ΡΥΘΜΟΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

ΡΥΘΜΟΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ

#1 Δημοσίευση από BLEKOS »

Γεια χαρα,αν μπορει καποιος ας δωσει καποια παραδειγματα των ρυθμων με τραγουδια που υπαρχουν στη σελιδα...
π.χ. για καμηλιερικο ειναι τα εξης 3...κλπ
Εχω την εντυπωση οτι καποια ειδη μου διαφευγουν... :oops:
Ολα τα ζειμπεκικα και ολουσ τους αλλους ρυθμους..(καποιους τους ξερω μα πιθανον να χρειαστει και για αλλους)

Και μια ακομη ερωτηση,πετυχα την εκμπομπη του Φερρη και ετσι απλα πηρα το μπαγλαμαδακι και θελησα να παιξω μαζι τους,αλλα γιατι παιζουν πανω σε ΣΟΛ;...υπαρχει καποιος λογος;..σχεδον ολα τα τραγουδια σε ΣΟΛ ηταν. :?:
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#2 Δημοσίευση από ntouzenis »

Νομιζω αυτα τα θεματα γενικα ειναι πολυ-ειπωμενα και με μια αναζητηση μπορεις να βρεις πολλες συζητησεις στο σαϊτ.
Απο κει και περα να ξαναπουμε οτι το Ζεϊμπεκικο γενικα ειναι σε 9 ογδοα ή τεταρτα και χορευεται με συγκεκριμενο τροπο.

Ζειμπεκικα μεσ'τη δεκαετια του '10 και '20 ηχογραφηθηκαν σχετικα λιγα και τα μισα περιπου ειχαν ονομα καποιας τοποθεσιας, χωριου, πολης κλπ οπως : Αϊβαλιωτικο, Αϊδινικο, Φωκιανο, Απταλικο, Κασαμπαλιωτικο, Πολιτικο κλπ
ενω τα αλλα ονοματιζονται απο τον πιο "καθιερωμενο" στιχο αφου καποιοι στιχοι "μπαινουν" σε διαφορα τραγουδια και καποια τραγουδια δεχονται πολλους στιχους, οπως : Οπου δεις δυο κυπαρισσια, Εμαθε ο λαγος και μπαινει, Μπραϊλα, Το χασίσι, Αναψε τα και σβησε τα κλπ
Απο το 1925 αρχιζουν οι Μικρασιατες κυριως να συνθετουν ΝΕΑ ζεϊμπεκικα και καπου ετσι οριοθετειται το ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ αν και τα υλικα του προυπηρχαν ... (μαγκες, ζεϊμπεκικο, μπουζουκι, μπαγλαμας, σαντουρόβιολα, χασικλιδικα)
Μεχρι να κυκλοφορησει ο Μαρκος το "Καραντουζενι" και τα πρωτα του αλανιαρικα μεσα στο 1932-'33 και να γινει πλεον κοσμογονια στο λαικο μας τραγουδι, ηδη εχουν κυκλοφορησει πολλα ζειμπεκικα και καμηλιερικα μαζι με χασαπικα, καρσιλαμαδες και τσιφτετελια απο Σμυρνιους και Μικρασιατες μουσικους (Τουντας, Ογδοντακης, Περιστερης) αλλα και Κωνσταντινουπολιτες (Σκαρβελης, Καριπης, Νταλγκας) και Αθηναιους (Μονταναρης, Τζοβενος).

Το Καμηλιερικο εχει δικο του τεμπο και ειναι σε ταχυτητα μεταξυ καρσιλαμα και γρηγορου ζειμπεκικου. Προσφατα σε λαογραφικη εκπομπη της ΕΤ3 καποιος χορος της Αγιασου στη Μυτιλινη, αναφερθηκε σαν "Καρσιλαμας" ενω το ακουσμα του ητανε ΚΑΜΗΛΙΕΡΙΚΟ !!
Ο Μπατης μαλλον ειναι ο πρωτος που του εδωσε αυτη την ονομασια, έβγαλε μαλιστα κι ενα τραγουδι με αυτο τον τιτλο ΓΚΑΜΗΛΙΕΡΙΚΟ (Γλιεπω τεσσεροι απρε κι ολοι ειναι απ'τον Περαια) !!
Μαλιστα ο Ζουριδακης εδωσε και την εξηγηση πως βγηκε το ονομα ...
Η αληθεια ειναι πως το Καμηλιερικο ειναι απο τους πρωταρχικους σκοπους του ρεμπετικου της φυλακης, του τριχορδου και της μαγκιας με τραγουδια οπως : Τουτοι οι μπατσοι πουρθαν τωρα (Καραπιπερης), Αναψε και το και σβησε το, Οι μπαγλαμαδες, Σουχει λαχει κλπ
Ο Μαρκος γραφει μεταξυ αλλων τα καμηλιερικα : Καραντουζενι, Η γυναικα μου ζηλευει, Πλημμυρα, Καποιο βραδυ με φεγγαρι, Τα ματοκλαδα σου λαμπουν κ.α.
Εννοειται οτι Τσιτσανης (ο οποιος αρχικα εγραψε ελαχιστα καμηλιερικα) εκανε copy-paste το στιχο "με παρεσυρε το ρεμα, μανα μου δεν ειναι ψεμα" απο την Πλημμυρα του Μαρκου !!
Το καμηλιερικο μπηκε στο ρεπερτοριο του ρεμπετικου και λαϊκου τραγουδιου μετεπειτα, επιτυχως, με τραγουδια οπως : Γιατι δε με θες κυρα μου, Μονο το μπουζουκι ξερει, Ρολοϊ κομπολοϊ, Εγω δεν εχω παει στο σχολειο, Δηλητηριο στη φλεβα, Το παπορι απ'την Περσια, Οι μισοι καλοι, Του κοσμου το περιγελο, Εφτα νομα, Δημαρχος εγω δεν ειμαι (Ρασουλης, Ξυδακης κ.α.

Τα ζειμπεκικο ειναι ολοκληρη διατριβη ... η συνεχεια σε επομενο ποστ ...

Οι τονοι παιζουν αναλογα με τη φωνη εκει που μας βολευει φωνητικα να πουμε ενα τραγουδι. Συνηθως το παμε οσο πιο ψηλα γινεται ... δεν ειναι ομως παντα ετσι ... ενα τραγουδι μπορει να βγαινει καλα (να σονάρει) σε πιο χαμηλες νοτες
Ο Χατζηχρηστος ας πουμε ηταν υψιφωνος (αντρικη φωνη μέχρι το ντο περιπου) και ετσι τα πολλα τραγουδια τα έχει περασει σε φα, φα διεση, σολ και λα
Ο Κάβουρας και ο Νταλγκας επισης
Και ο Γκολες βγαινει ψηλα ...
Ο Μαρκος μεταξυ 1932-40 εβγαινε περιπου μεχρι το μι-φα και εκει βγαινουμε οι πιο πολλοι κακα τα ψεμματα ...
επομενως θα πρεπει να συγκρινουμε τις φωνητικες μας δυνατοτητες με αυτους που ακουμε καθε φορα ...
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 25 Μάιος 2009 08:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#3 Δημοσίευση από ntouzenis »

ακυρο
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 25 Μάιος 2009 08:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#4 Δημοσίευση από ntouzenis »

ntouzenis έγραψε:....................................
κατι εγινε ..
δεν λειτουργει η διορθωση ...
μονο η παραθεση ....

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”