Δρόμοι

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δρόμοι

#1 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Θέλω να πάρω τις γνώμες όσων θαμώνων γνωρίζουν για το θέμα που θα γράψω, καθώς όσοι δεν γνωρίζουν απλώς θα μπερδέψουν την κατάσταση.

Λοιπόν,σε μια προσωπική κουβέντα που είχα χτες με τον Εύκαιρο, διαφωνούσαμε για τον δρόμο γαρτζιγάρ. Εκείνος ισχυρίζεται αυτό που οι Αθηναίοι λένε γαρτζιγάρ είναι ο γνωστός κιουρδί. Αυτή την στιγμή κρατάω στα χέρια μου το βιβλίο του Μιχαλάκη για τους δρόμους. το οποίο έχει αναγνωριστεί από πολλούς ως το εγκυρότερο! Έχουμε και λέμε:

Δρόμος Κιουρδί: ΡΕ-ΜΙ υφεση- ΦΑ-ΣΟΛ-ΛΑ-ΣΙ υφεση-ΝΤΟ-ΡΕ.
Δηλαδή ο ουσάκ δρόμος αλλά γράφει και την διαφορά τους:
''η διαφορά του δρόμου ουσάκ με τον κιουρδί είναι ότι ο πρώτος έχει μόριο στην δεύτερη(μι υφεση) ενώ ο δεύτερος έχει ημιτόνιο.''

Δρόμος Γαρτζιγάρ ή Γιουρντίν: ΡΕ-ΜΙ-ΦΑ-ΣΟΛ-ΛΑ υφεση-ΣΙ-ΝΤΟ-ΡΕ.

''Αν ο δρόμος Γαρτζιγάρ χωριστεί στην μέση διαπιστώνουμε ότι έχουμε 2 διαφορετικούς δρόμους.Το πρώτο τετράχορδο είναι ο δρόμος Νιαβέντ και το δεύτερο είναι Χιτζάζ.''

Περιμένω λοιπόν τις απόψεις σας περί του θέματος! Επαναλαμβάνω όσοι δεν είναι σίγουροι να μην κάνουν αναφορά γιατί θα μπλέξουμε κι άλλο τα μπούτια μας!

Εύκαιρε σε προκαλώ.... :D :D :D :D

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Re: Δρόμοι

#2 Δημοσίευση από max »

_Giannis_20 έγραψε:Εκείνος ισχυρίζεται αυτό που οι Αθηναίοι λένε γαρτζιγάρ είναι ο γνωστός κιουρδί.
Πες στον Εύκαιρο ότι αυτό που οι Σαλονικείς λένε μπουγάτσα με τυρί είναι η γνωστή τυρόπιτα .(πλακίτσα) :lol:

Κοιτούσα στο www.maqamworld.com αλλά δε βρήκα άκρη , δεν το έχω ξανακούσει αυτό το δρόμο.

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#3 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Από τη δική μου (σχετικά μικρή ) ενασχόληση:

Καρτζιγιάρ: ρε-μι-φα-σολ-λα ΥΦΕΣΗ-σι-ντο-ρε
Ουσάκ: ρε-μι ΥΦΕΣΗ-φα-σολ-λα-σι ΥΦΕΣΗ-ντο-ρε
Κιουρντί: ρε-μι-φα-σολ-λα-σι-ντο-ρε

Με βάση το βιβλίο του Παγιάτη.

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από Billaras »

Το βιβλίο που έχεις λύπάμαι αλλά είναι κυριολεκτικά για πέταμα ή μπερδεψες κατα λάθος κάτι. Θα πάρεις του Χαραλαμπου Παγιάτη να μάθεις σωστά τα πράγματα που έχει κάνει επιστημονική (μουσικολογική) δουλειά.

Λοιπόν:

Ο δρομος Κιουρδι έχει ΟΛΕΣ τις νοτες "καθαρές" ΟΧΙ υφέσεις ΟΧΙ διέσεις δηλ.

D E F G A B C D

Ο δρόμος κιουρδί που γράφεις στο ποστ σου είναι ο Ουσάκ δηλ.

D Eb F G A Bb C D

Η διαφορά όπως βλεπεις του Κιουρδί από τον Ουσάκ είναι η ΜΙ αλλά και η ΣΙ νότα.

Ο δρόμος Γαρτζιγάρ ή Γαρτζικιάρ ή Καρτζιγάρ ή Κατρζικιάρ ή όπως αλλιώς θέλεις είναι όπως σωστά γράφεις:

D E F G A Bb C D

Ο δρόμος Νιαβέντ ή Νιαβέντι είναι:

D E F G# A Bb C# D

Ο δρόμος Χιτζάζ είναι

D Eb F# G A Bb C D


Όπως πολύ εύκολα διαπιστώνεις αν χωρίσεις τον Καρτζικιάρ στην μέση ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση εχει με τον Νιαβέντι ούτε με τον Χιτζάζ.

Θα ακούσεις πολλά με τους χωρισμούς των δρόμων σε τετράχορδα. Αυτή είναι ανάλυση για μουσικούς και συνθετες για να "κολλάνε" τους δρόμους κατάλληλα μεταξύ τους. Αν είσαι απλώς χομπίστας τότε τετοιου είδους ανάλυση θα σε κουράσει χωρίς κανένα τελικό αποτέλεσμα. Αν εχεις πιο σοβαρή σχέση με τη μουσική (είσαι συνθέτης ή γνωρίζεις θεωρία) τότε πάρε το βιβλίο του ΠΑΓΙΑΤΗ και θα βρείς όλες τις απαντησεις που ψάχνεις σχετικά με τους λαικούς δρόμους.

Αυτή ήταν η ανάλυση του Μπιλλάρα. Αυτόν ξέρετε, αυτόν εμπιστεύεστε.

Καλή επιτυχία στα ταξιμια σου.

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από Billaras »

To post με την ΑΓΓΕΛΙΚΗ το γραψαμε ταυτοχρονα και δεν είδα τι έγραψε. Νομίζω ότι έχει κάνει λάθος στον Καρτζιγάρ.

Δεν έχει ΛΑ-υφεση αλλά ΛΑ-δίεση (η αλλιώς ΣΙ-ύφεση).

Πρέπει να το ξανακοιτάξει μιας και μιλάμε για το ίδιο βιβλίο και ας επαληθεύσει αν θέλει. Είμαι 100% σίγουρος ότι είναι ΣΙ-ύφεση.

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από Billaras »

Μετά από ολιγόλεπτο παίξιμο στο μπουζουκι μου διαπίστωσα ότι

Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.

Ο Καρτζιγαρ έχει ΛΑ ύφεση τελικά.

Ο σωστός Κατζιγάρ είναι της Αγγελικής. Παρολαυτα, ολά τα υπολοιπα απο αυτά που γράφω ισχύουν.

Αυτό είναι το μειονέκτημα του χομπιστα. Αν δεν το παίξει να το ακούσει δεν μπορεί να πει τίποτα απ'εξω.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μπερδεμα που προκάλεσα.

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#7 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

Κατ' αρχάς επειδή η κουβέντα έχει ξαναγίνει μπορείτε να δείτε την άποψη μου εδώ > forum/viewtopic.php?t=558

Εγώ σαν Κιουρδί ξέρω αυτόν : Ρε-Μι-Φα-Σολ-Σολ#-Σι-Ντο-Ρε

Η αλήθεια είναι πως δεν έχει σημασία πως θα τον βαφτίσουμε, άπαξ και
συμφωνούμε στο ότι υπάρχει και στα χαρακτηριστικά του, αλλά μιας και άρχισε η κουβέντα:

Χαίρω πολύ, ο Παγιάτης και όλοι οι άλλοι στα βιβλία τους τα γράφουν έτσι τα πράγματα, όπως τα γράψατε κι εσείς! Ξέρετε κάποιον μπουζουξή ή γενικά κάποιον λαϊκό μουσικό να αναφέρεται στους δρόμους έτσι όπως λέτε εσείς;
Εγώ μια φορά από μπουζουξήδες τους έμαθα έτσι και όλοι, σχεδόν, οι μπουζουξήδες που έχω μιλήσει τους ξέρουν έτσι (δηλ όπως σας λέω εγώ).
Περί "σχεδόν": Οι μόνοι μουσικοί που ξέρουν τους δρόμους όπως τους λέτε εσείς, είναι αυτοι που τους μάθανε από τα βιβλία!

ΥΓ
max έγραψε: Κοιτούσα στο www.maqamworld.com αλλά δε βρήκα άκρη , δεν το έχω ξανακούσει αυτό το δρόμο.
Έλεος πια μ' αυτά τα μακάμια ρε παιδιά! δεν έχουν καμία σχέση με τον δικό μας τρόπο ανάγνωσης και ανάλυσης των δρόμων, είναι διαφορετική προσέγγιση και το μόνο που κάνει είναι να μας μπερδεύει.

ΥΓ2
max έγραψε: Πες στον Εύκαιρο ότι αυτό που οι Σαλονικείς λένε μπουγάτσα με τυρί είναι η γνωστή τυρόπιτα .(πλακίτσα) :lol:
Μεγάλο λάθος φίλε μου! Θα έπρεπε να ξέρεις πως η μπουγάτσα, είναι μεν μια πίτα, αλλά έχει διαφορετικό φύλλο από την κλασσική τυρόπιτα!
Το σουβλάκι των Αθηναίων πάλι, ουδεμία σχέση έχει με την φυσιολογική έννοια τη λέξης δηλ. με " μικρά κομμάτια κρέατος ψημένα σε σούβλα " :D:D

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”