Βάβουλα γούβα - Τι ηταν ο Βάβουλας;

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Βάβουλα γούβα - Τι ηταν ο Βάβουλας;

#1 Δημοσίευση από max »

Με αφορμή το τραγουδάκι που ακούω στο ράδιο, θέλω να ρωτήσω τί ήταν του Βάβουλα η γούβα... Συγχωρήστε με συντονισταί εαν έχει απαντηθεί πάλι το συγκεκριμένο θέμα... :P 8)

Άβαταρ μέλους
kwstaspan
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007 08:21 pm
Τοποθεσία: Κυπαρισσία

#2 Δημοσίευση από kwstaspan »

Κάποτε είχε "γεννηθεί" και σε μένα αυτή η απορία Μάκη. Δες εδώ. Είναι παλαιά λαϊκή συνοικία του Πειραιά. Δεν θυμάμαι και γω να το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό το θέμα. Μέσα από το κείμενο θα δεις και ποιος ήταν αυτό ο Βάβουλας.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#3 Δημοσίευση από ntouzenis »

Ισως ο πιο αρμοδιος να απαντησω στο θεμα αυτο, ειμαι εγω Μακη... λόγω ομοιότητας του επιθετου μου...
Ευχαριστω Κωστα για την υπόμνηση, δεν το ειχα υποψη μου το κείμενο.

Στο βιβλίο-ημερολογιο 2007 του Δημου Πειραιά που επιμελήθηκε ο Σπυρος Παπαιωαννου αναφερεται ο Χιωτης αυτος Βάβουλας, σαν Ηλίας.
Δεν το εχω εδω μαζι μου και δεν θυμαμαι περισσότερα, παντως και εκει υπαρχει αναφορα.

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#4 Δημοσίευση από teris67 »

Βρήκα, εδώ και μερικά χρόνια, όταν έψαχνα για σπίτι, κι ένα καφενείο στην περιοχή, με το όνομα "Η Γούβα του Βάβουλα." Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη.

karapaint26
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Δεκ 2010 12:40 pm

Re: Βάβουλα γούβα - Τι ηταν ο Βάβουλας;

#5 Δημοσίευση από karapaint26 »

Ο ΒΑΒΟΥΛΑς ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟς ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑς ΤΗς ΕΠΟΧΗς ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΒΑ

Άβαταρ μέλους
whashnez
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 20 Φεβ 2006 02:58 pm

#6 Δημοσίευση από whashnez »

pantws se autin tin synoikia megalwse o keromutis , exou kai o stixos tou tragoudiou tou

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”