Αλατσατιανή

Κλειδωμένο
Μήνυμα
Συγγραφέας
AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#43 Δημοσίευση από AGIS »

Τι να σου πω, Άγι, σέβομαι τις ψυχικές σου αντοχές, αλλά κάθε φορά υποχρεώνομαι σε μιά απάντηση όταν γράφεις πως δεν καταλαβαίνεις για τί πράγμα μιλάω.
Λόγο γιά εμπάθεια λοιπόν κάνω, όταν αναφέρεσαι στον Ξένο και τα συντρόφια του κλπ. Παραμένω λοιπόν στο διάλογο του ' 47 από το Ριζοσπάστη, και στο γεγονός ότι τα συντρόφια που λες είναι ο Ανωγειανάκης και ο Πολίτης, και από αυτόν τον μικρό συντροφικό διάλογο (εκτός αν στην πραγματικότητα δεν ήταν συντροφικός οπότε ας προσέχανε) με τις αντιπαρατιθέμενες απόψεις που περιλαμβάνει δεν προκύπτουν τα όσα γράφεις για προσπάθεια ξυρίσματος κλπ.
Από τον ίδιο διάλογο δεν προκύπτει και θέμα περί "παλιάς γραμμής του Ριζοσπάστη" , γιατί πρόκειται όχι για γραμμή αλλά για αντιπαρατιθέμενες απόψεις.
Αυτό ήταν άλλωστε εξαρχής το θέμα της διαφωνίας μου με τα γραφόμενά σου. Κι αν έπρεπε να λέω κι εγώ "η παλιά γραμμή του Ριζοσπάστη" για να μην θεωρηθεί ότι ενδεχομένως τρομακρατώ ιδεολογικά, τότε δεν θα ήμουν παρά ιδεολογικά τρομοκρατημένος.

Αγις
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 11:03 am

#44 Δημοσίευση από Αγις »

Η παληά γραμμή είναι ότι απαγορεύονται τα ρεμπέτικα για τα μέλη του κόμματος γιατί τα ρεμπέτικα είναι χασικλίδικα και τα ακούγανε οι μαυραγορίτες και οι συνεργάτες των Γερμανών. Οι γραμμές αλλάζουνε ξέρεις γιατί όταν δεν πετυχαίνει η μία μέθοδος εφαρμόζεται άλλη. 'Οταν γεννιέται κάτι νέο, δυναμικό και αυθόρμητο ένας ολοκληρωτικός μηχανισμός προσπαθεί να το καταπνίξει και να το εξαφανίσει. Εάν δεν τα καταφέρει προσπαθεί να το συκοφαντήσει και να το "απονομιμοποιήσει". Εάν δεν τα καταφέρει και πάλι τότε προσπαθεί να το ελέγξει και να το καπελλώσει. Χιλιάδες τα παραδείγματα. Τώρα για το συγκεκριμένο, μάλλον ήταν εύκολο να καταλάβεις ότι δεν αναφερόμουνα στον Ανωγειανάκη και στον Πολίτη. Επίσης συνδυάζοντας το γενικό και το ειδικό θα μπορούσες να καταλάβεις ότι άν είσαι μουσικός του ωδείου (και δή της επτανησιακής σχολής-άλλη υπερτιμημένη κατάσταση) και δεν έχεις γράψει τίποτε που νάχει πνοή και αλήθεια, και βλέπεις τον αγράμματο, αυτοδίδακτο και χασικλή να συνθέτει αριστουργήματα, άμα είσαι και μέλος του μηχανισμου, είσαι και λίγο μικρόψυχος και ζηλιάρης, τρελαίνεσαι. Κολλάς στην παληά γραμμή, δεν παρακολουθείς τις εξελίξεις και για πενήντα χρόνια βρίζεις και συκοφαντεις. Με κάτι τέτοιους πήγε η Ελλάδα μπροστά.
Και καλά εγώ είμαι εμπαθής εξωνημένος της αντίδρασης κλπ. Αυτός ο Χριστιανός για πενήντα χρόνια δεν είχε τίποτε άλλο να κάνει; Κάτι άλλο να πει; Κι άμα ήτανε και τόσο καλός συνθέτης γιατί δεν πήρανε και καμμιά δεκαριά τραγούδια του οι σημερινοί να τα διασκευάσουνε που λένε ξανά τα ίδια και τα ίδια; Και ούτε για τα κλασικά έργα έχεις δίκιο. Σήμερα οι χιλιάδες -πραγαμτικά- εταιρείες που υπάρχουν έχουν τρελαθέι και βγάζουν κάθε απίθανο και ξεχασμένο συνθέτη που θα βρούνε. Εάν έιχαν λίγη αξία τα έργα του η Νάξος θα τάχε βγάλει σε δέκα εκτελέσεις το καθένα.
Πρέπει νάμαστε αυστηροί και ακριβοδίκαιοι με την Ιστορία, γιατί με το σύστημα "παρε κι εσύ, κι εσύ, κι εσύ", είτε πεκούνια είτε επαίνους, φθάσαμε εκεί που φθάσαμε.
Και καλά το 1947, εντάξει, πολύς κόσμος είχε πέσει θύμα της "οφθαλμαπάτης της Ιστορίας". Το 1987 όμως, ή το 1992, δεν θυμάμαι πότε ήτανε ακριβως, δεν είναι και κανένα κατόρθωμα να βγαίνεις στην κρατική τηλεόραση και να βρίζεις τα ρεμπέτικα.

Μάλλον το ξεχείλωσα το θέμα αλλά, ξέρεις, η στρεψοδικία με σκοτώνει. Γι' αυτό θα κάνω μία άσκηση πειθαρχίας και δεν θα απαντήσω, επ' αυτού, ότι άλλο και αν πεις συνονομάματε. Αμα έρθει ο Τζιμάκος στα πράγματα και γίνει πρωθυπουργός μπορεί να εκδώσέι ερμηνευτική εγκύκλιο με την σωστή άποψη.

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#45 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Αγις έγραψε:Η παληά γραμμή είναι ότι απαγορεύονται τα ρεμπέτικα για τα μέλη του κόμματος γιατί τα ρεμπέτικα είναι χασικλίδικα και τα ακούγανε οι μαυραγορίτες και οι συνεργάτες των Γερμανών.

υπάρχουν ντοκουμέντα ή στοιχεία --ενδεικτικά έστω-- πάνω σ' αυτό;;
κάποτε με απασχόλησε η "περίφημη δήλωση" του Νίκου Ζαχαριάδη
για το ρεμπέτικο τραγούδι, την οποία (αν και έψαξα μετά μανίας), δεν την βρήκα ποτέ. Άν έχουμε στοιχεία ΚΑΛΩΣ, αν όχι όμως , νομίζω ότι αυθαιρετούμε.
αν υπάρχει κάτι επίσημο που γνωρίζεις, γράψε το αν θέλεις, γιατί μ' ενδιαφέρει...

Μετά σεβασμού, Άλκιβιάδης Μαύρος...
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Αγις
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 11:03 am

#46 Δημοσίευση από Αγις »

Φίλε Alcibiadis
Να σου πω την αλήθεια από ντοκουμέντα γνωρίζω κυρίως την Πανσπουδαστική νούμερο 8 και τα συναφή.
Για το συγκεκριμενο θέμα που σε απασχολεί, προφανώς άμα δεν διαβάσεις ντοκουμέντο δεν πείθεσαι. Έτσι δεν είναι; Η Ιστορία και η αλήθεια αντιστοιχούν μόνο σε όσα αναφέρονται ρητά στα ντοκουμέντα του πιο φασιστικού, αντιλαϊκού, αντεργατικού και αντιδημοκρατικού πολιτικού σχηματισμού που υπήρξε στην νεότερη Ελλάδα (ονόματα δεν λέμε γιατί δεν πολιτικολογούμε εδώ μέσα-εγώ δεν ανέφερα ούτε Ζαχαριάδη ούτε Σουσλώφ ούτε κανέναν). Εκτός αυτών και εκτός επίσης των αποφάσεων της ΚΕ του ΚΚΣΕ και των ομιλιών του συντρόφου Στάλιν προφανώς δεν υπάρχει τίποτα άλλο για σένα που να είναι αλήθεια. Ούτε οι βιωματικές αλήθειες των παληών αγωνιστών.
Πάντως μόλις τελειώσω την άσκηση αυτοπειθαρχίας στην σιωπή που κάνω θα επισκεφθώ τα γνωστά κομμματικά αρχεία, στα οποία ως γνωστόν υπάρχει ελεύθερη και πλήρως ανεμπόδιστη πρόσβαση για τους ιστορικούς ερευνητές και θα σου φέρω όλα τα ντοκουμέντα που θέλεις. Αν όμως δεν μου επιτραπεί να τα επισκεφτώ μπορείς σε παρακαλώ να μεριμνήσεις εσύ να πάρω άδεια να ψάξω; Στην συνέχεια σου υπόσχομαι ότι θα σου δώσω ακριβώς την απάντηση που χρειάζεσαι.
Επειδή αισθάνομαι εκτεθειμένος απέναντί σου περιμένω με ανυπομονησία να μου εκδώσεις την άδεια πρόσβασης στο ιστορικό αρχείο του συγκεκριμένου πολιτικού μηχανισμού για να μπορέσω να ψάξω και να σου απαντήσω τεκμηριωμένα.

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#47 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Αγις έγραψε:Φίλε Alcibiadis
Να σου πω την αλήθεια από ντοκουμέντα γνωρίζω κυρίως την Πανσπουδαστική νούμερο 8 και τα συναφή.
Για το συγκεκριμενο θέμα που σε απασχολεί, προφανώς άμα δεν διαβάσεις ντοκουμέντο δεν πείθεσαι. Έτσι δεν είναι; Η Ιστορία και η αλήθεια αντιστοιχούν μόνο σε όσα αναφέρονται ρητά στα ντοκουμέντα του πιο φασιστικού, αντιλαϊκού, αντεργατικού και αντιδημοκρατικού πολιτικού σχηματισμού που υπήρξε στην νεότερη Ελλάδα (ονόματα δεν λέμε γιατί δεν πολιτικολογούμε εδώ μέσα-εγώ δεν ανέφερα ούτε Ζαχαριάδη ούτε Σουσλώφ ούτε κανέναν). Εκτός αυτών και εκτός επίσης των αποφάσεων της ΚΕ του ΚΚΣΕ και των ομιλιών του συντρόφου Στάλιν προφανώς δεν υπάρχει τίποτα άλλο για σένα που να είναι αλήθεια. Ούτε οι βιωματικές αλήθειες των παληών αγωνιστών.
Πάντως μόλις τελειώσω την άσκηση αυτοπειθαρχίας στην σιωπή που κάνω θα επισκεφθώ τα γνωστά κομμματικά αρχεία, στα οποία ως γνωστόν υπάρχει ελεύθερη και πλήρως ανεμπόδιστη πρόσβαση για τους ιστορικούς ερευνητές και θα σου φέρω όλα τα ντοκουμέντα που θέλεις. Αν όμως δεν μου επιτραπεί να τα επισκεφτώ μπορείς σε παρακαλώ να μεριμνήσεις εσύ να πάρω άδεια να ψάξω; Στην συνέχεια σου υπόσχομαι ότι θα σου δώσω ακριβώς την απάντηση που χρειάζεσαι.
Επειδή αισθάνομαι εκτεθειμένος απέναντί σου περιμένω με ανυπομονησία να μου εκδώσεις την άδεια πρόσβασης στο ιστορικό αρχείο του συγκεκριμένου πολιτικού μηχανισμού για να μπορέσω να ψάξω και να σου απαντήσω τεκμηριωμένα.

βιάστηκες πολύ να βγάλεις συμπέρασμα πάνω στο τι πιστεύω και που ανήκω.
αν κάποιον δεν τον γνωρίζεις πως μιλάς έτσι αυθαίρετα;
απο που κατάλαβες κατ' αρχήν ότι έχω υπερασπιστική διάθεση απέναντι σ' αυτό που προφανώς σ' ενοχλεί;;
απο το 1974 μιλάω με παλιούς αγωνιστές. Συμπέρασμα φυσικά ΚΑΙ δεν πρόκειται να βγάλω όταν όλοι τους μαζί αποτελούν ένα "μωσαικό" διαφορετικών απόψεων. Οι οπτικές τους είναι διαφορετικές και μπερδεύουν.
Κάνω πολύ καλά λοιπόν (κατά τη γνώμη μου) που αναζητώ στοιχεία επίσημα.

υγ. γιατί τόση εμπάθεια στον γραπτό σου λόγο;; Χαλάρωσε λίγο!

:)



Σημείωση συντονιστή: Επειδή στα τελευταία ποστ δεν προσφέρουν τίποτα σε σχέση με το αρχικό θέμα, και μάλλον έχουμε αρχίσει να βγαίνουμε εκτός ελέγχου, το θέμα κλειδώνει.
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Κλειδωμένο

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”