Στίχοι του 'Μηχανικός στη μηχανή'

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#36 Δημοσίευση από ntouzenis »

θυμαμαι και ειχαμε ασχοληθει πολυ με το θεμα, προσωπικα ειχα μπει σε καποια σαιτ απο λινκ που ειχαν δοθει εδω και υπαρχουν σε ξενα σαιτ αναλυτικα, ολη η διαμορφωση του μηχανοστασιου ενος καραβιου του τοτε, που δουλευαν με κοκ =ανθρακα=καρβουνο)
μηπως το καζανι (καζανακι για λογους ποιητικης αδειας) ειναι ενα και οι πορτες ειναι 6... σκεφτομαι οτι ο μονος λογος να ειναι 6 και οχι 1, για να μπορουν να φτυαριζουν το καρβουνο σε 6 μικροτερες πορτεςς (οπες) αντι για μια μεγαλη που θα ειχε υπερβλικη θερμοτητα, που δεν θα την αντεχαν...

και βεβαια μην ξεχναμε οτι ο Μαρκος μικρος ακομα -εφηβος- δουλευε ενα φεγγαρι στον Πειραια, σε μαουνες που μετεφεραν καρβουνο στα καραβια

@nestis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:41 pm

#37 Δημοσίευση από @nestis »

bill1961 έγραψε:Παρότι το ερώτημα τι λέει ο Μπάτης στο θερμαστή ("έξι φωτιές" ή "τσι φωτιές") κοντεύει να πάρει -αν δεν έχει ήδη πάρει- διαστάσεις γελοιότητας, τελικά είναι προτιμότερο να ασχολείται κανείς με αυτό παρά με κάποιες παπαριές που διαβάσαμε (αλλού) πρόσφατα.
Αναφέρεται λοιπόν συχνότατα ως βασικό επιχείρημα υπέρ του "έξι" η ύπαρξη έξι συνήθως καζανιών στα μεγαλύτερα ατμόπλοια της εποχής. Έχετε δει κάποια πειστική τεκμηρίωση αυτού του επιχειρήματος? Και αν αυτό έχει τεκμηριωθεί κάπου, κάποτε και εγώ το αγνοώ, πώς τεκμηριώνεται ότι ένας θερμαστής "πάλευε" και με τα έξι καζάνια και δεν ήταν δυο ή τρεις ή δεν ξέρω πόσοι θερμαστές που δούλευαν ταυτόχρονα στα καζάνια?
Για τους πιο μελετηρούς, δίνω μια σειρά από link προς διερεύνηση:

1. http://www.merchant-navy.net/forum/show ... 422&page=2.................
Χαιρετώ...

Το ξεθάψαμε για τα καλά το θέμα. Και μπορεί όπως είπες να έχει πάρει διαστάσεις γελοιότητας, αλλά για ένα θέμα που έχει εξελιχθεί σε γελοιότητα, έκανες πολύ διεξοδική και καταπληκτική έρευνα. Μπορώ να πώ ότι αποκόμισα αρκετά. Επιπροσθέτως, σου παραθέτω το ακόλουθο link:

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=16069

Στο τέλος της πρώτης σελίδας θα διαβάσεις το εξής:


giorgos
Επισκέπτης

Εχω περασει τον Bay το 1978 με 12 καιρο!!
απο τοτε παρατησα την θαλασσα!!!
Οντως 6 καζανια ειχαν τα S/S (Steamship)
Ατμοπλοια...
ΑΑΑΑΧΧ Αναθεμα σε θαλασσα...


Διευκρίνιση: Steamship είναι τα ποτνοπόρα ατμόπλοια (αυτά που διασχύζουν θάλασσες δηλαδή), ενω steamboat τα λιμνίσια ή ποταμίσια. Υπερπόντιο είναι αυτό που περνάει ωκεανούς όπως ο τιτανικός.

Βλέπουμε λοιπόν από μαρτυρία ότι όντως τα SS είχαν 6 καζάνια.
Το ίδιο μου είχε πει παλαιότερα και φίλος καπετάνιος.

Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι ολα τα πλοια τότε είχαν μόνο έχι καζάνια ή έξι φωτιές ή οτιδήποτε τέτοιο. Φυσικά και υπήρχαν και άλλα με λιγότερα ή περισσότερα καζανια, φωτιές κτλ..

Δεν είναι εξακριβωμένο αλλά η παράδοση λέει ότι ο γαμπρός του Μπάτη δούλευε σε ποντοπόρο πλοίο και έτσι του ήρθε και του Μπάτη το τραγούδι. Υποθέτω πως πρώτα είχε κάψει μερικά καρβουνάκια μόνος του... ξέρετε... από αυτά που θυμιάζουν να ξορκισουν το κακό να κάψει σωστά ο αργιλές...



Καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#38 Δημοσίευση από ntouzenis »

Λοιπον εχω καποια νεωτερα για το θεμα...
Ομολογω οτι οταν εγραψα το ποστ πιο πανω, δεν ειχα διαβασει το ποστ του bill (21.11.12) οπου πραγματικα προσεγγιζει το θεμα πολυ κοντα!!!

Λίγο πριν μιλαγα με καποιον συριανο (στο φμπ) και εφτασε η κουβεντα στο "Θερμαστη", οποτε χωρις να καθοδηγησω εγω την κουβεντα, μου ειπε οτι τα ατμοπλοια παλια ειχανε 2 καζανια με 3 φουρνους το καθενα δηλαδη 6 φουρνους, δηλαδη 6 φωτιες!!)
κανω σχετικο κοπυ πειστ :
[...]Το καζάνι ζεσταίνει το νερό. Από κάτω υπάρχουν τρεις φούρνοι (φωτιές) για το καθένα...Αυτά μου τα λέγανε και τα λένε ακόμα οι θειοί μου που ήταν μηχανικοί και στα ατμόπλοια τότε! [...]

Επισης οταν του ειπα για 6 καζανια μου λεει, αποκλειεται, δεν υπηρχε τοτε πλοιο με 6 καζανια... τεσπα ισως δεν ηταν σε ποντοπορα πλοια οι μαρμπαδες του, που οπως βλεπω λενε πιο πανω τα αποσπασματα του bill.

Εππειδη παραληλα πριν ενα μηνα ακουσα μια ιστορια οπου ο "Θερμαστης" εχει καποια σχεση με το θωρηκτο Αβερωφ, μου ειπε οτι ο Αβερωφ εχει σιγουρα 2 καζανια... οποτε συμφωνησαμε οτι το πιο ευκολο ειναι να παει καποιος στον Αβερωφ ενα πρωι και να επισκεφτει το μηχανοστασιο...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”