Τι ρυθμός είναι αυτός;

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Makailer
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010 08:15 pm
Τοποθεσία: Offenbach Hessen Deutschland
Επικοινωνία:

κι εγώ σαν να αδυνάτισα λίγο.....

#8 Δημοσίευση από Makailer »

9/8, καρσιλαμάς.΄Ή έτσι το ακούω εγώ

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ευαγγέλου
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 24 Μαρ 2006 02:44 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από Γιώργος Ευαγγέλου »

Φίλε BLEKOS, καταρχάς το καλαματιανό είναι ένας ρυθμός απλά. Οπότε μη νιώθεις και άσχημα, δεν ξεπουλήθηκε κανεις εξαιτίας ενός ρυθμού. Στο ρεμπέτικο τραγούδι συντατάται ελάχιστα ο ρυθμός αυτός, αλλά σε τραγούδια φοβερού ενδιαφέροντος. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή είναι το "Φέρτε πρέζα να πρεζάρω" ή αλλιώς "Ερηνάκι" του Παναγιώτη Τούντα (υπάρχει στη βάση δεδομένων της σελίδας και μπορείς να ανατρέξεις).
Μια διευκρίνιση: Με τη λέξη "καλαματιανό" δεν αναφερόμαστε στο ρυθμό αλλά στο χορό. Γι αυτό και θα δείς συχνά την έννοια "Εφτάσημος" που είναι και πίο σαφής. Όταν βλέπεις κάπου "καλαματιανό" νομοτελειακά θα δεις και τα 7/8. Αλλά όπου δεις τα 7/8 δεν σημαίνει ότι έχουμε καλαματιανό.
...εγώ έχω γι' αφέντη μου, το κέφι και το γλέντι μου...

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από BLEKOS »

Εκει παραπανω,απλα πλακα κανω,μου φανηκε περιεργο που προεκυψε τραγουδι σε 7/8 και συγκεκριμενα καλαματιανο,δεν ειχα ξαναπαιξει ποτε μου αυτο το ρυθμο ουτε τον ειχα παρατηρησει...βγηκε στα καλα καθουμενα.Οκ φαινεται λιγο απαξιωτικο με τον τροπο που το λεω παραπανω αλλα σε καμια περιπτωση δεν εννοω οτι αυτος ο ρυθμος ειναι για τα μπαζα :D :D :D :D

Αν ηταν που με ενοχλουσε θα τον ειχα αλλαξει...το τραγουδι στο οποιο αναφερομουν ειναι στις ηχογραφησεις μελων, "Της Κωνσταντινας" σε αρκετα προχειρη ηχογραφηση,αν κανεις κεφι ακουσε το :wink:
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Δημήτρης Ν.
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2007 02:18 pm
Τοποθεσία: Μεσολόγγι

#11 Δημοσίευση από Δημήτρης Ν. »

Καρσιλαμάς είναι.

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#12 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Αποσπάσματα από το κείμενο που έχω γράψει για τους ρυθμούς στα ρεμπέτικα τραγούδια. Έχω κάνει έντονα (bold) τα σημεία που μας ενδιαφέρουν.

"7. ΑΡΓΙΛΑΜΑΣ:

Αποτελείται από τα μετρικά σχήματα 2 και 3 με διάταξη 2+3+2+2:
και χρησιμοποιείται είτε αυτούσιος είτε σε συνδυασμό με τον καρσιλαμά:

...1o...2o...3o...4o...5o...6o...7o...8o...9o...
.dum..tek.dum.tek..tek.dum.tek..dum.tek.

Με τον Καρσιλαμά ταιριάζει, διότι μπορούμε να πούμε ότι αποτελεί έναν Καρσιλαμά ξεκινώντας από το 5ο δέκατο έκτο. Επίσης από άποψη δομής είναι ένα μέτρο Ράικο(ς) συν το μετρικό σχήμα 2.

Συνδυάζεται όμορφα και με τον Καλαματιανό (3+2+2), όπως στην “Κανελόριζα” (κάτω στο γιαλό, κάτω στο περιγιάλι-Δημοτικό με τη Δόμνα Σαμίου) και με το μετρικό πεντάσημο (3+2) όπως στην εισαγωγή του “Τεκετζή” (Είμαι φίνος μάγκας), αφού εμπεριέχει και τους δύο προαναφερθέντες ρυθμούς................"

και

"9. ΆΛΛΟΙ Εννιάσημοι

Σύμφωνα με το θεωρητικό σκεπτικό κατασκευής των ρυθμών γενικότερα και των εννιάσημων ειδικότερα προσπάθησα να βρω ρεμπέτικα τραγούδια, τα οποία να μην έχουν γραφτεί σε κάποιον από τους γνωστούς και συνηθισμένους εννιάσημους ρυθμούς που έχω παραθέσει μέχρι στιγμής. Όπως είναι λογικό η αναζήτηση μου αφορούσε σε τραγούδια, τα οποία θα έπρεπε να έχουν γραφτεί με τους υπόλοιπους τρόπους προκειμένου να ενισχύσω το ορθόν της ανάλυσής μου, βάσει της οποίας εξηγούνται όλοι οι ρυθμοί. Δυστυχώς δεν κατόρθωσα να εντοπίσω κάποιο ακούγοντας δεκάδες κομμάτια ούτε και να σκεφτώ από τα υπόλοιπα που γνωρίζω και συνέχισα την καταγραφή μέχρι που άκουσα πιο προσεκτικά το "Αδυνάτισα ο καημένος" του Α.Κωστή που είναι εννιάσημος ρυθμός.
Στην εισαγωγή και στα λόγια, που παίζεται η ίδια μελωδία η κιθάρα που παίζει τη μελωδία ή αντίστοιχα η φωνή και η κιθάρα που κρατάει το ρυθμό παίζουν τα εξής:
...1o.....2o.....3o.....4o.....5o.....6o.....7o.....8o.....9o.....
..dum..._-tek.dum...tek…dum..._-tek.dum...tek.... tek...
.....Α...._-δυ...νά......τι......σα...ο-καη..μέ.....νος.....tek...

δηλαδή έχουμε 2 μέτρα Γρήγορο Εναλλακτικό Μπάλο 4/16 + μονάδα (1/16) = 9/16

στη συνέχεια έχουμε:
...1o.....2o.....3o.....4o.....5o.....6o.....7o.....8o.....9o.....
..dum..._-tek.dum..tek…dum.....tek..dum...tek...tek....
.....α...._-‘πτο.ξύ.....λο.....το.....πο.....λύ.....tek....tek...
..που..._-φα...γα....στο....δέ.....κα.....δύ......ο.......βρε
....ά....._-‘πτη.χω....ρο......φυ....λα....κη.....tek….tek

δηλαδή έχουμε Γρήγορο Τσάμικο 6/16 + μετρικό σχήμα 3/16 = 9/16
Η ταχύτητα του τραγουδιού είναι περίπου 1/16=190 άρα 1/8=95"

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#13 Δημοσίευση από BLEKOS »

Πολυ κατατοπιστικο το αρθρο,παιζοντας αρχικα την κανελοριζα ελεγα απο μεσα μου "ρε τι αναποδος καλαματιανοκαρσιλαμας ειναι αυτος" κι αυτο επειδη ξεκιναει απο το 5ο χτυπημα του ρυθμου:)

Ωστοσο για το αδυνατισα ο καημενος ναι μεν μου εκανε για καρσιλαμα,αλλα ελεγα "καρσιλαμας με κοψιματα σαν τσαμικο;!!!"...:)
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”