γινει παραδειγμα, μαθημα, σεμιναριο και οτι αλλο μπορω να πω ...

Κι εδω (Χανια) εχουμε καποιους μελετητες-συλλεκτες, που δυστυχως τα φυλανε στα σεντουκια τους και τα τρωει ο σκωρος ...
Οι γεροντες φευγουνε και αυτοι απολαμβανουν το φραπε και το φρεντο τους αμεριμνοι ...
Προσφατα εφυγε ενας ακομα λαουτιερης 85 χρονων απο τον οποιο προλαβα να διασωσω καποια πραγματα ... οχι ομως οσα θα ηθελα, λογω αποστασης χρονου κλπ

Μακαρι να πολλαπλασιαζονται τετοιες κινησεις και να παρουν χαμπαρι οι ιθυνοντες το θησαυρο της παραδοσης μας !!! Τοσα δις δινουνε για μπετα και τουβλα ... ας δωσουν μερικα ψιχουλα για τον πολιτισμο ...

Υπαρχει καποιο σαϊτ ;;
Μπορεις να μας πεις περιληπτικα το ιστορικο ;;

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”