Μάθετε να παίζετε όποιο τραγούδι θέλετε.

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
jpez
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 15 Ιαν 2005 08:55 pm

Μάθετε να παίζετε όποιο τραγούδι θέλετε.

#1 Δημοσίευση από jpez »

Για όλους τους οργανοπαίχτες εκεί έξω, επειδή βλέπω πολλά θέματα με αναζήτηση ταμπλατούρας, που δεν είναι άσχημο εάν έχεις κολλήσει σε κάποιο σημείο και θέλεις να ξεκολλήσεις, αλλά είναι άσχημο άμα κάθεσαι και τα θες όλα έτοιμα χωρίς να καταβάλλεις καμία προσπάθεια.

Τι το ωραιότερο από το να μάθεις να ακούς και να παίζεις όποιο τραγούδι γουστάρεις. Ομολογώ και εγώ έτσι ξεκίνησα ψάχνοντας παρτιτούρες για τα αγαπημένα μου τραγούδια. Χαμένος χρόνος και χαμένος κόπος, ειδικά για τα ρεμπέτικα, τα οποία ήταν και δυσεύρετα και στις περισσότερες περιπτώσεις ανακριβείς.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να μάθεις τραγούδια εξ ακοής. Μπορείς να βάλεις το τραγούδι να παίζει και εσύ να προσπαθείς να το ακολουθήσεις. Καμιά φορά εκεί που γρατζουνάς σου έρχεται ένα κομμάτι από μονό του. Επίσης βοηθάει πολύ να βάζεις το τραγούδι να παίζει αργά. Άλλος μέθοδος είναι να τραγουδάς ότι παίζεις και ότι θέλεις να παίξεις να το τραγουδάς.

Υπάρχουν ακόμα και προγράμματα στον υπολογιστή που σε βοηθάνε να παίζεις εξ ακοής. Το πιο ωραίο πρόγραμμα που βρήκα εγώ προσωπικά το βρήκα εδώ http://www.trainear.com/. Μην σε απωθήσει η απλότητα του, είναι ένα πολύ ωραίο και δυνατό πρόγραμμα που σε βοηθάει να μαθαίνεις να ξεχωρίζεις τα διαστήματα ταυτίζοντας τα με κάποιο γνωστό τραγούδι. Δοκιμάστε το, είναι και καρποφόρο και δεν είναι βαρετό.

Αυτή όλοι η διαδικασία, το να μάθεις να παίζεις εξ ακουής έχει κάποια διαδικασία και δουλειά, άλλα εάν παίζεις ρεμπέτικα και θέλεις να παίζεις τα αγαπημένα σου τραγούδια δεν υπάρχει άλλος οδός, εκτός και εάν είσαι τόσο τυχερός ώστε να έχεις κάποιον που τα γνωρίζει και θα σου τα δείξει όλα, άλλα και αυτός δεν θα είναι για πάντα δίπλα σου.

Τι το ωραιότερο από το να κάθεσαι για ένα δεκάλεπτο και να βγάζεις όποιο τραγούδι γουστάρεις.

ΑΓΓΕΛ/ΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 16 Δεκ 2004 12:43 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

#2 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛ/ΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ »

Αγαπητε jpez εσυ καλα τα λες, αλλα δεν ισχυουν για ολους.
Παραδειγμα, εγω... Βεβαια οργανοπαιχτη δε θεωρω τον εαυτο μου αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλω κομματι με το μπουζουκακι μου που γρατζουναω εντελως ερασιτεχνικα με το αυτι... (τετοιο δε διαθετουμε)
Αν εχω μια ταμπλατουρα κατι μπορει να γινει, οχι σπουδαια πραγματα αλλα κατι... Οποτε Χριστιανοι σε τετοια θεματα (οσοι μπορειτε βοηθατε)... Ψυχικο κανετε.
ΑΧ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΗ
ΚΑΙ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ ΜΟΝΑΧΟ
ΑΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΝΤΡΕΨΩ
ΣΑΝ ΤΣΙΓΑΡΟ ΝΑ ΚΑΩ...

Άβαταρ μέλους
jpez
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 15 Ιαν 2005 08:55 pm

#3 Δημοσίευση από jpez »

Όλοι έχουμε αυτιά και όλοι ακούμε, δεν συμφωνώ με την άποψη του αυτιού, δηλαδή οτι μερικοί γεννιόνται με κάποιο ταλέντο το οποίο τους κάνει φοβερούς μουσικούς, έχουνε αυτί δηλαδή. Το αυτί καλλιεργείται.

Αυτό που χρειάζεται είναι πολύ υπομονή, πολύ δουλειά και πολύ αγάπη. για αυτό που κάνεις. Πρώτα χρειάζεται πολύ αγάπη για να το κάνεις με μεράκι, δεύτερον θέλει πολύ εξάσκηση, θέλει δηλαδή δουλειά το πράγμα και τρίτον πολύ υπομονή, μην περιμένεις από την μια μέρα στην άλλη να δεις αποτελέσματα θέλει κάποιο χρόνο.

Το αυτί, η μάλλον ο εγκέφαλος είναι ένα όργανο το οποίο εξασκείται για να μπορεί να βγάζει τραγούδια και να αναγνωρίζει διαστήματα, το θέμα είναι εάν εσύ είσαι διατεθειμένος να βάλεις τον κόπο και τον χρόνο που χρειάζεται.

Οι ταμπλατούρες είναι καλές σαν μέσων επικοινωνίας άλλα πιστεύω ότι κάθε μουσικός, επαγγελματίας η μη δεν πρέπει να περιμένει να βρει μια ταμπλατούρα για να παίξει ένα από τα αγαπημένα του τραγούδια.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#4 Δημοσίευση από liga rosa »

ξέρω θα φανεί ελιτίστικο, αλλά φαίνεται πως υπάρχουν διαβαθμίσεις. πώς άλλος πιάνει αμέσως και τραγουδάει (απλά στην παρέα, χωρίς να έχει ασχοληθεί με μουσική) ενώ άλλος μονίμως φαλτσάρει (ακόμα και με ωδεία κλπ); προσωπικά ξέρω πως δεν θα αποκτήσω απόλυτο αυτί (perfect pitch), όπως και δε θα μπορέσω να ζωγραφίσω ικανοπιητικά αυτό που έχω στο μυαλό μου.
όμως η εξάσκηση πάντα βελτιώνει, και σ'αυτό δεν βοηθά η παρτιτούρα και η ταμπλατούρα. πρώτα βγάζουμε το κομμάτι όπως μπορούμε, μετά ζητάμε βοήθεια, και τέλος -αν χρειάζεται- αυτό που έχουμε κατακτήσει το καταγράφουμε για να μην το ξεχάσουμε! εξάλλου υπάρχουν πλέον πολλά βοηθήματα στον υπολογιστή αλλά και σε hardware, όπως το guitar trainer της tascam.
ειδικά στην λαϊκή-παραδοσιακή μουσική, η έννοια της αυστηρώς καταγεγραμμένης μουσικής πιστεύω πως έχει αξία κυρίως για λαογραφικούς ή διδακτικούς λόγους. αν δεν κάνω λάθος, η παρτιτούρα ως αυστηρή καταγραφή-αναπαραγωγή εμφανίστηκε πολύ πρόσφατα ακόμα και στη "λόγια" μουσική, μετά το μπαρόκ. και από φίλους να αντιγράφουμε παίξιμο, πάλι κερδισμένοι είμαστε, σε σχέση με την παρτιτούρα.
έτσι κι αλλιώς, όταν παίξουμε κανονικά το κομμάτι, πάντα θα φανεί πόσο είναι "κτήμα" μας και πόσο μπορούμε να βάλουμε τον εαυτό μας σ'αυτό! οι ρεμπέτες ποτέ δεν παίζανε την ίδια εισαγωγή ή το ίδιο γέμισμα -η τυποποίηση είναι κάτι που μόνιμα με βασανίζει...
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Άβαταρ μέλους
stefanosk
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 11 Ιαν 2005 07:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη, Κοζανη

#5 Δημοσίευση από stefanosk »

Γνωριζετε καποιο player που ν'αναπαραγει ενα κομματι παιζοντας το αργα, εκτος του media player?

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#6 Δημοσίευση από bill1961 »

Δοκίμασε το Transcribe της Senenth String (δεν είναι player αλλά εξειδικευμένο πρόγραμμα) ή το κάπως πιο απλό AudioRetoucher 3.
Και τα δυο κάνουν τη δουλειά που θέλεις και πολλά περισσότερα.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από max »

Στέφανε

για το δημοφιλές winamp υπάρχουν τα plugins:
http://www.winamp.com/plugin/take-it-easy/146357
http://www.winamp.com/plugin/slow-me-down/21827

με τα οποία κάνεις ένα τραγούδι να παίζει αργά, χωρίς να αλλάζει η τονικότητα.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”