Ζεϊμπέκικος: Οι διαφοροποιήσεις του ρυθμού

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#15 Δημοσίευση από socrates »

Δεν τό'χω πρόχειρο τώρα, αλλα από οτι θυμάμαι είναι το ρυθμικό μοτίβο της "παλιάς" μορφής. Εννοώ το μη συγκοπτόμενο, αν και το συγκοπτόμενο είναι εξ' ίσου παλιό. :)

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#16 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Φίλε jpez,

Άκουσα το τραγούδι και προσέχοντας τους χτύπους της κιθάρας πιστεύω ότι είναι Παλιός Ζεϊμπέκικος ρυθμός.

Νομίζω πάντως ότι δεν χρειάζεται να βιαζόμαστε ούτε με τους ρυθμούς ούτε με τους δρόμους. Και τα δύο θέματα ήδη συζητούνται και νομίζω ότι σε αρκετά βασικά πράγματα θα συμφωνήσουμε όλοι παρέα.
Ιδιαίτερα στους ρυθμούς σε λίγες μέρες θα έχει τελείωσει και η δημοσίευση του κειμένου μου και μετά από διορθώσεις όλων τα πράγματα θα γίνουν πιο ξεκάθαρα. Το ίδιο πιστεύω και για τους δρόμους, όμως είναι σε πιο πρώιμο στάδιο αυτή τη στιγμή και μπορεί να μπερδευτούμε περισσότερο (βλ. απαντήσεις Ισίδωρου - issipap και Σωκράτη - socrates, παρόλο που συμφωνώ μαζί τους μέχρι του σημείου που μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου)

Στα Μπλέ Παράθυρα ακούω όλα τα κουπλέ και όλες τις εισαγωγές να κλείνουν ως εξής (από Σι Μινόρε):
Φα# Σι Ρε Σι Ρε Φα#
.................Περ.νού.......

Πρόταση: Στις παρτιτούρες ή από κάτω σε άλλη γραμμή να γράφουμε και τις συγχορδίες και τις μπασογραμμές που παίζει η κιθάρα. Πολύ μεγάλο μέρος του ηχιτικού αποτελεσμέτος παίζει ο τρόπος παιξίματος της κιθάρας. Ορισμένες φορές περισσότερο από καθοριστικό (μοιραίο :D) Αφήστε που από τις συγχορδίες εξαρτώνται και οι δεύτερες , όπου υπάρχουν, στα μπουζούκια!!!

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να συμμετέχω όσο θέλω στο θέμα των λαϊκών δρόμων. Θα τελειώσω με τους ρυθμούς και εδώ είμαστε.

Γεια σου παρέα!

Άβαταρ μέλους
jpez
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 15 Ιαν 2005 08:55 pm

#17 Δημοσίευση από jpez »

Γεια σας,

Ναι η κιθάρα παίζει στον ρυθμό του παλιού ζεϊμπέκικου αλλα χτυπόντας παλαμάκια ταιριάζει περισότερο ο Νέος ζεϊμπέκικος...

μπέρδεμα..

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#18 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Συμφωνώ!

Αυτό γίνεται γιατί το μπουζούκι στην εισαγωγή παίζει τονίζοντας σαν να ήταν Πεταχτό (Νέο) Ζεϊμπέκικο. Αυτός είναι και ένας πονηρός τρόπος να ακούγονται και τα δύο Ζείμπέκικα (Παλιό και Πεταχτό) ταυτόχρονα.

Για να βρούμε όμως το ρυθμό το πιο σωστό είναι κατά τη γνώμη μου να ακούμε τί παίζει η κιθάρα. Το γράφω στο κείμενο για τους ρυθμούς, διότι υπάρχουν αρκετά τραγούδια με τέτοια τεχνοτροπία.

Άβαταρ μέλους
Γιωργος Κουκος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Τορινο

#19 Δημοσίευση από Γιωργος Κουκος »

χαιρετε ολοι..

ακουσα και γω το κομματι και εχω να πω το εξης. Βεβαια ειναι παλιο ζειμπεκικο απο την αρχη ως το τελος του χωρις αμφιβολια. Υπαρχει ομως μια ιδιαιτεροτητα που δινει ενα λογο παραπανω για να ειναι παλιο (περα απο το ρευμα της εποχης).Η κιθαρα ειναι κουρδισμενη Ρε στο ανωτερο μπασο. Στο παλιο ζειμπεκικο η πρωτη ισχυρη θεση εχει μεγαλυτερη διαρκεια και ετσι ο παιχτης εχει την επιλογη να τονισει περισσοτερο την νοτα τη στιγμη εκεινη. Εδω λοιπον η νοτα ειναι το Ρε(τονικη) και ειτε εχει επιλεχτει ο Ρυθμος για να κουρδιστει η κιθαρα ετσι ειτε λογω της τονικης και του κουρδισματος το παλιο ζειμπεκικο ειναι το καταλλοτερο για να δωθει το αναλογο χρωμα-υφος στο κομματι. Μπορει παντα η επιλογη ρυθμου- κουρδισματος- τεχνικης να λειουργει αμφιδρομα. Σε καθε περιπτωση ομως ο συνδιασμος εδω ειναι ισως ο πιο δοκιμος. Προσωπικα θεωρω πως το παιξιμο ειναι δωρικο-λιτο και 'ψαγμενο'. Οπως πρεπει δηλαδη..

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”