aman doktor

Σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με την παραδοσιακή μας μουσική και τις συνήθειες-ύφος-χορούς του κάθε τόπου
Μήνυμα
Συγγραφέας
theodora5
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 05 Ιαν 2007 12:54 am
Τοποθεσία: FRANCE

mail

#8 Δημοσίευση από theodora5 »

geia olympics kai efxaristw

dokimase sto doramalliaros@yahoo.com kai sto doravasilopoulou@hotmail.com


kai pali efxaristw:D

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#9 Δημοσίευση από ntouzenis »

Οντως καταπληκτικο τραγουδι "Ο Ντοκτορ" ή "Ο γιατρος" και υπαρχει μια παραφιλολογια αν ειναι ελληνικο ή τουρκικο, εννοειται το πρωτο, το αυθεντικο κατι που δυσκολα αποδεικνυεται σημερα ...
Οσον αφορα τις χρονολογιες ηχογραφησης & κυκλοφοριας φιλε Elecktra, μετα την εκδοση του βιβλιου του Μανιατη "Η ΕΚ ΠΕΡΑΤΩΝ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ ΓΡΑΜΜΟΦΩΝΟΥ" δεν πρεπει να κανουμε λαθη.
"Ο γιατρος" λοιπον κυκλοφορησε απο την VICTOR Αμερικης το 1928 με αριθμο κοπης : VI68980 και αριθμο μητρας : 40361-4 με το Γιωργο Κατσαρο.
Πισω πλευρα ηταν το "Μας τη σκασανε"
Ολοι μας εχουμε παραπληροφορηθει βεβαια χρονια τωρα οταν επισημα σε εξωφυλλα δισκων βλεπαμε την "Ελληνικη απολαυση" του ΚΑΤΣΑΡΟΥ να φιγουραρει το 1919 ενω αποδεικνυεται σημερα οτι ειναι του 1927. Θα μου πεις και τι εγινε ;; Καθολου ... μεσα σε αυτα τα 8 χρονια εγινε η κοσμογονια του ρεμπετικου κλπ κλπ
Κυκλοφορησε επισης με την ΜΑΡΙΚΑ ΠΑΠΑΓΚΙΚΑ απο την COLUMBIA Αμερικης το 1929 (δεν φαινεται αρ.μητρας για να φανει χρονολογια ηχογραφησης) με αριθμο : CO-56166F και τιτλο "Αχ γιατρε μου".

Η Μαρικα Παπαγκικα ειναι ενα μυθικο προσωπο του ελληνικου τραγουδιου και
οχι μονο του ρεμπετικου -εξ ισου τραγουδησε δημοτικα, κλεφτικα και ελαφρα, αλλωστε δε ζουσε κανεις τραγουδιστης τοτε λεγοντας μονο ρεμπετικα- αλλα δεν πρεπει να πλαθουμε πραγματα μονοι μας οταν πια εχουμε στοιχεια ευτυχως απο καποιον που εδωσε βαση στα γραπτα ντοκουμεντα και στα χειροπιαστα κειμηλια των πλακων γραμμοφωνου απ'οπου καταδεικνυεται η πορεια καθε τραγουδιστη και συνθετη.
Συμφωνα παλι με το βιβλιο του κυριου Μανιατη η ΠΑΠΑΓΚΙΚΑ ξεκινησε τις ηχογραφησεις στα 1918 στην VICTOR με 4 τραγουδια. Το 1920 ηχογραφησε παλι στη Victor 10 τραγουδια και συνεχισε αραια μεχρι το 1923 με αλλα 7 τραγουδια.
Απο το '23 συνεχιζει στη VICTOR και στην COLUMBIA με πολλες ηχογραφησεις παραλληλα οπου και τα πιο γνωστα της τραγουδια.
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 07 Ιαν 2007 08:32 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
katsabinis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 26 Ιουν 2006 10:36 pm
Τοποθεσία: Δίστομο
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από katsabinis »

Κι εγω το εχω ακουσει απο συγχρονη εκτελεση

Άβαταρ μέλους
Misirlou
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 18 Δεκ 2005 08:45 pm

Re: αμάν ντόκτορ / απάντηση

#11 Δημοσίευση από Misirlou »

Elektra έγραψε:.....Όταν το είχα πρωτακούσει αυτό το τρ. με το Κατσαράκι, είχα μείνει άναυδος.....

Από το Κατσαράκι;;;!!!
Ποιός αποκαλούσε έτσι τον Γιώργο Κατσαρό; Πολύ θά'θελα να μάθω... Πού είναι καταγραμμένη αυτή η "προσφώνηση"; (Μην μου πεις σε δίσκο του '20...).


ΥΓ:
Οποιος είχε ακούσει την ερμηνεία τού τραγουδιού, στο θέατρο "Μινώα" το 1995 ήταν πολύ τυχερός ! Απόλαυση !

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#12 Δημοσίευση από ntouzenis »

Για ποια ακριβως ερμηνεια μιλας Μισιρλου ;;

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#13 Δημοσίευση από ntouzenis »

Διορθωσα πιο πανω τα περι της ΜΑΡΙΚΑΣ ΠΑΠΑΓΚΙΚΑ.

Συμφωνα με νεο ψαξιμο στο βιβλιο του Διονυση Μανιατη η Παπαγκικα ξεκιναει να ηχογραφει το 1918 στην VICTOR 4 τραγουδια : Σμυρνεικο μινορε (Ξυπνας και χυνεις δακρυα), Η Γκολφω, Αιγιωτισα, Χρυσαιδω.

Χαρακτηριστικο οτι το 1920 ηχογραφει ελαφρα, οπερετες και δημοτικα μεταξυ των οποιων το ελαφρο "Σμυρνη μας" επικαιρο μια και οι Ελληνικες δυναμεις ειχαν κανει ηδη αποβαση στη Σμυρνη και προελαυναν στο εσωτερικο ...

Τα πρωτα της τραγουδια Σμυρνεικα με υποψια ρεμπετικου (αν εξαιρεσουμε τον αμανε του ΄18 ) ειναι το 1922 : Οπου δεις δυο κυπαρισσια και 1923 : Αχ γιατρε μου, Αθηνα και Περαια μου.
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 07 Ιαν 2007 10:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

christos_p
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006 12:49 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#14 Δημοσίευση από christos_p »

Prosfatos to parapano asma simperilifthike kai sto album tou L.Xylouri tampaxaniotika..

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”