The biggest Rebetiko event in the UK

Συναυλίες ή εκδηλώσεις που θα είχε ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

The biggest Rebetiko event in the UK

#1 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

http://rebetikocarnival.co.uk/

Ισως οχι και τοσο πετυχημενος ο τιτλος, αλλα η ουσια παραμενει σημαντικη.
Οσοι μπορουν ας το στηριξουν, πιστευω αξιζει.
Το μυστικό της αποτυχίας:
Κακία, υποκρισία, αχαριστία.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#2 Δημοσίευση από liga rosa »

όντως, έχοντας κάποιον φίλο από την διοργάνωση, σας διαβεβαιώ ότι είναι σοβαρή προσπάθεια. θα ήθελα να ήμουνα στς "ρίζες του ρεμπέτικου" και στον καραγκιόζη!
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#3 Δημοσίευση από socrates »

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:
Ξέρω ότι σ' αυτό μπορεί να ηχήσω κακός ή υστερόβουλος. Δεν συμβαίνει τέτοιο πράγμα.
η προειδοποίησή μου είναι: ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ.

Έκανα μουσικός 25 χρόνια στα πάλκα του Λονδίνου, και στο ρεμπέτικο και στο σκυλάδικο και τα ξέρω από μέσα τα κόλπα και τα πρόσωπα που βλέπω τα πιο πολλά μου είναι γνωστά.
Αναλογιστείτε τον προβληματισμό τους με το ρεμπέτικο και την έρευνά τους.
Διαφημίζουν άλλωστε καθαρά τις προθέσεις τους: πρόκειται να δώσουν το ρεμπέτικο στο λονδρέζικο κοινό μέσω Ξαρχάκου, Θεοδωράκη και Χατζηδάκη… και Καραγκιόζη! Πολύ ταιριαστό.
Τα χρόνια έχουν περάσει, μερικές καταστάσεις μπορεί να άλλαξαν, μερικά πρόσωπα μπορεί να έβαλαν μυαλό, μερικοί καλαμπόρτζηδες μπορεί να ληφθούν σαν μουσικοί πια. Δεν ξέρω...Επαναλαμβάνω την προειδοποίηση: ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ.

Άβαταρ μέλους
αεροκωπηλάτης
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 24 Ιαν 2010 05:59 pm

#4 Δημοσίευση από αεροκωπηλάτης »

Εύχομαι οι εμπλεκόμενοι να έχουν τις καλύτερες των προθέσεων και όλα να πάνε κατ’ ευχήν.

Δύο σημεία όμως, όσο κοίταξα, μού «κάθισαν» λιγάκι περίεργα.
Το πρώτο είναι εκείνο το «καρναβάλι»…Χαθήκαν οι λέξεις να τιτλοφορήσεις το όλο project; Τι αυτογκόλ είναι αυτό; Ή μήπως πρόκειται για ιδιότυπο χιούμορ; Δεν ξέρω…
Το δεύτερο αφορά αυτό περίπου που σχολίασε και ο Socrates (ιδού και το παράθεμα από την ιστοσελίδα τους: “…some of the greatest names in the Greek Rebetiko scene such as Vamvakaris, Tsitsanis, Hiotis, Loizos, Theodorakis, Hadjidakis, and Xarhakos, to name a few”).
Δηλ., κατά τους διοργανωτές, στην «Ελληνική Ρεμπέτικη Σκηνή» ο Μάρκος «συγκατοικεί» με τον Λοΐζο και τον Χατζιδάκι και συγκαταλέγονται εξίσου στα μέλη της…

Απάντηση

Επιστροφή σε “Συναυλίες - Εκδηλώσεις”