νεος με τζουραδακι...

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Astralon
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 10:51 am

νεος με τζουραδακι...

#1 Δημοσίευση από Astralon »

Ρεπαιδια,καταρχην γεια σας και χαρα και καλως σας βρηκα...
Έπεπσε στο χέρι μου ένα τζουραδακι και θελω σιγα σιγα να αρχισω να το γρατζουναω...
δε με νοιαζει να γινω απιθανος οργανοπαιχτης-βιρτουοζος,ίσα ίσα να γουσταρω εγω και η πάρτη μου.
Αλλά έχω ένα μεγάλο πρόβλημα με τη σωστη στάση και τον τρόπο που κρατας το όργανο... :oops:
Είμαι και άτσαλος κιθαριστας επισης και δε θέλω να το αρχίσω και αυτο στραβα γιατι ξερω πως μετα δεν εχει γυρισμο...
Μπορεί κανεις να μου δώσει τα φώτα του?
Δέσε με,εγώ θα τα σπάσω όλα...

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#2 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Το καλύτερο θα ήταν να σε συμβουλέψει από κοντά κάποιος που να ξέρει, γιατί νομίζω ότι από το forum είναι δύσκολο να γίνουν τέτοιου είδους περιγραφές. Άσε που ενδέχεται να μην είναι κατανοητές.

Αυτό που μπορώ να σου πω να προσέξεις είναι να κάθεσαι σε σκληρές επιφάνειες, όπως η καρέκλα της ταβέρνας και όχι οι καναπέδες που βουλιάζεις μέσα τους, ώστε να έχεις ίσιο κορμό. Αυτό βοηθάει πολύ το δεξί χέρι.
Επίσης η φάτσα του τζουρά να κοιτάει προς τα εμπρός και όχι προς τα πάνω, διότι θα δυσκολευτείς αργότερα με τη στάση και των δυο χεριών.

Συμβουλή μου είναι να δώσεις μεγάλη έμφαση στο δεξί χέρι. Είναι το πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου και μπορεί για χάρη του να χάσεις πάρα πολύ χρόνο αν στην πορεία ανακαλύψεις ότι δεν το χρησιμοποιείς αναδεικνύοντας όλες τις δυνατότητές του. Πρέπει να είναι κάθετο προς τις χορδές, δυνατό και κοφτό (χωρίς μεγάλες κινήσεις).
Τέλος καλό είναι να αποφύγεις τις λεπτές πένες και να ξεκινήσεις τουλάχιστον με medium, ώστε να δυναμώσει το δεξί.

Ελπίζω να πήρες μια γενική ιδέα - εικόνα.

Astralon
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 10:51 am

#3 Δημοσίευση από Astralon »

Σε ευχαριστώ πολυ Νίκο.
Ναι μια γενικη ιδέα πήρα και προφανώς έχω σκοπό να ρωτησω και κάποιον από κόντα...αρκεί να τον βρω!!χαχα
Σκέφτηκα όμως να πάρω και καμιά συμβουλή από εδώ...
Δέσε με,εγώ θα τα σπάσω όλα...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”