Πειραιώτικος

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#22 Δημοσίευση από Dreamlander »

Νίκος Τριήρης έγραψε:...Θα χαρώ πολύ να συναντηθούμε στην Κουρούτα (αν μας βολέψουν οι ημερομηνίες) και να παίξουμε και να γουστάρουμε από κοντά.
Ναι, ναι... Κι εγώ θα χαρώ!*
Και όχι μόνο στην Κουρούτα παιδιά. :)


*αν μου επιτρέψει η σεβαστή μητέρα να παρευρεθώ :oops:
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Κακός_Λύκος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008 03:08 am

#23 Δημοσίευση από Κακός_Λύκος »

Χμμμ...
Τελευταία επεξεργασία από Κακός_Λύκος σε 09 Ιουν 2008 03:45 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Κακός_Λύκος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008 03:08 am

#24 Δημοσίευση από Κακός_Λύκος »

Εντωμεταξύ το ..
Κακός_Λύκος έγραψε:
Οκ οκ.. :wink:
το γραψα για να μην σε κουράσω ζητώντας περαιτέρω αναλύσεις αλλά απ'ότι φαίνεται εσύ πας γυρεύοντας!

Σημασία έχει ότι λύθηκε το μυστήριο. Επίσης κρατάω το
ήθελα να τονίσω ότι δεν υπάρχει τραγούδι (ή ίσως ελάχιστα που δεν έχω εντοπίσει) τα οποία να κινούνται από την αρχή ως το τέλος στον Πειραιώτικο δρόμο. Έτσι η θεωρία μπορεί να λέει ότι είναι αυτούσιος δρόμος όμως στην πράξη είναι μία κίνηση ή ένας τρόπος (αν έχουμε μόρια) κατά βάση του Χιτζαζκιάρ.
που με έκανε να καταλάβω τι γίνεται..

Μπέρδεμα πάντως αυτοι οι προεισαγωγείς...αλλάξαν και το νόημα, πλέον όταν θα τραγουδώ σκυλα(ή σκύλε) μ'εκανες και λιώνω ξέρω που θα αναφέρομαι..(την γλίτωσαν κι αυτή τη φορά οι γυναίκες)

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#25 Δημοσίευση από voulou »

στο σημείο αυτό, με κίνδυνο να σας σπάσω τα νεύρα, θα ήθελα να σημειώσω ότι το ορθό είναι "προσαγωγέας" και όχι προεισαγωγέας ή προϋσαγωγέας :twisted:

ετυμολογικώς βεβαίως προέρχεται εκ του προς και άγω = φέρνω / οδηγώ προς μία κατεύθυνση. ευχαριστώ.

Κακός_Λύκος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008 03:08 am

#26 Δημοσίευση από Κακός_Λύκος »

Μωρε κι εγώ προσαγωγεα τον λέω αλλά μπερδευτηκα τόσο με την εξήγηση του udialek που θεώρησα πως σχετίζεται με την εισαγωγή.

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#27 Δημοσίευση από udialek »

voulou έγραψε:στο σημείο αυτό, με κίνδυνο να σας σπάσω τα νεύρα, θα ήθελα να σημειώσω ότι το ορθό είναι "προσαγωγέας" και όχι προεισαγωγέας ή προϋσαγωγέας :twisted:

ετυμολογικώς βεβαίως προέρχεται εκ του προς και άγω = φέρνω / οδηγώ προς μία κατεύθυνση. ευχαριστώ.
Ωχ... έχεις δίκιο... ορθωγραφηκό λάθως! :roll:

Άβαταρ μέλους
Mistakidis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2006 11:30 pm

#28 Δημοσίευση από Mistakidis »

Νίκος Τριήρης έγραψε: ήθελα να τονίσω ότι δεν υπάρχει τραγούδι (ή ίσως ελάχιστα που δεν έχω εντοπίσει) τα οποία να κινούνται από την αρχή ως το τέλος στον Πειραιώτικο δρόμο. Έτσι η θεωρία μπορεί να λέει ότι είναι αυτούσιος δρόμος όμως στην πράξη είναι μία κίνηση ή ένας τρόπος (αν έχουμε μόρια) κατά βάση του Χιτζαζκιάρ.
Νομίζω ότι κρατάει πάντα την 4η αυξημένη.ο Ξεμάγκας του παπάζογλου.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”