Κούρδισμα για ήχο πιο βαρύ

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
akios2
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010 08:09 pm

Κούρδισμα για ήχο πιο βαρύ

#1 Δημοσίευση από akios2 »

Γεια σας

Εχω δει το βίντεο του παιδιού αυτού που έχει μετατρέψει το μπουζούκι του σε ''μπάσο μπουζούκι'' και μ αρέσει πάρα πολύ ο ήχος

http://www.youtube.com/watch?v=u9cG8Odc ... re=channel

Θα ήθελα να δω αν μπορώ να κουρδίσω μια οκτάβα πιο κάτω τις χορδές παλιού μπουζουκιού που μπορώ να πάρω απο κάποιον αλλα έχω διαβάσει ότι το να μετατραπεί ένα μπουζούκι σε ''μπάσο '' μπορει να το χαλάσει και να γίνει μάπα

Εχετε δοκιμάσει ποτε κάτι τέτοιο;

Ο ήχος είναι τόσο καταπληκτικός που αναρωτιέμαι γιατι δεν είναι πιο συνηθισμένο

Άβαταρ μέλους
Dionisos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009 06:23 pm
Τοποθεσία: Ιεράπετρα

#2 Δημοσίευση από Dionisos »

Απ’ ότι κατάλαβα εγώ, το παλικάρι στο βίντεο δεν έχει κουρδίσει μια οκτάβα κάτω. Πράμα δύσκολο γιατί θα πρέπει να πέσει πολύ πείραμα με τις χορδές για να βρεις κατάλληλες. Απλώς έχει βάλει από μία μπουργκάνα σε κάθε ζευγάρι όπως λέει. Γι αυτό γίνεται πιο μπάσο συνολικά το όργανο. Τώρα βέβαια έτσι όπως παίζει το παλικάρι (φαίνεται μαγκιόρος :wink: ) ακούγεται μια χαρά το μπάσο. Αλλά μαζί με άλλα όργανα δε ξέρω αν καθότανε τόσο μπάσο.
Η πειρατία σκοτώνει τις εταιρείες.

Άβαταρ μέλους
pigeonaras
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 03:17 pm
Τοποθεσία: Σαλλλόνικα

#3 Δημοσίευση από pigeonaras »

Για να πετυχεις πιο βαρύ ακουσμα, μπορεις να το κουρδισεις σε ΡΕ ΣΟΛ ΝΤΟ.........Το συγκεκριμενο το χρησιμοποιουσε ο ΜΑΡΚΟΣ σε αρκετα ασματα του.....

akios2
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010 08:09 pm

#4 Δημοσίευση από akios2 »

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας
Dionisos έγραψε:Απ’ ότι κατάλαβα εγώ, το παλικάρι στο βίντεο δεν έχει κουρδίσει μια οκτάβα κάτω. Πράμα δύσκολο γιατί θα πρέπει να πέσει πολύ πείραμα με τις χορδές για να βρεις κατάλληλες. Απλώς έχει βάλει από μία μπουργκάνα σε κάθε ζευγάρι όπως λέει. Γι αυτό γίνεται πιο μπάσο συνολικά το όργανο. Τώρα βέβαια έτσι όπως παίζει το παλικάρι (φαίνεται μαγκιόρος :wink: ) ακούγεται μια χαρά το μπάσο. Αλλά μαζί με άλλα όργανα δε ξέρω αν καθότανε τόσο μπάσο.
Μπέρδεψα το βίντεο μ' αυτό εδώ, όπου λέει ότι απλώς το κούρδισε κάπου στο Σι.

http://www.youtube.com/watch?v=rrGQyVhO ... re=channel

Ο ήχος μου φαίνεται όπως στο πρώτο βίντεο


Αλλά δεν έχω ποτέ προσπαθήσει και μου φαίνεται πολύπλοκο και καταστροφικό αν το κάνω έτσι χωρίς συμβουλές. Το ίδιο και για τις μπουργκάνες στο κάθε ζευγάρι
/

Με τι χορδές και τι κούρδισμα μετά για την κάθε χορδή, για να έχει νόημα το σύνολο;

Είμαι αρχάριος.

Πάντως έχω τρελαθεί μ' αυτόν τον ήχο. Και πράγματι δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο σπάνιο.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#5 Δημοσίευση από liga rosa »

καλώς ήρθες!
όντως πολύ ωραία η μπασαδούρα αλλά δεν είναι για χόρταση! συνήθως παίζω πού και πού μια εισαγωγή ή μια απάντηση στη μπουργάνα, έτσι για ποικιλία.
δες και εδώ: forum/viewtopic.php?t=2591&postdays=0&p ... sc&start=0
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από Pikinos »

Μπράβο στο παιδί, αξιοζήλευτος παίκτης, τον παρακολουθώ στον "σωλήνα" εδώ και καιρό και είναι παράδειγμα! :)

Πρόσφατα έγινε και μέλος εδώ απ' ότι είδα και ελπίζω να μας διαφωτίσει παραιτέρω...

Κι εγώ επίσης τα φοβάμαι αυτά τα πειράματα με το όργανο... :?
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
Dionisos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009 06:23 pm
Τοποθεσία: Ιεράπετρα

#7 Δημοσίευση από Dionisos »

Φίλε akios2 έχω βάσιμες υποψίες ότι και τα τσαγκαράκια τα παίζει το παλικάρι με το ίδιο μπουζουκι που κάνει και το ταξίμι. Αυτο με τη μια μπουργκάνα σε κάθε ζευγάρι. Και μάλλον έχει κουρδίσει και χαμηλότερα όπως λέει....
Η πειρατία σκοτώνει τις εταιρείες.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”