ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΩ ΠΙΑ

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

#15 Δημοσίευση από peloponnisios »

giwrgos_p έγραψε:Αυτό το "ποίησις και μουσική Β.Δ.ΣΙΔΕΡΗ" μας λέει κάτι;
Ο Βασίλειος Σιδέρης και ο Αριστείδης Περιστέρης (πατέρας του Σπύρου Περιστέρη) ίδρυσαν τη φημισμένη Εστουδιαντίνα "Τα Πολιτάκια", γνωστή και ως "Εστουδιαντίνα του Β. Σιδέρη", "Εστουδιαντίνα του Αριστείδη" ή "Σμυρνέικη Εστουδιαντίνα". Μετά το θάνατο του Σιδέρη, το 1918, την καλλιτεχνική διεύθυνση του συγκροτήματος ανέλαβε ο Σπύρος Περιστέρης. Περισσότερα στοιχεία σχετικά με την Εστουδιαντίνα αυτή μπορεί να βρει κανείς με μία απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο οπότε νομίζω δε χρειάζεται να γράψω εδώ περισσότερα.

Αν ο Σιδέρης που αναφέρεται στην παρτιτούρα είναι ο ίδιος με αυτόν της Εστουδιαντίνας (κάτι που βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να μη συμβαίνει), τότε θα πρέπει να θεωρηθεί ότι η ελληνική εκδοχή των στίχων του "Δε σε θέλω πια" (η μουσική του οποίου είναι σχεδόν πιστή αντιγραφή του "Mbraccia a me" του Vincenzo di Chiara) οφείλονται κατά πάσα πιθανότητα σε αυτόν. Αλήθεια, αν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που γνωρίζει ιταλικά μήπως θα μπορούσε να μεταφράσει τους στίχους του αρχικού τραγουδιού; Έχω περιέργεια να δω αν και κατά πόσο ξέφυγε από τη θεματική του "Mbraccia..." ο Έλληνας στιχουργός.

Νίκος Α. Πολίτης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005 08:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#16 Δημοσίευση από Νίκος Α. Πολίτης »

Βασιλάκης Σιδερής, στη λήγουσα ο τόνος. Φυσικά και θα πρέπει να υποθέσουμε ότι αυτός "ιδιοποιήθηκε" τη μελωδία. Για το στίχο δεν μπορούμε να ξέρουμε, πιθανότατα να τον "αγόρασε" από κάποιον άγνωστο στιχοπλόκο.
Νίκος Α. Πολίτης

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#17 Δημοσίευση από fakk »

Υπάρχει κι άλλη εκτέλεση, που δεν την έχει ο Μανιάτης.
Η Odeon ΝΟ-46357 με την Ελληνική Εστουδιαντίνα του 1911.
Ο δίσκος γράφει Estudiantina Grecque, αλλά νομίζω, από την ιδιάζουσα φωνή του, ότι ο τενόρος είναι ο Πωλ.
Ο Μανιάτης αναφέρει τον Columbia Αμ Ε 833 με τον Πωλ Αρμάντ.

Στον Odeon ΝΟ-46357 ακούγεται "παίζω και γελώ κι όπου βρω αγαπώ".

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”