Μαθήματα τρίχορδου.

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
skizw
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006 02:22 am
Τοποθεσία: Εξάρχεια,Αθήνα
Επικοινωνία:

Μαθήματα τρίχορδου.

#1 Δημοσίευση από skizw »

Καλησπέρα σε όλους.Έδω και ένα χρόνο παίζω τρίχορδο και το έχω μεγάλο μεράκι..Είμαι αυτοδίδακτος χώρις κάποιος να μου έχει δείξει..Πριν ξεκινήσω να παίζω μπουζούκι έπαιζα 6 χρόνια πιάνο και είχα φτάσει λίγο πριν το πτυχίο της αρμονίας.Οπότε όπως καταλαβαίνετε έχω κάποιες μουσικές γνώσεις κάτι που με βοήθησε πολύ οταν έπιασα το μπουζουκάκι..Θα'θελα τη γνώμη κάποιων που έχουν εμπειρία στο τι να κάνω από δω και πέρα.Επειδή θα'θελα να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω όπως διάφορες τεχνικές παιξίματος μιας και ήμουνα άσχετος απο συγχορδίες και γενικώς έγχορδα όργανα, μου προτείνεται να πήγαινα σε κάποιο δάσκαλο να μου έδειχνε κάποια πράγματα;Και αν ναι θα είχατε κάποιον να μου προτείνεται;Κάποιον που να ασχολέιται με ρεμπέτικα μόνο καθώς τα λαϊκα δε με ενδιαφέρουν καθόλου..Θα περιμένω τη γνώμη σας..Ευχαριστώ;)

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#2 Δημοσίευση από udialek »

Οπωσδηποτε σε δασκαλο. Κατα προτιμηση καποιον που να γνωριζει θεωρια ανατολικης μουσικης (μακαμ) και οχι μονο "πενιές". Το ιδανικο θα ηταν αφου κανεις κανα χρονο τουλαχιστον μακαμια, μετα να απευθυνθεις σε καποιον αλλο δασκαλο ειδικα για τεχνικη (πενιές) μπουζουκιού.

Καλη συνεχεια

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#3 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Φίλε skizw σου προτείνω πρώτα να ακούσεις πολλά (πάρα πολλά) τραγούδια ώστε να μπεις στο πνεύμα, την αισθητική και το συναίσθημα των ρεμπέτικων τραγουδιών και μετά να πας σε δάσκαλο.

Συμβουλή μου είναι μακριά από τα ωδεία.

Τέλος συμφωνώ με τον udialek ότι σωστή αρχή σημαίνει δρόμοι και ρυθμοί και πρακτική εξάσκηση σιγά σιγά με τις πενιές. Δώσε βάση από την αρχή στο δεξί χέρι.

Καλή φάση θα ήταν αν ξέρεις κάποιο φίλο που να παίζει καλά για να σου δείξει τα βασικά και εννοείται να ξέρει και κάποια θεωρία. Το ότι ξέρεις μουσική από πριν θα σε βοηθήσει στα περισσότερα, όμως θα δυσκολευτείς να "ξεκολλήσεις" κάποια δεδομένα, τα οποία δεν αφορούν στο ρεμπέτικο. Μιλάω για θέματα "λύσεων" και αρμονίας.

Για δάσκαλο σου προτείνω το Νώε Ζαφειρίδη που παίζει με το μουσικό σχήμα "Δρόμος" όχι μόνο γιατί είναι σπουδαίος παίχτης, αλλά κυρίως γιατί κάνει μάθημα και προσεγγίζει πολύ όμορφα μέχρι και αρχάριους. Διδάσκει στο Δημοτικό Ωδείο Νίκαιας (μόνο ωδείο δεν είναι). Είναι σαν σχολή - ομάδα εκμάθησης.
Ένας άλλος παίχτης από το σχήμα διδάσκει επίσης και λέγεται Γρηγόρης Βασίλας. Είναι εξίσου σπουδαίος.
Άμα σκεφτώ κι άλλον θα σου πω.

skizw
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006 02:22 am
Τοποθεσία: Εξάρχεια,Αθήνα
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από skizw »

Ακουω ρεμπετικά τραγουδια παρα πολλά χρόνια καθώς μου το έχει περάσει η οικογένεια μου..Όπως είπα ήδη ασχολούμαι ένα χρόνο και κάνω αρκετή εξάσκηση..Δρομους ήδη ξέρω και έτσι με τη βοήθεια τους μπορώ και βγάζω τραγούδια με το που τα ακούσω μερικές φορές..Απλά θα θελα να πάω σε ένα μάγκα δασκαλο να μου δείξει τεχνικές σχετικά μόνο με ρεμπέτικο τραγούδι..Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια..

Alitis
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 09 Ιουν 2006 01:26 pm
Τοποθεσία: Οπου γης καταγης

#5 Δημοσίευση από Alitis »

ΧΜ....θελεις δηλαδη ενα δασκαλο να σου διδαξει αυτα που θελεις εσει...ελπιζω να τον βρεις

Κακός_Λύκος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008 03:08 am

#6 Δημοσίευση από Κακός_Λύκος »

Νίκος Τριήρης έγραψε: Για δάσκαλο σου προτείνω το Νώε Ζαφειρίδη που παίζει με το μουσικό σχήμα "Δρόμος" όχι μόνο γιατί είναι σπουδαίος παίχτης, αλλά κυρίως γιατί κάνει μάθημα και προσεγγίζει πολύ όμορφα μέχρι και αρχάριους. Διδάσκει στο Δημοτικό Ωδείο Νίκαιας (μόνο ωδείο δεν είναι). Είναι σαν σχολή - ομάδα εκμάθησης.
Ένας άλλος παίχτης από το σχήμα διδάσκει επίσης και λέγεται Γρηγόρης Βασίλας. Είναι εξίσου σπουδαίος.
Άμα σκεφτώ κι άλλον θα σου πω.
Κατ'αρχήν καλησπέρα σας κι απο εμένα, είμαι νέος στην παρέα σας.
Κι εγω βρίσκομαι περίπου στην ίδια φάση με τον σκίζω και πλέον θέλω να αρχίσω κάποια μαθήματα. Στην αρχή έψαξα πληροφορίες για ωδεία κοντά σε κέντρο αλλά δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον . Τον Ζαφειρίδη τον έχω απλά ακουστά αλλά μια και αναφέρεις ότι κάνει μαθήματα στο δημοτικό Νίκαιας θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις κάτι παραπάνω για την ποιότητα εκεί. Να σημειώσω πως εμένα δεν με ενδιαφέρει τόσο να αποκτήσω τεχνική στο παίξιμο όσο να κατανοήσω την μουσική γιατί δεν μπορώ να ξεκολήσω απο την 'κλασική' αρμονία.

Υγ: Ζητώ συγγνώμη απο τον σκίζω που μπήκα σφήνα στο θέμα :)

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#7 Δημοσίευση από udialek »

Ωδειο Αθηνων, Τσιαμουλης, Αβραμιδης (για θεωρια ανατολικης μουσικης και ουτι)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”