Ρυθμοί στα ρεμπέτικα τραγούδια

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
man0lis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Απρ 2010 06:38 pm
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

9/8

#71 Δημοσίευση από man0lis »

Μια ερώτηση από άσχετο: Το να γράφει τα πρωτόλειά του ένας προπολεμικός συνθέτης κλασσικής μουσικής σε ένα μέτρο που εναλλάσσεται μέσα στο ίδιο κομμάτι από 7 σε 9/8, σημαίνει αυτό που σκέφτομαι απλοϊκά ως άσχετος ότι δηλαδή ο άνθρωπος αυτός φλερτάρει με την παραδοσιακή μουσική και το ρεμπέτικο; Ή δεν έχει καμιά βάση αυτή η υπόθεση;
Εγώ σου λέγω ψήσ' αυγά και συ μου στήνεις τον καβγά

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#72 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Ο ρυθμός αποτελεί ένα από τα βασικά συστατικά στοιχεία του μουσικού αποτελέσματος. Επίσης είναι γεγονός ότι η δυτική μουσική κινείται συνήθως σε ζυγούς ρυθμούς (με ζυγό αριθμητή) ενώ η παραδοσιακή και ρεμπέτικη σφύζει από μονούς.

Βάσει αυτών θα μπορούσα να πω ότι τουλάχιστον επηρεάστηκε από τα παραδοσιακά και τα ρεμπέτικα. Το υπόλοιπο μέρος έχει να κάνει με τη ρυθμική αγωγή, δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο χωρίζονται οι αξίες σε έναν επτάσημο ή εννιάσημο ρυθμό. Άλλα βασικά στοιχεία είναι η δομή του κομματιού, ο δρόμος (κλίμακα), η ενορχήστρωση, τα όργανα και η ατμόσφαιρα που αποπνέει.

man0lis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Απρ 2010 06:38 pm
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

9/8

#73 Δημοσίευση από man0lis »

Έχει συναντήσει κανείς 9/8 στα Επτάνησα στα παραδοσιακά τραγούδια ή τους σκοπούς της περιοχής, είτε επηρεασμένα από τη μουσική της Ιταλίας, είτε όχι;
Εγώ σου λέγω ψήσ' αυγά και συ μου στήνεις τον καβγά

Δημήτρης Ν.
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2007 02:18 pm
Τοποθεσία: Μεσολόγγι

#74 Δημοσίευση από Δημήτρης Ν. »

Στα επτάνησα μόνο 2, 3 και 4/4 θα βρεις.

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#75 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Συμφωνώ. Δεν έχω συναντήσει κάτι διαφορετικό μέχρι τώρα.

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μου
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 01:24 pm
Τοποθεσία: Σύρα

#76 Δημοσίευση από Δημήτρης Μου »

Αναφέρω μόνο τρεις από τους χορούς της Κεφαλονιάς, τον "Κουτσό", τον "Σαρτιστό" και τις "Βχαχοπούλες" όπου η μουσική ακολουθεί τον εφτάσημο ρυθμό. Υπάρχουν, βέβαια, και εξάσημοι, αλλά και άλλοι ρυθμοί, ειδικά σε Κεφαλονιά και Λευκάδα!
Κι ένα quiz για ... ψαγμένους: σε τι ρυθμό παίζεται ο Γιαργηττός από τη Ζάκυνθο; Εδώ ένα σχετικό βιντεάκι: http://www.youtube.com/watch?v=3h0UGzmu ... re=related

Δημήτρης Ν.
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2007 02:18 pm
Τοποθεσία: Μεσολόγγι

#77 Δημοσίευση από Δημήτρης Ν. »

Στα γρήγορα γιατί πάω για δουλειά για τον Γιαργηττό. Είναι 5ασημος ρυθμός (2+3).
Θα επανέλθω για περαιτέρω σχολιασμό ρυθμών, χορών αλλά και ζουρνά.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”