Βαμβακάρης-Η γυναίκα μου ζηλεύει (δεν καταλαβαίνω ένα στίχο)

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Ντερβίσης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Ιαν 2010 11:21 pm
Τοποθεσία: ΑΜΟΡΓΟΣ

Απάντηση.

#22 Δημοσίευση από Ντερβίσης »

Θα συμφωνίσω με τους προηγούμενους για το ρεύει (αδυνατιζεί)
γιατί μετα λέει κίολας οτι δεν μα ρέσουν τέτοια κάλη.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 08 Σεπ 2008 08:54 pm
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

#23 Δημοσίευση από ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ »

kyriaki35 έγραψε:Μήπως βρε παιδιά λέει: "απ΄το φθισικό της ρεύει"?

Το τραγούδι μπορεί να μιλάει για κάποια που είχε γνωρίσει και κόλλησε μάλιστα απο εκείνη ελονοσία. Η οποία του έστειλε τον πατέρα της να του τα πάρει χοντρά. (Απο οτι λεει στην αυτοβιογραφία του)

Επίσης μπορεί να χρησιμοποιεί την έκφραση αυτή μεταφορικά για να δείξει την κατάντια της.

Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω, γιατι δεν βγαίνει εύκολα νόημα.
Συντάσσομαι με την άποψή σου Κυριακή .Κι εμένα έτσι μου κάθεται καλύτερα στο αυτί και έχει και νοηματική υπόσταση. Όπως το φαντάζομαι ίσως εννοεί ότι τρώει φρίκες η γυναίκα του. :roll:
Αν δε σε δώσει η μάνα σου το πιο πολύ χωράφι, θα βαρεθεί να σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι....

Άβαταρ μέλους
karystiano
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Οκτ 2008 10:59 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#24 Δημοσίευση από karystiano »

Με το φθισικό της ρέβει..

η υπερβολική ζήλεια της γυναίκας παρομοιάζεται με την φθιση..


μαλλον..

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#25 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Μανδραγόρα θα σε εγκαλέσω και αυτή τη φορά μπορεί να έχω δίκιο .
Φυσικό = φύση = κατασκευή εν γένει = χαρακτήρας . Γνωστό αρχαιοελληνικό ρητό "φύσην πονηράν μεταβαλείν ου ράδιον" . Στα νεοελληνικά γνωστότατη η έκφραση "είναι έτσι από φυσικού του (πλάστηκε έτσι ,εννοώντας : καλός , κακός , πονηρός , καλοκάγαθος , κοντός , ψηλός κλπ) " . Είναι ποιητικότατη έκφραση αυτή : με το φυσικό της ρεύει = λειώνει από τη ζήλια της (γνωστή έκφραση ) = την τρώει (την υποσκάπτει ) η ζήλια . Σου ξέφυγε νομίζω και συνετάχθης με τη γνώμη κάποιων που τους εγκαλώ για λεξιπενία , δεν μας έφτανε δα η άλλη που μας ήλθε άνωθεν . Εξάλλου η γυναίκα μου ζηλεύει και ρεύει (λειώνει ) με το φθισικό της ( που βρήκαμε τη φθίση=φυματίωση ουσιαστικό να τη λέμε φθισικό που είναι επίθετο ) δεν ταιριάζουν γιατί προφανώς η αιτία που ρεύει είναι η ζήλια που είναι φυσικό (ελάττωμα ή προτέρημα) της με την παραπάνω έννοια .
Τελευταία επεξεργασία από ΘΑΝΑΣΗΣ σε 19 Ιαν 2010 09:18 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
Dionisos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009 06:23 pm
Τοποθεσία: Ιεράπετρα

#26 Δημοσίευση από Dionisos »

Χμ ... πραγματικά δύσκολα ξεκαθαρίζεις τι λέει, και δε ξέρω αν και πόση σημασία έχει να ξέρουμε τι ακριβώς είπε ο Μάρκος στη συγκεκριμένη ηχογράφηση.
Εγώ πάντως όταν σκέφτομαι "φυσικό" λέει, ακούω φυσικό. Όταν πάλι σκεφτώ βρε μήπως λέει "φθισικό", ακούω φθισικό. Άντε να ξεχωρίσεις τώρα το φου από το θου με την άτιμη την αυθυποβολή. :D :D :D
Η πειρατία σκοτώνει τις εταιρείες.

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#27 Δημοσίευση από pelagia »

Σωστος ο ΘΑΝΑΣΗΣ , με το φυσικο της ρευει = την τρωει ο σάρακας , κοινως η ζηλεια ... :(

Διόνυσε , εαν ο μακαριτης ο Μαρκος ειχε και καποιο προβλημα οδοντοστοιχιας , ψιλοαλλοιωνεται !

Επισης επειδη γνωριζουμε οτι η φυματιωση εκεινα τα χρονια εδινε κι επαιρνε , μπερδευομαστε ... :?
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#28 Δημοσίευση από liga rosa »

Dionisos έγραψε:Άντε να ξεχωρίσεις τώρα το φου από το θου με την άτιμη την αυθυποβολή. :D :D :D
έχουμε εφθύνη για την αφθημερόν αφθύπαρκτη αφθυποβολή μας;
νομίζω πως λέει "φυσικό". βγάζει νόημα, και δεν είναι σπάνια λέξη στα ρεμπέτικα, με διάφορες σημασίες. πχ ο δούσας στη βασίλισσα λέει "τί μαύρα μάτια είν' αυτά και φυσικά ωραία, εντύπωση του κάμουνε ανθρώπου να'χει ιδέα" φοβερός στίχος...
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”