MOTIVASYON νέο άλμπουμ

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
lavtaci
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Οκτ 2011 04:25 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

MOTIVASYON νέο άλμπουμ

#1 Δημοσίευση από lavtaci »

Με μεγάλη μου χαρά σας γνωστοποιώ την κυκλοφορία του δίσκου Motivasyon με τις προσωπικές μου συνθέσεις.

Θα ήταν μεγάλη χαρά για εμένα να μοιραστώ αυτές τις μουσικές μαζί σας!

[...]Η «περιπέτεια» των Motivasyon ξεκινάει στα μέσα του 2008 στη Μυτιλήνη, όπου μια παρέα νέων παιδιών σμίγει αρχικά για να παίξει μουσικές που αγαπάει -μεσοπολεμικά αστικά τραγούδια, ρεμπέτικα, μυτιληνιά-, αλλά βαθμηδόν και για να μελετήσει την ανατολική μουσική, κατά βάση την τουρκική –λόγια και λαϊκή-. Στα πλαίσια αυτά θα προκύψουν και οι πρώτες προσωπικές μου συνθέσεις, που θα ενσωματωθούν στο ρεπερτόριό μας -σε συναυλίες και σε γλέντια- και θα είναι αναγνωρίσιμες στο τοπικό κοινό πριν ακόμα αποτυπωθούν δισκογραφικά. Τα ίδια κομμάτια αργότερα θα αποτελέσουν αφορμή να συσταθεί μια δεύτερη ομάδα, στην Άρτα αυτή τη φορά, από φοιτητές του Τμήματος Λαϊκής και Παραδοσιακής μουσικής. Τότε θα αποκρυσταλλωθεί υφολογικά και οργανολογικά ο χαρακτήρας των συνθέσεων, μιας και θα καθιερωθεί πλέον μια περισσότερο ala turca διαχείριση του υλικού.

Ο παρών δίσκος αποτελεί μια ενδεικτική επιλογή κομματιών από ένα ευρύτερο συνθετικό corpus της τελευταίας πενταετίας. Πιστεύω βαθύτατα πως η πρωτογενής συνθετική δημιουργία μπορεί να καταστήσει μουσικά είδη με πλούσιο ιστορικό υπόβαθρο επίκαιρα και μεθεκτά από το σύγχρονο άνθρωπο, απεγκλωβίζοντας τα παράλληλα από την ενδεχόμενη μουσειακή τους διαχείριση ή φολκλορική τους αναβίωση. Με άλλα λόγια, η σύνθεση είναι εκείνη που επαληθεύει την εσωτερική δυναμική των εν λόγω μουσικών ειδών, αποδεικνύοντας πως μπορούν να αποτελέσουν πηγή έμπνευσης και δημιουργικής έκφρασης στην εποχή μας. Κάτι τέτοιο λυτρώνει το μουσικό από την δικαιολογημένη υπαρξιακή του αμηχανία που οφείλεται στο αίσθημα στράτευσης που τον διακατέχει όταν καλείται να υπηρετεί επαν-εκτελεστικά και με θρησκευτική ευλάβεια ένα ιστορικό υλικό, εγκλωβισμένος στο στερεοτυπικό δίπολο συντήρηση-καινοτομία.


Ο δίσκος ήδη διατίθεται από το music corner στην Αθήνα.





http://youtu.be/yd9PK-pGOaU



Επίσης μπορείτε να κάνετε download

https://itunes.apple.com/gr/album/motiv ... d881083496

jimavagianos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006 03:58 am

#2 Δημοσίευση από jimavagianos »

Αντι να πληρώσουμε για αέρα κοπανιστό στο itunes μπορούμε να αγοράσουμε το δίσκο από άλλα καταστήματα δίσκων εκτός τού musicornder, που δεν υπάρχει στην περιοχή που είμαι? Αν διατίθεται μονο από το musicorner στην ανάγκη το παραγγέλνουμε αλλά αν πωλείται και από άλλα δισκοπωλεία (π.χ. musical στην Πάτρα που βρίσκομαι εγώ) εξυπηρετεί ώστε να γλυτώσουμε και κόστος για μεταφορικά από Αθήνα.

δελιας
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 18 Μάιος 2009 03:53 pm

#3 Δημοσίευση από δελιας »

Καλή επιτυχία!

lavtaci
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Οκτ 2011 04:25 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Σημεία πώλησης Motivasyon σε όλη την Ελλάδα

#4 Δημοσίευση από lavtaci »

Το album Motivasyon διατίθεται στα εξής σημεία σε όλη την Ελλάδα:

Music corner - Αθήνα (Πανεπιστημίου)
ΙΑΝΟΣ - Αθήνα-Θεσ/νικη
Musical - Πάτρα
ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ - Σαντορίνη
MusicShop (Golden Hall) - Μαρούσι
Public - Σύνταγμα, Θεσ/νικη, Mall
Αιολίδα (Οδός Αλκαίου) -Μυτιλήνη


http://youtu.be/TK534M1iEwE

jimavagianos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006 03:58 am

#5 Δημοσίευση από jimavagianos »

Τέλεια! Θα αγοράσω ένα δίσκο τότε από το Musical στην Πάτρα που είναι και από τα ελάχιστα δισκοπωλεία στην πόλη που επιβιώνουν. Το άκουαα στο www.deezer.com και πρόκειται για εξαιρετική δουλειά. Και πάλι μπράβο και καλή επιτυχία!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”