Βαμβακάρης-Η γυναίκα μου ζηλεύει (δεν καταλαβαίνω ένα στίχο)

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#15 Δημοσίευση από ntouzenis »

Θαναση και Πικινε δεν εννουσα τη δικη σας παρεμβαση "μινι" διαπομπευση και νασαστε καλα !!

Πικινε επειδη ασχολουμαι με το ρεμπετικο απο το 1981, παντα θυμαμαι οτι η ερμηνεια που δινοταν στο "φυσικο" ήταν η ταχα μου φυση της γυναικας δλδ η ταση να κανει απιστια ή ξεκαθαρα η γεννητισια ορμη με αποτελεσμα την πραξη, πραγμα που αλλωστε ταλαιπωρησε το Μαρκο και σε παμπολλα τραγουδια επανειλλημενα εως κουραστικα ανεφερε, εως οτου ξεπερασει τη Σουλτανα ή Ζιγκοάλα (δε θυμαμαι το πραγματικο της ονομα) !!
Αλλωστε κατι τετοιο φαινεται και απο το ποστ του παλιου (με την εννοια του ασχολουμενου απο παλια) Πάπιστα αλλα και αλλων νομιζω ...
Πρεπει να εχει γραφτει και απο καποιους ρεμπετολογους αλλα αυτη τη στιγμη δε θυμαμαι ... μην παρω στο λαιμο μου κανενα.

Στο πιο πανω βιβλιο που ανεφερα, που ειναι πολυ αξιολογο, ο Κατραμοπουλος γεννημενος στις αρχες του αιωνα, μεγαλωμενος στη Σμυρνη και προσφυγας μετα στην Αθηνα, χρησιμοποιει αυτη την εκφραση σε ανυποπτο χρονο και φανταζομαι χωρις να εχει ακουσει το τραγουδι του Μαρκου ... οποτε ειναι αλλο το να εικαζουμε εδω οτι αυτο σημαινει τουτο και αλλο να βλεπεις σε ενα γραπτο απο καποιον παλιο να δινει νοημα στη λεξη !! Ειναι λοιπον ενα ντοκουμεντο απτό που δε σηκωνει αμφισβητηση !!
Σημερα μπορει να λεμε ακομα την εκφραση "το χει απο φυσικου του" αλλα "εχει ενα φυσικο" δεν το λεμε ... γι'αυτο και τοσο μπερδεμα νομιζω τελικα ...
Οσο για το ρευω - ερ(ρ)εψα κλπ εξηγηθηκα ...

Άβαταρ μέλους
dimapxos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Μαρ 2006 03:47 pm
Τοποθεσία: Μπογιάτι

#16 Δημοσίευση από dimapxos »

kyriaki35 έγραψε:Μήπως βρε παιδιά λέει: "απ΄το φθισικό της ρεύει"?

Το τραγούδι μπορεί να μιλάει για κάποια που είχε γνωρίσει και κόλλησε μάλιστα απο εκείνη ελονοσία. Η οποία του έστειλε τον πατέρα της να του τα πάρει χοντρά. (Απο οτι λεει στην αυτοβιογραφία του)

Επίσης μπορεί να χρησιμοποιεί την έκφραση αυτή μεταφορικά για να δείξει την κατάντια της.

Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω, γιατι δεν βγαίνει εύκολα νόημα.
κι εγώ με το φθισικό της ακούω

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 08 Σεπ 2008 08:54 pm
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

#17 Δημοσίευση από ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ »

sakispap έγραψε:Με το φυσικό της ρεύει.
Που σημαίνει: με το (πολύ) το "κεχρί" αδυνατεί, φθίνει.

Λέει ο θυμόσοφος ελληνικός λαός:
"αυτός (ή αυτή) από το πολύ το γαμ... (ή την πολλή μαλακία) έρρεψε"!

με το φθισικο της ρευει. δηλαδη εχει ρεψει απο το χτικιο, μεταφορικα!

Άβαταρ μέλους
Πέτρος Βένερης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 21 Δεκ 2004 08:50 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#18 Δημοσίευση από Πέτρος Βένερης »

Με το φθισικό της ρεύει νομίζω ότι λέει.

Έκφραση της εποχής: Έρεψε απ' το χτικιό (φυματίωση)
φθισικός=φυματικός

kostops
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2005 11:42 pm

#19 Δημοσίευση από kostops »

Δανείζομαι την άποψη του έγκριτου Aris από το ρεμπέτικο forum (rembetiko.gr), ο οποίος συγκλίνει στην άποψη (τη μεταφέρω αυτούσια) ότι "... Ο Μάρκος λέει "με το φθισικό της ρεύει", που σημαίνει "έρεψε απ' το χτικιό της", δηλαδή σε ελεύθερη μετάφραση "έσκασε από το κακό της". Η λέξη "χτικιό" (φθισικό) παίρνει τη θέση των λέξεων "κακό", "λύσσα", "επιμονή" κλπ. Γιατί τέτοια είναι η έκφραση της φθίσης, δηλαδή ο κακός, λυσσαλέος, επίμονος βήχας".

Άλλωστε ο Μάρκος και σε άλλο τραγούδι του "Μαύρα μάτια μαύρα φρύδια" μιλά για φθισικό, αποδίδοντας το ίδιο νόημα. "Θα πεθάνω δεν αντέχω, έχω γίνει φθισικός, δηλ. λυώνω από νταλγκά, μαράζι.

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#20 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Ωραία πήγαμε από Μοσχάτο στον Πειραιά μέσω Λαμίας , επειδή κάποιος δεν άκουσε καλά λόγω φθαρμένου προφανώς δίσκου ή αγνοεί τη λέξη φυσικό και προφανώς τη σημασία της . Τι πιο απλό με το φυσικό (εδώ ζήλια) της ρεύει
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Νίκος Α. Πολίτης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005 08:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#21 Δημοσίευση από Νίκος Α. Πολίτης »

Και εγώ "φυσικό" ακούω, όχι φθισικό. Μην ξεχνάμε ότι ο Μάρκος, αν και δεν είχε δίπλωμα φιλοσοφικής, χειριζόταν άριστα τη γλώσσα. Δεν υπάρχει λαϊκή έκφραση "το φθισικό" ενός ανθρώπου. Ή "με το χτικιό της ρεύει" θα έλεγε, που δεν το λέει βέβαια, ή θα έβρισκε άλλο τρόπο να εκφράσει κάτι που να έχει σχέση με φθίση. Από την άλλη, "με το φυσικό της ρεύει" μου ακούγεται λογικότατο: όπως και άλλοι ανέφεραν, στο φυσικό μιάς γυναίκας (ή ειδικά της συγκεκριμένης γυναίκας) είναι να ζηλεύει και να καταβάλλεται ψυχικά από τη ζήλεια αυτή.
Νίκος Α. Πολίτης

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”