Βοήθεια

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Khamal
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007 08:26 pm

Βοήθεια

#1 Δημοσίευση από Khamal »

Βαδικά δεν έχω βγάλει ποτέ μονος μου τραγουδι και θα ήθελα να μου προτεινεται καποιο να προσπαθησω να βγαλω μονος μου , θα ηταν καλο αν μου πειτε και το δρομο που ειναι γραμμενο .

Εχω διαβασει το αρθρο πως να βγαζετε τραγουδια μονοι σας
Αν μας σπάσουν το μπουούκι ...

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από Pikinos »

Εγώ θα πρότεινα να αρχίσεις με "Τα ματόκλαδά σου λάμπουν" που είναι σε Μινόρε (μια και είναι Μάρκος και συνεπώς αποτελεί κίνητρο).

Παίχτο απλά , ξεκίνα από τόνο Ρε. Να και ο δρόμος:

Ρε Μι Φα Σολ Λα Λα# Ντο Ρε

Άκου το τραγούδι όσες φορές μπορείς μέχρι να το χωνέψεις καλά. Η τεχνική έρχεται με τα χρόνια.

Αν θέλεις και νομίζεις ότι θα βοηθηθείς, δες το σχετικό ποστ των ειδικών:

forum/viewtopic.php?t=417

Καλή διασκέδαση και keep it simple! :D
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#3 Δημοσίευση από Dreamlander »

Khamal έγραψε:Εχω διαβασει το αρθρο πως να βγαζετε τραγουδια μονοι σας
Khamal αν θέλεις πες μου σε ποιό άρθρο αναφέρεσαι.
Pikinos έγραψε:...Παίχτο απλά , ξεκίνα από τόνο Ρε...:D
Αυτό που λέει ο φίλτατος Θανάσης έχει μιά λογική στο επίπεδο της ευκολίας... Όμως υπάρχει και η λογική που λέει "παίχτο πάνω στον τόνο που το λένε στο δίσκο". Έτσι μαζί με το να περάσεις το τραγούδι, εξασκείσαι και στην μετατόνιση (transporto επί το ελληνικότερον).

Για παράδειγμα το συγκεκριμένο τραγούδι ο Μάρκος το λέει από Σι μινόρε ενώ ο Μπιθικώτσης το λέει από Φα μινόρε.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
Khamal
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007 08:26 pm

Ευχαριστώ

#4 Δημοσίευση από Khamal »

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια αλλα τυχαινει να εχω ειδη διαβασει την πατριτουρα αυτη αν μπορειτε να μου προτεινετε κατι αλλο....

Και τι εννοεις οτι ξεικανει απο σι μινορε και απο φα μινορε
?
Αν μας σπάσουν το μπουούκι ...

Άβαταρ μέλους
Γιωργος Κουκος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Τορινο

#5 Δημοσίευση από Γιωργος Κουκος »

Γεια σου φιλε Khamal

Ο φιλος Dreamlander ειπε πως Ο Μαρκος το λεει απο σι ενω ο Μπιθικοτσης σε νεοτερη εκτελεση απο Φα. Τωρα..για να περασεις ενα τραγουδι απλα ακουγοντας το (χωρις παρτιτουρες) δεν ειναι κατι που εχει καποιο κανονα. Ο καθενας το μαθαινει με τον τροπο του. Το μονο κοινο ισως ειναι το να το ακουσεις και να μνημονευσεις την μελωδια. Καμια φορα λεμε 'καλο αυτι'.. Ουσιαστικα ομως ειναι η δυνατοτητα να ξεχωριζεις τους ηχους και επειτα να τους θυμασαι. αυτο πολλοι το κανουν με το να πηγαινουν μπρος πισω το ηχογραφημενο κομματι ιδιαιτερα στα δυσκολα σημεια.Οσο πιο πολυ μαθαινεις το οργανο και οσο περισσοτερο ακους τοσο πιο γρηγορα ερχεται το αποτελεσμα. Δικη μου συμβουλη (αν μπορω να πω οτι κανει να δινω) ειναι να ακους τα τραγουδια που σου αρεσουν και να τα αφουγκραζεσαι με ευχαρηστηση. Κανε προσπαθεια αλλα παλι αστο να ερχεται και λιγο απο μονο του. Καλη ακροαση λοιπον και καλη εξασκηση.. :wink:

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”